PROCES IMENOVANJA

Saborski odbori podržali Piletića i Šimpragu za nove ministre: Nju je morao braniti čak i Grbin

Hina

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

"Ako nađete nekoga koga sam pitao da bude na mjestu Marina prije nego što sam pitao njega, odmah ću dati ostavku", poručio je Plenković i naveo kako je Piletić spremno prihvatio ponudu da postane ministar.



ZAGREB – Tri saborska odbora u četvrtak su na zajedničkoj sjednici većinom glasova podržali Marina Piletića za novog ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.


Na trosatnoj sjednici odbora za obitelj, mlade i sport, za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo te za zdravstvo i socijalnu politiku Piletić je odgovarao na pitanja zastupnika, poručivši da svoje imenovanje ne vidi kao revolucionarni trenutak u političkom djelovanju, nego kao nastavak aktivnosti Vlade.


Među prioritetima je istaknuo ciljeve Vlade iz strateškog plana, sto tisuća novi radnih mjesta do 2024., stopu zaposlenosti od 70 posto, stopu nezaposlenosti ispod 5 posto, stopu nezaposlenih mladih ispod 10 posto.




Kao ciljeve je naveo i prosječnu plaću od 7600 kuna neto, minimalne od 4250, povećanje mirovina za 10 posto, povećanje zajamčene minimalne naknade na 1500 kuna, ali osiguravanje novih smještajnih kapacitete za stare i nemoćne. “Dovoljno je vremena do kraja mandata da se to postigne”, poručio je Piletić.


Premijer Andrej Plenković uvodno je, predstavljajući Piletića, poručio kako je riječ o mladom čovjeku koji je obnašao niz dužnosti, ima veliko političko iskustvo, socijalno je inteligentan, realan i jedan od agilnijih kandidata HDZ-a koji je uspješno vodio Novsku. “Riječ je o važnom i kompleksnom resoru, očekujem da bude na visini zadatka i izazova te napravi daljnje iskorake”, naglasio je.


Plenković: Nađete li nekoga koga sam pitao prije Piletića dajem ostavku


Premijer je odbacio teze da je veliki broj ljudi odbio poziciju ministra. “Ako nađete nekoga koga sam pitao da bude na mjestu Marina prije nego što sam pitao njega, odmah ću dati ostavku”, poručio je i naveo kako je Piletić spremno prihvatio ponudu da postane ministar.


Oporbeni zastupnici pitali su Piletića o rješavanju problema u sustavu socijalne skrbi, zbrinjavanju starih i nemoćnih, mirovinskim fondovima, udomiteljstvu, usklađivanju mirovina i drugo.


Marin Piletić
Photo: Patrik Macek/PIXSELL


‘”Bilo bi krajnje neozbiljno da obećam povećanje mirovina od ponedjeljka ili do kraja godine”, kazao je Piletić na upit Sabine Glasovac (SDP) o usklađivanju mirovina s realnim rastom cijena, istaknuvši da treba sjesti za stol te s ministrom financija vidjeti kakve su mogućnosti.


“Nismo na ‘Milijunašu’, to je tehničko, a ne političko pitanje”, odgovorio je atici Glamuzini (Socijaldemokrati) koja je od njega tražila da navede broj centara, zavoda, ustanova za koje će biti odgovoran.


Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u četvrtak je većinom glasova podržao SDSS-ovu Anju Šimpragu za potpredsjednicu Vlade, uz kritike desnice i pohvale ljevice kandidatkinji osobno, ali i uskraćivanje potpore njezinom ulasku u Vladu.


Anja Šimpraga, koja će nakon očekivane potvrde saborske većine u Vladi voditi koordinaciju za društvene djelatnosti i ljudska prava, dobila je potporu sedmero članova Odbora, dok se protiv izjasnilo njih troje.


Napadi na Šimpragu na sjednici su stizali od zastupnika desnice, koji su ju prozivali da ne poštuje činjenicu srpske agresije na Hrvatsku, kao ni legitimnu vojno-redarstvenu akciju Oluju. S ljevice su pak upućivali pohvale njoj osobno i njenom dosadašnjem radu, uz ogradu i žaljenje što je neće podržati jer, kako su rekli, ovo nije glasanje o njoj, nego o Vladi Andreja Plenkovića.


Premijer je Šimpragu Odboru predstavio kao buduću najmlađu članicu Vlade, ali s bogatim političkim iskustvom od lokalne razine do Sabora. Od nje, kazao je, očekuje veliki angažman i doprinos na pitanjima ljudskih i manjinskih prava, suzbijanju govora mržnje u skladu s koncepcijom Vlade, izrazivši uvjerenje da će posao potpredsjednice obavljati jako dobro.


Šimpraga je istaknula da su pred njom zadaci iz najosjetljivijih segmenata hrvatskog društva poput ljudskih i manjinskih prava, ravnopravnosti spolova, prava LGBT zajednice, Roma i svih drugih ranjivih skupina, ali i sanacije posljedica potresa u Zagrebu i na Baniji.


“Nastavit ću raditi u duhu svoga prethodnika Borisa Miloševića koji je nosio mir, a ja se nadam da ću biti ona tko će tu štafetu preuzeti dalje i nastaviti s izgradnjom međunacionalnog povjerenja, razumijevanja i uključivosti”, najavila je.


Grbin: Sramite se!


Propitivanje Šimprage počelo je ocjenama nezavisne zastupnice Karoline Vidović Krišto, koja ju je prozvala da ne poštuje činjenicu agresije na Hrvatsku te negira da je srpska vojska jedina koja je u 20. stoljeću počinila genocid, da veliča Ratka Mladića, ne priznaje Oluje, te da time ne poštuje ustavno-pravni poredak Hrvatske.


U obranu Šimprage stao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin, poručivši da se s njom ne moraju politički slagati, ali da je prozivanje da ne poštuje ustavni poredak ispod svake razine.


“Na dan Jom Hašoe reći da je u 20. stoljeću samo jedna vojska počinila genocid, to pokazuje tko doista u ovoj prostoriji narušava ne samo ustavni poredak, nego i uvodne riječi Ustava Hrvatske. Sramite se”, poručio je Grbin zastupnici Vidović Krišto, ocijenivši neprihvatljivima njezine, kako ih je nazvao, ispade nacionalizma, šovinizma i mržnje.