T-62

Rusi na bojište dovezli ruzinavi krš od tenkova, svi se sprdaju s jednim detaljem

Portal Novi list

Foto Screenshot Twitter

Foto Screenshot Twitter

Ruska vojska na bojište šalje oklopnjake stare 60 godina.



Nakon što su u invaziji na Ukrajinu izgubili oko 700 najmodernijih tenkova s kojima raspolažu, ruska vojska na bojište je dopremila tenkove T-62 iz razdoblja Hladnog rata. Ovi oklopnjaci stari 60 godina najprije su fotografirani na željezničkoj postaji u Melitopolu na jugoistoku Ukrajine.





Zadnjih dana snimljeni su kako cestom napreduju prema frontu. Hoće li tenkove koristiti ruske snage ili će ih predati lokalnim separatističkim skupinama, saznat će se uskoro. No, njihova prisutnost pokreće pitanja o iscrpljivanju ruskih oklopnih rezervi nakon mjeseci značajnih gubitaka, piše The War Zone.


No, promatrače su poprilično iznenadile prve fotografije ovih ruzinavih tenkova na ukrajinskim cestama. Naime, uočeno je da su na kupole T-62 postavljeni oni bizarni rešetkasti kavezi, kakve su Rusi postavljali na svoje tenkove u prvim danima invazije.



Tada se spekuliralo da su se na ovaj potez odlučili u uvjerenju da će ove na brzinu sklepane rešetke pomoći u zaustavljanju američkih navođenih protutenkovskih projektila Javelin, kojim su opremljene ukrajinske snage.


Očekivano, rešetke nisu ni najmanje pomogle, a ubrzo se pojavilo mnoštvo videa koji pokazuju katastrofične eksplozije i kupole koje lete visoko u zrak.


Kavezi su stoga među komentatorima engleskog govornog područja ubrzo prozvani “cope cages”, s obzirom da ruskim tenkistima mogu pružiti samo emocionalnu zaštitu. Do prvog kontakta s protivnikom opremljenim protutenkovskim projektilma.


Ne čudi stoga što su bizarni kavezi ubrzo nestali s kupola ruskih tenkova. Jedan tenkist u kasnijem intervjuu ruskom tabloidu priznao je da su se pokazali posve beskorisnima.


https://twitter.com/TpyxaNews/status/1533425365753946113?s=20&t=eNY2PdWZTIjpj8oDsVgfow


Štoviše, ispalo je da je kontakt kaveza i antene radija u potpunosti blokirao signal i onemogućavao komunikaciju, a posadi je bilo znatno otežan izlazak iz tenka.


Kako bilo, ovi bizarni kavezi doživjeli su povratak na tenkovima T-62, čijim je posadama zasigurno potrebna još veća emocionalna potpora koju “cope cages” mogu pružiti, kako su to odmah ocijenili mnogi internetski komentatori.


Uočeno je i da se T-62 cestama kreću s podignutim poklopcima motora, najvjerojatnije zbog pregrijavanja. Također, nije trebalo puno čekati da se pojavi i prva fotografija onesposobljenog T-62, koji nije ni stigao na front. U očajnom stanju ostavljen je uz cestu.


https://twitter.com/oryxspioenkop/status/1533513570087993346?s=20&t=eNY2PdWZTIjpj8oDsVgfow


Sudeći po izgledu ovih tenkova starih već šest desetljeća očito je da će ruska vojska imati popriličnih problema s njihovim održavanjem kad stignu na bojište.


Ove fotografije tako su potvrdile glasine da Rusi izvlače određeni broj T-62 iz dugoročnog skladišta.


Prema Međunarodnom institutu za strateške studije, Rusi u skladištu imaju 10.000 tenkova i 8.500 oklopnih vozila – no upitno je koliko ih je doista upotrebljivo – od kojih su oko 2.500 T-62 prema procjeni Stratforove analize.


https://twitter.com/oryxspioenkop/status/1529379155028152322?s=20&t=IbMbc_3sQp5NHgJayKTFhg


Budući da smo već vidjeli kako ruske snage koriste starije varijante T-72A/B u Ukrajini i da će neki od navodnih 10.000 tenkova u skladištu vjerojatno biti moderniji od T-62, intrigantno je da su se ruski generali odlučili baš ove tenkove poslati na bojište.


The War Zone drži kako je malo vjerojatno da bi Rusija ponovno aktivirala ove T-62 da joj nije potreban dodatni oklop. Ruski T-72, T-80 i T-90 suočeni su s navalom ukrajinskog topništva, protutenkovskih vođenih projektila i napadima bespilotnih letjelica od početka sukoba u veljači, a njihov broj je sve manji.


Prema procjenama ruskih gubitaka The Kyiv Independenta, ukrajinske snage su do 25. svibnja uništile preko 1300 tenkova.


Nezavisni analitičar otvorenog koda Oryx naveo je broj od 700 vizualno potvrđenih gubitaka tenkova. Stvarni broj vjerojatno je puno veći.



Osim što im ukrajinske snage svakodnevno uništavaju tenkove, sposobnost Rusije da zadrži spremnost svojih naprednijih tenkova nakon tri mjeseca brutalnog ratovanja također dolazi pod znak pitanja, pogotovo jer su sankcije prekinule opskrbu nekim ključnim tehnološkim komponentama.


To bi mogao biti još jedan razlog za prisutnost T-62 u Ukrajini. Ruski T-62 prvi je put predstavljen ranih 1960-ih, kao odgovor na britanske tenkove Chieftain i američke M60 Patton.


Derivat serije T-55, T-62 je na kraju postao poznato ime u sovjetskoj oružarnici, s namjerom da zamijeni ove teže i sporije tenkove pokretnijom opcijom.



T-62 je dizajniran sa snažnijim glavnim topom, povećanom zaštitom oklopa i manjim i učinkovitijim motorom od svog prethodnika. Nakon početne proizvodnje, koja je započela 1962., procjenjuje se da je u sljedećih osam godina proizvedeno oko 20.000 T-62.


Međutim, T-62 se nije dokazao onako kako su se to Sovjeti nadali, brzina paljbe bila je spora, a imao je i problema s nišanjenjem topa, što je i rezultiralo time d je sovjetska proizvodnja tenka prestala 1975. godine.


Početkom 1980-ih, Sovjeti su pokrenuli program modernizacije T-62 koji je sadržavao poboljšani oklopni paket, snažniji motor i nadograđeni sustav upravljanja vatrom kako bi se platforma bolje opremila za moderno bojište. Tako je nastala verzija T-62M koji je u 21. stoljeću poslan na ratište u Ukrajinu.


Nije ovo ni prvi put da Rusija vadi ovu starudiju iz skladišta. T-62 su odigrali veliku ulogu u sovjetskoj invaziji na Afganistan 1980-ih, zatim ponovno u čečensko-ruskom sukobu 1990-ih.



Godine 2008. Rusi su ih još jednom izvukli kako bi ih upotrijebili tijekom kratkog sukoba u Gruziji.


Ali posljednji put kada smo vidjeli da značajan broj ovih tenkova izlazi iz ruskih skladišta bilo je kada su poslali određeni brojj T-62 u Siriju 2020. godine.


Neovisni analitičari teoretiziraju da je malo vjerojatno da će Rusija ponovno aktivirati svoje najstarije T-62 za rusko-ukrajinski sukob budući da bi modernizirane iteracije bile prikladnije za borbu.


I ne samo to, već se izvješćuje da su uvjeti u kojima su ti tenkovi bili pohranjeni nepraktični i neodrživi, ​​što implicira da bi stariji T-62 sada mogli biti u još gorem stanju nego što su bili kada su prvobitno premješteni u skladište.



Na primjer, ranije ove godine počele su se pojavljivati ​​fotografije 227. vojne skladišne ​​baze u Ulan-Udeu u Burjatiji na kojima se vidi veliki broj vozila koja se pohranjuju na otvorenom, izložena teškim ruskim elementima.


I ne samo to, već su krađe i pljačke sveprisutni problemi s kojima se suočava ruska vojska. Izolirana i neadekvatno čuvana ruska skladišta stvaraju idealne uvjete za pljačke.


Valja napomenuti da su T-62 još više ranjivi na protutenkovske projektile od tenkova koje je Rusija dosad koristila u Ukrajini.


Zapravo, streljivo za glavni top T-62 pohranjeno je u trupu na sličan način kao na T-72, T-90 i T-80, što bi moglo dovesti do već dobro poznate katastrofične eksplozije kupole i famozne “olimpijade”, u kojoj kupola tenka leti desecima, pa i stotinama metara daleko.



Povijesni presedani sugeriraju da se Rusija često oslanja na količinu prije nego na kvalitetu, kad je riječ o vojnoj opremi. Zapravo, Serhij Nikiforov, glasnogovornik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zlenskog, nedavno je rekao za ABC da ruske snage brojčano nadmašuju ukrajinske trupe za sedam prema jedan u dijelovima istočne Ukrajine.


Ta činjenica u kombinaciji s nizom novih tenkova koji ulaze u zemlju mogla bi značiti da bi se jednostavno prevladavanje Ukrajinaca moglo pokazati kao sve važnija strategija za ruske snage koje izvode ofenzivne operacije.


Također je vrlo moguće da bi T-62 čak mogli ići separatističkim snagama, koje ionako obično dobivaju praktički antikno oružje. Njihovi rezervisti naoružani su ruskim puškama Mosint-Nagant iz Drugog svjetskog rata.



Separatističke skupine su tijekom godina uočene kako koriste široku lepezu zarobljenih ili ruskih tenkova i raznih drugih oklopnih vozila, uključujući i neke zastarjele dizajne.


Također se mogu smatrati korisnima za osiguranje stražnjih područja koja je Rusija zauzela. T-62 bi mogli pomoći u misiji osiguranja ovih manje rizičnih zona. Pogotovo što su napredniji ruski tenkovi sve potrebniji na fronti, a njihov se broj konstantno smanjuje u žestokim borbama.



Ono što će biti izazov ruskim snagama u korištenju ovih zastarjelih tenkova, pored održavanja, leži u činjenici što T-62 nemaju automatsko punjenje topa granatama, za razliku od modernijih ruskih tenkova. Samim time zahtijevaju četiri, a ne tri člana posade kao u T-72, T-80 i T-90.


Također, T-62 ima top od 115 milimetara, za razliku od 120-milimetarskog topa u novijim ruskim tenkovima, što traži novi lanac opskrbe granatama.


The War Zone zaključuje da T-62 vjerojatno neće Rusiji u potpunosti riješiti nastajući problem dostupnosti teškog oklopa, ali mogao bi ruskim snagama osloboditi tenkove koji su im potrebni na prvoj liniji bojišta.


Ako ništa drugo, ovaj nedavni razvoj događaja baca novo svjetlo na golem utjecaj koji su ukrajinske snage imale na uništavanje nekoć hvaljenih teških oklopnih snaga Rusije.