VELIK POTENCIJAL

Razvojna opcija za hrvatski turizam: Imamo samo dva terena za golf, koji bi mogao povećati prihode i produljiti sezonu

Bruna Matičić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

 Golf kao aktivnost i sport nisu dovoljno poznati široj hrvatskoj javnosti, a posebno ne kao važan oblik turističke ponude koji bi utjecao na razvoj hrvatskog turizma, kaže Ivan Herak, što potvrđuje i činjenica da Hrvatska danas ima samo dva golf terena



RIJEKA – S procijenjenih oko 60 milijuna igrača i 32 tisuće igrališta u svijetu golf je danas globalno popularan sport, a postaje i sve značajniji segment ponude suvremenih turističkih destinacija. U tom smislu razvijanje infrastrukture golf turizma i privlačenje segmentiranog turističkog tržišta postaje ključni segment potražnje mnogih država, ali ne i u Hrvatskoj.


– Golf kao aktivnost i sport nisu dovoljno poznati široj hrvatskoj javnosti, a posebno ne kao važan oblik turističke ponude koji bi utjecao na razvoj hrvatskog turizma, riječi su Ivana Heraka, dugogodišnjeg praktičara u sferi turizma i posebnog savjetnika ministrice turizma i sporta te autora knjige »Golf – razvojna opcija za hrvatski turizam« koja je jučer predstavljena u Rijeci, u hotelu Hilton.


Vjerodostojan putokaz


O knjizi koja je nastala kao sukus dvadesetogodišnjeg rada i promišljanja o golfu kao bitnoj sastavnici hrvatske turističke ponude, na jučerašnjoj promociji, uz autora knjige, govorili su Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora, Sandra Janković, dekanica Fakulteta za hotelijerstvo i turizam u Opatiji i Gordana Nikolić, dekanica Visoke poslovne škole PAR. Ovom prilikom, Zlatko Mateša, nekadašnji predsjednik Vlade Republike Hrvatske i jedan od osnivača Hrvatskog golf saveza kazao je da je Ivan Herak jedan od prvih koji je uočio značaj golfa kao sporta i jednog od važnih elemenata razvoja hrvatskog turizma.


Ključno napraviti promjene u zakonu



 


Ivan Herak drži da Hrvatska, želi li razvijati golf kao bitan segment redizajnirane turističke ponude, mora osigurati nastavak osmišljene politike razvoja golfa koja bi počivala na principima Programa razvoja golfa kao elementa razvojne strategije hrvatskog turizma.


– Neophodno je da država, u funkciji razvoja golf ponude stvori ne samo niz poticajnih mjera već i niz provedbenih pretpostavki, među kojima su najvažnije gospodarske, institucionalne i imovinsko-pravne, zaključio je Ivan Herak te objasnio da je ključno napraviti promjene u zakonu kako bi se golf tereni tretirali kao sportska infrastruktura, a ne kao građevinski objekti te da se definira koncesijska naknada koju će konkretan golf projekt moći podnijeti.

Nažalost, taj značaj, kao i potencijal naše zemlje još uvijek nije ostvaren, a Hrvatska je još uvijek na početku razvoja ovog sporta, što potvrđuje i činjenica da danas ima samo dva golf terena.


– Razvojem golf turizma u Hrvatskoj inicirao bi se novi investicijski ciklus, potaknuo rast javnih prihoda i dohotka turističkih subjekata, realiziralo zapošljavanje lokalnog stanovništva i potaknuo opći gospodarski rast te na kraju diversifikacija naše turističke ponude i produljenje turističke sezone, rekao je Mateša te dodao da će knjiga u tom smislu doprinijeti osvještavanju stavova javnosti o ovomu sportu kao bitnoj sastavnici hrvatske turističke ponude, ali i potaknuti na promjene. U osvrtu na knjigu Sandra Janković kazala je da hrvatskoj turističkoj praksi i znanosti nedostaje relevantnih publiciranih znanstveno-stručnih radova na temu selektivnog turizma, u ovom slučaju golf turizma, koji će služiti kao vjerodostojan putokaz tekućoj turističkoj politici.


Državno zemljište


Knjiga »Golf – razvojna opcija za hrvatski turizam« nastala je na temelju istraživanja provedenog u Resortu Kempinski, a kojim je autor Ivan Herak utvrdio da turizam predstavlja jedinu tržišnu osnovu razvitka golfa u Hrvatskoj te je ponudio rješenja koja bi dovela do tog razvoja. Ono što je napomenuo prilikom izlaganja jest da upravo zbog obogaćivanja postojeće turističke ponude i utjecaja na produljenje turističke sezone golf projekte valja razvijati na lokalitetima na kojima već postoji razvijena turistička ponuda. Osim toga, budući da su investicije u golf u prvim godinama u pravilu neprofitabilne, ali donose korist državi i jedinicama lokalne uprave i samouprave, autor smatra da golf projekte treba razvijati na lokalitetima s prevladavajućim državnim zemljištem te davati na korištenje bez naknade ili uz minimalnu naknadu. Također, nužno je da pored države u realizaciji projekta sudjeluju jedinice lokalne uprave i samouprave, kao i turističke zajednice svih razina i to kroz niže cijene komunalnih usluga, davanjem povlaštenih cijena vode za navodnjavanje, izgradnjom pristupnih cesta te nizom drugih aktivnosti.