Vlada neizvjesnost

Omikron bi mogao odgoditi rast kamata! Novi soj korone imat će posljedice i na gospodarstvo

Aneli Dragojević Mijatović

DAVOR PUKLAVEC/PIXSELL

DAVOR PUKLAVEC/PIXSELL

Ni u baznom scenariju, prije pojave omikrona, nije se očekivao rast kamatnih stopa već u 2022., a sada je to i dodatno utvrđeno. ECB ne želi ugroziti oporavak, ni reagirati na postojeću inflaciju jer je smatra prolaznom



RIJEKA – Iako su već i iz naše središnje banke počeli slati upozorenja o mogućem rastu kamata koji će povećati rate građanima zaduženim uz promjenjivu kamatnu stopu, Nacionalna referentna stopa (NRS), koja određuje promjenjivi dio promjenjivih kamatnih stopa, u trećem je kvartalu i dodatno pala. To znači da, zasad, kamate na kredite ne da neće rasti, nego će se i dodatno sniziti. Budući da nominalne kamatne stope padaju, a imamo stopu inflacije od gotovo 4 posto, jasno je da su realne još niže, a novac gubi vrijednost.


Ovakva kretanja na domaćem tržištu odraz su naravno kretanja u eurozoni i šire, pri čemu je u prvom planu i dalje epidemiološki okvir, te rizici povezani s pandemijom, koji su u zadnje vrijeme naglašeni zbog nove varijante koronavirusa, omikrona. Uslijed pojave omikrona, prošli su tjedan pale burze, ulagači su se povukli iz dionica u sigurnija utočišta poput obveznica, bez obzira na niske prinose, jer se tržište boji novih zatvaranja i novog usporavanja ekonomije.


Nepovoljni rizici


Zapravo, vlada totalna neizvjesnost, jer se još ne zna dubina problema, koliko je novi soj opasan i zarazan te djeluju li na njega postojeća cjepiva. Strah i neizvjesnost, ako se ugrade u očekivanja potrošača i ulagača, mogu narušiti ekonomski rast, u ovom slučaju oporavak. Oporavak nakon velikog pada u 2020., već je, doduše, postignut, no gotovo da nema dvojbe da će se pandemija i njezin utjecaj na ekonomiju preliti i u 2022.




To je potvrdila i Hrvatska narodna banka iz koje su poručili da je daljnji tijek pandemije glavni izvor rizika i za globalno, i za hrvatsko gospodarstvo, a iako »ne bi trebalo biti većih učinaka na očekivanja rasta za ovu godinu, nepovoljni rizici bi se u većoj mjeri mogli odraziti na kretanja u narednoj godini«. I neovisno o ovim novim kretanjima te strahu od novih zatvaranja po Europi, Europska središnja banka, sudeći po izjavama njezinih čelnica, još ne razmišlja o rastu kamatnih stopa, bez obzira što sve veća inflacija, pogotovo u najvećem europskom gospodarstvu – Njemačkoj – puše za vratom.


Već sada je stopa inflacije u eurozoni dvostruko viša od ciljane: iznosi gotovo 5 posto, dok je ECB-ov target »nešto iznad 2 posto«, a u studenom je u Njemačkoj godišnja inflacija bila gotovo 6 posto. To je više od svih predviđanja, te je dodatni argument Bundesbanku da od ECB-a otvorenije traži zaoštravanje monetarne politike. No, to zasad ne pada na plodno tlo. Iako se, dakle, inflacija povećava, iz ECB-a stižu nedvojbeni signali o tome što im je prioritet. Tako je Isabel Schnabel, članica uprave ECB-a, u svom zadnjem istupu istaknula da ECB smatra da je inflacija dosegnula vrhunac u studenome, što znači da bi bilo preuranjeno podizati kamatne stope jer će rast cijena iduće godine vjerojatno postupno usporiti.


FT o odgodi pooštravanja monetarne politike, no Fed uznemirio tržišta

Pojava soja omikrona neće dovesti do ozbiljnih posljedica za globalno gospodarstvo čak i ako se dostupna cjepiva pokažu manje učinkovitima nego protiv drugih vrsta koronavirusa, smatraju stručnjaci s kojima je razgovarao Financial Times (FT). Prema njihovom mišljenju, novi val pandemije neće pridonijeti usporavanju inflacije, ali bi mogao natjerati središnje banke da odgode pooštravanje monetarne politike, prenose agencije. No, Wall Street su jučer uznemirile izjave predsjednika Feda Jeromea Powella koji je naznačio da visoku inflaciju više ne smatra privremenom. To je potaknulo špekulacije da bi Fed mogao ubrzati proces ukidanja programa kupnje obveznica, a potom i povećati kamate prije nego što se očekivalo.

Time je samo potvrdila ranije izjave šefice ECB-a Christine Lagarde koja smatra da će se inflacija sigurno usporiti, a da bi bilo prerano podizati ključne stope jer bi to moglo ugroziti oporavak. Lagarde misli da bi ECB trebao nastaviti podržavati potrošnju, a ponovila je i da uvjeti za podizanje ključnih kamatnih stopa »vrlo vjerojatno« neće biti ispunjeni iduće godine. Okvir postpandemijske politike ECB će, najavila je, naznačiti ovaj mjesec, međutim, i nakon očekivanog završetka pandemijske krize, bit će važno da monetarna politika – uključujući primjereno podešavanje kupnje imovine – podupire oporavak i održivi povratak inflacije na ciljanu razinu od dva posto, zaključila je Lagarde.


Dakle, ni u baznom scenariju koji je zapravo formiran prije pojave omikrona, nije bilo za očekivati da će ECB početi povećavati ključni kamatnjak, koji onda djeluje na euribor u idućoj godini, ali se očekivalo da će davati jače signale o stezanju monetarne politike i obustavi otkupa obveznica. U uvjetima ponovnog jačanja pandemijskog rizika, moguće je da će monetarna politika biti još opreznija, odnosno da će početak rasta kamata biti još dodatno prolongiran.


Monetarni prijenos


U Hrvatskoj se većina gotovinskih kredita otplaćuje uz fiksne stope, no kad su u pitanju stambeni, tu ih je većina odobrena ili uz promjenjive, ili uz kombinirane kamatne stope (prvih nekoliko godina fiksna stopa, a onda promjenjiva), što znači da su osjetljivi na promjene monetarne politike, prvo u eurozoni koja jako utječe na nas, a onda i u Hrvatskoj. U bazi promjenjive stope je varijabilni parametar, a kod nas je to većinom spomenuti NRS koji diktira kamata na štednju u domaćim bankama, no i on je posredno izvučen iz kretanja u eurozoni, iako u odnosu na njih malo kasni.


No, dio kredita uz promjenjivu stopu koje otplaćuju hrvatski građani vezan je uz euribor, kamatu po kojoj se banke zadužuju na tržištu eurozone, a on odmah reagira na promjenu ključne stope o kojoj govori Lagarde. S obzirom na to da je oporavak fragilan, pandemija se prebacuje u 2022., a o omikronu se govori kao o varijanti koja bi »mogla oteti i ovaj Božić«, te da ECB nije sklon reagirati na postojeću inflaciju, čini se da bi dužnici, što se tiče rasta kamata i rata kredita, i u 2022. mogli biti spokojni, a možda i dulje. Vjerovnici, pak, štediše i depozitari, testirat će vjerojatno nove granice svoje tolerancije kad je u pitanju držanje depozita u bankama kojima zapravo oni plaćaju da im čuvaju novac.