Novost

Proširenje ponude. Tri privatne poliklinike ušle u Mrežu telemedicinskih centara

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Bernd Wüstneck/dpa /DPA/PIXSELL

Foto Bernd Wüstneck/dpa /DPA/PIXSELL

Medikol će pružati i usluge telemedicine



Samo nekoliko dana nakon odluke Vlade kojom je Poliklinika Medikol za svoj projekt gradnje specijalne onkološke bolnice dobila status strateškog investicijskog projekta Republike Hrvatske, ta privatna zdravstvena ustanova uvrštena je u službenu Mrežu telemedicinskih centara.


Riječ je o mreži kojom se određuje koje će zdravstvene ustanove raditi kao telemedicinski centri, a na temelju toga ugovaraju se postupci čiji trošak pokriva HZZO.


Istodobno s Medikolom, u Mrežu telemedicinskih centara uvrštena je i privatna Poliklinika »Dr. Ivan Drinković« iz Zagreba te Medical Bravo d.o.o., austrijska medicinska platforma za telemedicinsku uslugu koja obuhvaća pružanje radioloških usluga na daljinu.




Tako je Mreža telemedicinskih centara dopunjena s još tri privatne zdravstvene tvrtke. Istodobno, udvostručen je popis privatnih ustanova uvrštenih u proširenu mrežu telemedicinskih centara koja od svog donošenja u 2021. godini obuhvaća Kliniku Magdalena, Radiochirurgiju Zagreb i Polikliniku Leder d.o.o.


Bez ugovora s HZZO-om


Osim niza dijagnostičkih pretraga i zahvata koje ugovaraju s HZZO-om, privatne klinike svoju djelatnost šire i na telemedicinske usluge, no taj dio usluga, kažu u Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu (HZHM), ne mogu ugovoriti s HZZO-om.


Privatne se ustanove, naime, nalaze na proširenoj mreži, a ne na osnovnoj čiji trošak pokriva HZZO. Ipak, uvrštenje u Mrežu otvara im put za ugovaranje telemedicinskih usluga s javnim zdravstvenim ustanovama, što neke bolnice već prakticiraju.


Telemedicinske usluge sve su raširenije jer se njima skraćuje čekanje na dijagnozu. Takav način rada se u preopterećenim zdravstvenim sustavima sve više koristi, jer telemedicina omogućuje brzo očitanje nalaza.


Radiološke snimke snimljene u jednoj ustanovi mogu pregledati zdravstveni stručnjaci u drugoj, a na taj način mogu postaviti dijagnozu te poslati mišljenje i preporuke za terapiju.


U 2022. godini, prema podacima HZZO-a, ugovoreni su bili sljedeći postupci telemedicine: očitanje holter EKG-a, očitanje kontinuiranog mjerenja arterijskog tlaka, specijalističke konzultacije, očitanje RTG snimki i EKG-a, očitanje jedne regije CT-a ili MR-a, očitanje mamografije, telemedicinska usluga jednostavnog 15-minutnog ili složenog 30-minutnog pregleda doktora medicine specijalista ili subspecijalista.


Lani su obavljena ukupno 25.953 postupka u telemedicini, a ukupan iznos koji je za njih plaćen iz zdravstvene blagajne iznosi 1,1 milijun kuna ili oko 146.000 eura.


Od tog broja, u bolnicama su evidentirana 24.922 postupka, a ukupan iznos plaćen za njih iznosio je 1.064.564 kuna, dakle gotovo 90 posto ukupnog troška telemedicinskih usluga u prošloj godini.


U specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti obavljeno je bitno manje telemedicinskih usluga – 1.031 postupak, a stajali su ukupno 58.519 kuna.


Udvostručen broj usluga


U četiri godine broj telemedicinskih usluga se udvostručio. Za usporedbu, u predpandemijskoj 2019. godini HZZO je podmirio troškove za 13.176 telemedicinskih postupaka, i za to platio 408.390,76 kuna.


Najviše je postupaka tada obavljeno u djelatnostima kardiologije ili kardiološke dijagnostike, neurokirurgije te objedinjenog hitnog bolničkog prijema.


Lani je prednjačila radiologija (oko 93.000 usluga), zatim psihijatrija (oko 43.000 usluga) te kardiologija (2.161) i transfuzija (575).


– U psihijatriji je najčešće korištena telemedicinska usluga intervjua i grupne terapije, dok telemedicinski radiološki pregledi uključuju radiološke snimke te CT i MR snimke snimljene na jednom mjestu, a pregledavaju ih liječnici specijalisti na drugom, udaljenom mjestu te postavljaju dijagnozu, odnosno šalju mišljenja i preporuke za terapiju.


Od telekardioloških usluga, najčešće su holter tlaka i holter EKG-a koji pacijentima omogućavaju da preglede obave u domu zdravlja, dobiju nalaz u tri radna dana, a prije su za to morali u bolnicu, ističu u HZHM-u.


Kako bi dodatno povećali dostupnost kardiološke, ali i pulmološke usluge stanovništvu ruralnih i otočnih područja, u okviru NPOO-a realiziran je projekt Telecordis gdje je na dodatnih 40 lokacija ispostava domova zdravlja postavljena medicinska i računalna oprema za pružanje usluga 12-kanalnog EKG-a, EKG holtera, holtera krvnog tlaka i spirometrije.


Pacijenti u domu zdravlja mogu obaviti specijalističku uslugu, dok nalaze očitavaju specijalisti iz KBC-a Rijeka, KBC-a Split, KBC-a Osijek, KB-a Dubrava i Poliklinike Srčana.


Zahvaljujući novom načinu rada, telemedicinska lista čekanja za EKG holter ili snimanje 24-satnog tlaka nije dulja od tjedan dana, kažu u HZHM-u.


Smanjuje se, kažu, i potreba za dolaskom liječnika na udaljene lokacije te se smanjuje broj putnih naloga, broj dana bolovanja i racionalizira potrošnja lijekova.