KOMEMORACIJA U VUKOVARU

Predstavljen program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, Penava je protiv dviju kolona

Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

 Podsjetio je da je još od 1997. godine uvriježen stav da su objavom programa Dana sjećanja na žrtvu Vukovara u Vukovar pozvani svi koji mu žele iskazati pijetet za podnesenu žrtvu 1991. godine



VUKOVAR – Na predstavljanju programa ovogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. gradonačelnik Ivana Penava u petak je rekao da ne dvoji kako će predviđeni programi proći u dostajanstvu i pijetetu prema žrtvi Vukovara u Domovinskom ratu.


Podsjetio je da je još od 1997. godine uvriježen stav da su objavom programa Dana sjećanja na žrtvu Vukovara u Vukovar pozvani svi koji mu žele iskazati pijetet za podnesenu žrtvu 1991. godine, ali rekao i da ima potrebu uputiti dodatne pozive.


„U Vukovar su svi pozvani i dobrodošli, no ipak, kako bi do izražaja došla širina i uključivost, imam potrebu dodatno uputiti pozive određenima, jer jedina stranka, a koja je ključan i bitan čimbenik Vlade RH – SDSS, kao i dio građana Vukovara, izbjegava Kolonu sjećanja i pravi se da se 1991. godina u Vukovaru nije dogodila, da naš grad nije sravnjen sa zemljom te da nije bio meta brutalne agresije”, poručio je Penava.




Rekao je kako ne dvoji da će Kolona sjećanja Vukovarom proći dostojanstveno te da će i ove godine, kao i prijašnjih, biti masovna.


“Smatram kako su oni koji u medijima potiču natpise da će u Vukovaru biti dvije kolone, na zadatku destrukcije Vukovara i Hrvatske te pronošenja vijesti da je takva problematika u Vukovaru redovita i uobičajena. Jasna je činjenica da svake godine desetci, a nekada i stotine tisuća ljudi dođe u Vukovar na 18. studeni te da sve prođe u najboljem mogućem redu te bez ijednog incidenta“, rekao je Penava.


Pročelnica Ureda gradonačelnika Ivana Mujkić navela je kako je program prihvaćen još 21. listopada, a za njega je, kao i svih godina dosad bio zadužen odbor kojeg čine predstavnici institucija i udruga s područja grada Vukovara te predstavnici Gradske uprave.


“Program počinje danas i traje do 20. studenoga i završava svetom misom u crkvi sv. Filipa i Jakova nakon obilježavanja na Ovčari. Ono što je novo u odnosu na prethodnu godinu je da se program kao i molitva večer uoči 18. studenog vraća u dvorište bolnice“, rekla je Mujkić.


Naglasila da je Odbor usvojio prijedlog da Kolonu sjećanja uz hrvatske branitelje te članove obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara ove godine povedu i oni koji su kao djeca pretrpjeli ratna razaranja Vukovara.


Po riječima predsjednika Savjeta za branitelje gradonačelnika Grada Vukovara Tomislava Josića, Zakon o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta mrtvo je slovo na papiru, jer da nije, “ne bi se izvodili performansi poput odavanja počasti nevinim srpskim žrtvama 17. studenog bacanjem vijenca u Dunav”.


„Poziv je ovo Vladi RH i  njezinim koalicijskim partnerima da u Vukovar 17. studenoga nije mjesto za performanse“, poručio je Josić.