
Foto Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Da noć neće biti mirna, potvrdili su i novi potresi na sisačkom području u 18,30 i 18,58 sati, od oko 3,8 po Richteru, koji su dodatno uznemirili građane
povezane vijesti
Pred stanovnicima Petrinje, Siska i drugih mjesta Sisačko-moslavačke županije je neizvjesna noć nakon razornog potresa od 6,2 po Richteru koji je danas u 12,19 sati pogodio Petrinju, i u kojem je prema dosadašnjim informacijama poginulo sedam osoba, a materijalna šteta je ogromna.
Materijalne štete na stambenim, gospodarskim, sakralnim i drugim objektima te na infrastrukturi su goleme i još ih je nemoguće procijeniti.
Nakon što su statičari pregledali neke škole na sisačkom području, za koje je utvrđeno da su sigurne za prihvat građana, uz gradske uprave Siska je upućena obavijest da se svi građani, koji nemaju uvjet za boravak u svojim stanovima, upućuju u najbliže dvorane osnovnih škola, gdje su im osigurani ležajevi, hrana i sanitarije.
Organiziran prihvat
Prihvat je organiziran u dvoranama osnovnih škola Braće Ribar, 22. lipnja, Galdovo, Budaševo, Braće Bobetko, Viktorovac, Komarevo Ivana Kukuljevića i Sela.
U Sisku su najviše stradale starije kuće u gradskom središtu, među kojima je i Gradska vijećnica, Glazbena škola, Kuća Tuškan i brojne druge. Iz Kuće Tuškan, gdje su i neki županijski uredi, vatrogasci su zaposlenike spašavali kroz prozore, jer im zbog urušavanja materijala izlaz nije bio moguć.
Uz ostale sakralne objekte, teško je oštećena sisačka katedrala, te crkva Sv. Marije Magdalene u Selima, jedna od najreprezentativnijih baroknih crkava. Vatrogasci su imali imali stotine intervencija.
Neposredno nakon potresa čiji je epicentar bio u Petrinji, Sisak je ostao bez struje i pitke vode. Budući da opskrbni centri i trgovine nisu radile, mnogi su krenuli u potragu za pitkom vodom i drugim potrepštinama, što je stvorilo kaos na prometnicama.
U međuvremenu su otklonjeni kvarovi na vodoopskrbnom i elektroenergetskom sustavu, pa su od 17 do 18 sati pojedini dijelovi grada Siska dobili vodu i struju.
Tijekom poslijepodneva, u Sisak i Petrinju pristigla je pomoć više desetaka vatrogasnih društava, najviše sa zagrebačkog područja, čiji su članovi započeli raščišćavanje ulica od materijala koji su pali sa zgrada. Vatrogasci će, kako je najavljeno, raditi cijelu noć, a priključili su im se i članovi HGSS-a.
Da noć neće biti mirna, potvrdili su i novi potresi na sisačkom području u 18,30 i 18,58 sati, od oko 3,8 po Richteru, koji su dodatno uznemirili građane.
U Karlovac iz Gline i Siska stigli ranjeni i covid pozitivni bolesnici
Karlovačka bolnica prihvatila je u utorak pet ozlijeđenih iz Gline i dvoje covid pozitivnih bolesnika iz Siska, a na terenu najpogođenijem potresom je 13 karlovačkih HGSS-ovaca i 53 vatrogasca s 11 vozila, rečeno je na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji Stožera Civilne zaštite.
U Karlovačkoj županiji 30 je oštećenih zgrada, 28 u Karlovcu i po jedna u Dugoj Resi i Lasinji, dva su Karlovčanina ozlijeđena, ali ne teško, te se sve službe pripremaju za slučaj potrebe smještaja većeg broja ljudi bez sigurnih domova ili za smještaj ozlijeđenih. Na sanaciji šteta radi 100 vatrogasaca.
Anesteziologinja Mirjana Lončarić Katušin rekla je da se bolnica digla na tzv. zelenu razinu i time omogućila funkcioniraje svih službi za primitak bolesnika. Za sada je s traumama iz potresa stiglo četvero pacijenata iz Gline, čeka se prihvat još jednog pacijenta, te dva pacijenta iz Karlovca, a nitko od njih nije životno ugrožen.
Karlovčani su se u potresu ozlijedili u svojim domovima, jedan od njih na devetom katu, rečeno je.
Iz sisačke bolnice su stigla i dva covid pozitivna pacijenta na respiratoru.
Preraspodjelom raspoloživih kapaciteta karlovačka i ogulinska bolnica su za prihvat bolesnika s područja potresa oslobodile 130 kreveta, a za prihvat covid pozitivnih pacijenata još 40 kreveta.
Županica Martina Furdek Hajdin rekla je da su vlasnici dva turistička objekta u Josipdolu i Rakovici stavili svoje kapacitete na raspolaganje za osobe koji nemaju smještaj, puno je ponuda za pomoć građevinske operative, PPK je ponudio namirnice, te sa svime time koordinira služba 112 i županijski stožer.
U Karlovcu je nakon današnjeg potresa bilo prekida opskrbe električnom energijom a sve je do večeras sanirano.
Plinska mreža je pregledana i na njoj nije bilo oštećenja. Očišćene su i sve lokacije na kojima je došlo do urušavanja fasada, crijepova, dimnjaka i slično, a najviše intervencija je bilo na području užeg središta grada.
Javnoj vatrogasnoj postrojbi na raspolaganje se stavilo 16 dobrovoljnih vatrogasnih društava, Stožer je u stalnom kontaktu s gradskim Crvenim križem koji za slučaj evakuacije i smještaja građana na raspolaganju ima školske dvorane, prioritetno dvorane osnovnih škola Grabrik i Švarča.
Sutra će statičari karlovačkog Društva arhitekata građevinara i geodeta obići sve škole i vrtiće i ostale javne objekte radi stručne procjene moguće prouzročene štete.
Da bi bili ispunjeni zakonski uvjeti za proglašenje elementarne nepogode na području Karlovca grad moli prijave u sljedećih sedam dana.
Grad Karlovac je pozvao sve stanovnika Karlovca da ostanu smireni, na oprezu i solidarni.