Darijo Jurišić

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom o fizičkom napadu na Zametu: ‘Ovo daje obilježje zločina iz mržnje’

P. N.

Foto Pixsell/Facebook

Foto Pixsell/Facebook

Iz konteksta cjelokupne situacije i trenutno dostupnih informacija izražavamo sumnju kako je moguće da je žrtva odabrana od strane počinitelja upravo zbog određenih osobnih karakteristika, predrasuda i teškoća koje ima



Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić reagirao je povodom fizičkog napada na osobu s invaliditetom na području grada Rijeke o kojemu je naš list pisao OVDJE.


Evo što je napisao:


Povodom objave u medijima o fizički napadnutoj i teško ozlijeđenoj osobi s invaliditetom na području grada Rijeke od strane trojice maskiranih napadača, pozivamo građane koji imaju bilo kakvih saznanja o ovome događaju da se s informacijama obrate najbližoj policijskoj postaji.




Predrasude društva, stigma, diskriminacija i neinformiranost o invaliditetu i razvojnim teškoćama djece doprinose većoj pojavnosti svih oblika nasilja nad osobama s invaliditetom. Iz konteksta cjelokupne situacije i trenutno dostupnih informacija izražavamo sumnju kako je moguće da je žrtva odabrana od strane počinitelja upravo zbog određenih osobnih karakteristika, predrasuda i teškoća koje ima, a što počinjenom kaznenom djelu daje obilježje zločina iz mržnje.


Naime, osobe s invaliditetom, kao i djeca s teškoćama u razvoju, često su meta nasilja koje je motivirano upravo njihovom različitošću – bilo fizičkom, mentalnom ili komunikacijskom – čime postaju posebno ranjiva skupina. Ovo nasilje najčešće ostaje neprijavljeno jer žrtve često nemaju mogućnosti prepoznati, prijaviti ili se zaštititi od nasilja.


Zbog toga i ovim putem pozivamo nadležne institucije, posebno policiju, da u ovom slučaju uzmu u obzir mogućnost da je motiv napada bio upravo invaliditet žrtve te da istraga obuhvati i aspekte zločina motiviranih mržnjom i predrasudama.


Upozoravamo kako je potrebna hitna reakcija društva u cjelini – od institucija, medija, tijela državne vlasti, policije, organizacija civilnog društva, pa sve do građana – kako bi se spriječili i osudili svi oblici nasilja nad osobama s invaliditetom i djecom s teškoćama u razvoju. Posebno ističemo važnost međusektorske suradnje i uloge tijela za jednakost u prepoznavanju i suzbijanju govora mržnje i zločina iz mržnje.


Nasilje nad osobama s invaliditetom i djecom s teškoćama u razvoju je stvarnost koju treba aktualizirati i poduzeti odgovarajuće mjere njihove zaštite kako od strane institucija, tako i društva te medija, napisao je pravobranitelj.