
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Svoju su kandidaturu javno istaknuli i Damir Markuš u Sisačko-moslavačkoj županiji i Damir Razumović u Požeško-slavonskoj županiji. No, njih dvojica nisu uspjela prikupiti dovoljno potpisa, što govori o trenutnoj snazi stranke
povezane vijesti
Popis službenih kandidata za župane još je više poražavajući za Domovinski pokret nego što se činilo kada smo prije nekoliko dana pisali da će se ta stranka natjecati za čelno mjesto izvršne vlasti u svega tri, četiri županije. Tako je to tada bilo s obzirom na najave kandidatura iz DP-a, ali na kraju ju je predala samo saborska zastupnica Dubravka Lipovac Pehar, koja je prikupila potreban broj potpisa kako bi se uključila u izbornu utrku za županicu Brodsko-posavske županije. Čak i potpuno onemoćali HNS ima kandidata za župana u tri županije. Nagađalo se da bi Domovinski pokret mogao imati još kandidata za župana Zadarske županije, a svoju su kandidaturu javno istaknuli Damir Markuš u Sisačko-moslavačkoj i Damir Razumović u Požeško-slavonskoj županiji. Njih dvojica, međutim, nisu uspjela prikupiti dovoljno potpisa, što je samo po sebi pokazatelj trenutačne snage Domovinskog pokreta, uvjerljivo najjačeg koalicijskog partnera premijera Andreja Plenkovića.
Solidan prošli rezultat
Član Predsjedništva DP-a Markuš bio je kandidat za sisačko-moslavačkog župana 2021. i, unatoč činjenici da je u to vrijeme stranka postojala tek godinu dana, dobio je 9,24 posto odnosno 6.165 glasova, što je bio sasvim solidan rezultat. Lista za Županijsku skupštinu koju je on nosio prošla je još bolje, zaokružila su je na listiću 7.574 birača, 12,03 posto. No, ovaj je put Markušu 1.500 potpisa za kandidaturu bilo previsoka prepreka.
– Jednostavno nisam skupio koliko je trebalo potpisa, događa se. Bilo je tijekom dva tjedna dosta neradnih dana, Uskrs, kiša je nerijetko padala i, nažalost, nisam uspio, rekao nam je jučer Markuš, koji, dakle, smatra da su razlozi ovog njegovog podbačaja tehničko-logističke, a ne političke naravi.
Krenuo je ambiciozno, na plakatu mu piše »Najjače za Sisačko-moslavačku županiju«, a tri dana uoči isteka roka za predaju potpisa još je pozivao građane da 18. svibnja glasuju za njega i Domovinski pokret. Ali, eto, Markuševog imena neće niti biti na glasačkom listiću. Utjeha mu je donekle da je barem predao tisuću potpisa za listu DP-a, koja će biti u konkurenciji za mandate u Županijskoj skupštini.
Identična je situacija u Požeško-slavonskoj županiji, u kojoj je Domovinski pokret na prošlim lokalnim izborima nastupio s Mostom i njihov zajednički kandidat za župana dobio je 5.125 glasova, 18,55 posto, dok je lista imala podršku 5.368 birača, 20,52 posto.
– Vratit ćemo žiteljima Požeško-slavonske županije nadu da se može bolje i jače, optimistično je 12. travnja na skupu DP-a u Velikoj poručio nesuđeni kandidat za župana Razumović.
Prisutan je bio i glavni tajnik stranke Josip Dabro, koji je također bio uvjeren da će Domovinski pokret zasjati na lokalnim izborima.
– Uz dvije najveće stranke u zemlji, mi smo još jedina strukturirana stranka. Rezultat ovih izbora pokazat će da smo treća stranka po snazi u Hrvatskoj i na osnovu toga će Domovinski pokret samo rasti. Nijedna buduća hrvatska Vlada neće moći biti sastavljena bez nas’, prognozirao je Dabro 12. travnja. Dva tjedna kasnije ljudi koji su ga slušali nisu predali potpise za kandidaturu za požeško-slavonskog župana jer ih nisu imali propisanih 1200. Izbornu listu za Županijsku skupštinu će Domovinski pokret imati jer je skupio 800 potpisa.
U Vladi, a oslabili
Podsjetimo, prije četiri godine DP je na lokalne izbore išao s 15 kandidata za župana, a još se i Miroslav Škoro natjecao za gradonačelnika Zagreba i ušao u drugi krug. U međuvremenu je Domovinski pokret postao dio Vlade, njegova su tri ministra, ali stranka je zapravo, jasno sugeriraju ovi podaci, značajno oslabila. Domovinski pokret danas se gotovo sveo na Vukovar, a upitno je i što bi tamo bilo na predstojećim izborima da HDZ nije odustao od svog kandidata za gradonačelnika nego je odlučio podržati DP-ovca Domagoja Bilića.
Ivan Penava samouvjereno tvrdi da HDZ, u strahu od gubitka parlamentarne većine, ništa drugo niti nije mogao napraviti.
– Konstelacija je takva da idemo u koaliciji s HDZ-om, da je gradonačelnik naš, a zamjenik njihov. I to je trenutno dogovoreno, Plenkovića zapravo nitko nije ništa ni pitao, on je na to morao pristati ukoliko je htio biti premijer. I to je bio jedan, ja ću reći moj, prije svega moj zahtjev, moja operacija, moj cilj da iskoristimo tu snagu koju imamo kako bi tranziciju prvog čovjeka grada Vukovara prebacili s mene na Domagoja, danas to mogu otvoreno reći, maksimalno bezbolno i uz najmanju moguću opasnost da doživimo neuspjeh. I oni su na to morali pristati, rekao je Penava u veljači na sastanku podružnice DP-a u Vukovaru, a može se čuti na snimci koju je jučer objavio Jutarnji list.
Predsjednik Domovinskog pokreta, koji uskoro prelazi u Banske dvore, očito ima krticu u svojim redovima.
– Ne bih rekao da tu ima bilo kakvih ucjena i prisila. To je sve bilo u žaru borbe u svrhu galvaniziranja momčadi, što bi rekao pokojni naš izbornik Ćiro Blažević, komentirao je jučer DP-ov ministar Ante Šušnjar ovaj Penavin razgovor sa stranačkim kolegama.
Plenković: Ne komentiramo snimke internih sastanaka
Komentirajući objavljene snimke sa sastanka DP-a, premijer Plenković rekao je da ne komentira interne sastanke drugih stranaka.
– Rekli smo da ne komentiramo snimke internih sastanaka. U okviru pregovora postizanja parlamentarne većine i koalicije imali smo niz dogovora programskog karaktera na nacionalnoj razini, a jedina tema koja je dogovorena za lokalnu razinu, je bila da će Domovinski pokret (DP) imati kandidata za gradonačelnika Vukovara, a HDZ za zamjenika, dok će HDZ imati kandidata za župana Vukovarsko-srijemske županije, a DP za zamjenika. To je sve i o tome smo nas dvojica postigla vrlo jasan dogovor, rekao je predsjednik Vlade i HDZ-a Plenković.
– Nije to tema za opterećivati se, ima važnijih stvari, ovo je puno važnije od bilo kakvih snimki, kazao je Plenković novinarima u Sisku, nakon što je s ministrima obišao šest novoizgrađenih stambenih zgrada.