“Ta rimska promatračnica je za sada jedinstvena u Hrvatskoj. Najbliža njoj pronađena je kod Budimpešte. Na prostoru od Iloka do Batine pronašli smo još neke potencijalne promatračnice, ali je ova za sada jedina istražena”, rekao je Dizdar i dodao da je promatračnica služila rimskim legionarima za nadzor granice na Dunavu.




“Istraživanja se provode s ciljem uvrštenja Limesa na popis UNESCO-ove zaštićene kulturne baštine”, naglasio je.


Prema njegovim riječima, promatračnica je izgrađena od drveta, na tri kata, a bila je okružena jarcima širine šest metara i dubine 2,5 metara.


Tijekom istraživanja promatračnice pronađeni su i razni predmeti koje su koristili legionari poput kopči, dijelova naoružanja i konjske opreme. Pronađeni su i keramički predmeti koji, kako je rekao Dizdar, pokazuju kako su se legionari hranili. Među predmetima koji su pronađeni je i željezna sjekira koja se koristila kao alat.


Tijekom istraživanja rimske promatračnice u Mohovu pronađeni su i ostaci naselja vinkovačke kulture.


“Ta se kultura pojavljuje na početku brončanoga doba (2500. – 2200. godine prije Krista) u Srijemu i istočnoj Slavoniji odakle se proširila na cijeli južni dio Karpatske kotline. Pronađene su jame u kojima su brojni ulomci keramičkih posuda i životinjskih kostiju”, rekao je te dodao da je to jedno od rijetkih poznatih i istraživanih naselja vinkovačke kulture (Vinkovci, Ilok, Sarvaš) čija će analiza ukazati na život na prostoru današnjeg Mohova.


Pronađeni su i neki jedinstveni nalazi za koje ne znamo trenutno kome ih možemo pripisati, dodao je.


Arheološka istraživanja na lokalitetu Mohovo financira Ministarstvo kulture i medija i ono bi, kako se najavljuje, trebalo biti nastavljeno slijedeće godine.


Arheološki radovi, Mohovo / Foto: Vukovarsko-srijemska županija

Arheološki radovi, Mohovo / Foto: Vukovarsko-srijemska županija