“Nagrada Atlantskog vijeća je priznanje Hrvatskoj i svemu onomu što smo radili proteklih godina”, rekao je na prijemu hrvatsko-američke zajednice u Washingtonu, dodajući da se “to prepoznaje i uvažava što je sigurno ohrabrenje u jačanju odnosa između najveće svjetske sile i Hrvatske.”





Premijer je doputovao u Washington kako bi primio nagradu za istaknuto vodstvo think tanka Atlantic Councila kao “priznanje za vođenje Hrvatske, predanost europskom jedinstvu i jačanju transatlantskih odnosa”, stoji u priopćenju vlade.


Plenković je naglasio kako je važno u vremenima kada se “svijet nalazi u izrazito kompleksnim, zamršenim i nepredvidivim okolnostima, punim sigurnosnih, obrambenih, trgovinskih i energetskih izazova njegovati dobre odnose s novom administracijom Donalda Trumpa, ali i  ljudima u legislativnoj grani, u poslovnom, institucionalnom i akademskom svijetu SAD-a – što smo danas i učinili.”


Naglasio je da Hrvatska i SAD jako dobro surađuju u domeni obrane, u području domovinske sigurnosti i borbe protiv terorizma, a sada jača i energetska suradnja otkad je Hrvatska izgradila LNG terminal.



“Time smo osigurali diverzifikaciju opskrbe plinom i dugoročno stvorili praktički stratešku autonomiju – Hrvatska s dva terminala i za naftu i za plin vrlo teško može biti energetski ugrožena.”


Što se tiče najavljenih američkih carina EU-u, Plenković je kazao da će “zajedno s drugim partnerima u EU nastaviti razgovore s američkom administracijom da se dođe do rješenja koji neće ići na štetu hrvatskih interesa i hrvatskog gospodarstva.”


Važan je i put prema OECD-u, ponovio je, “a SAD su tu jedan od glavnih aktera koji nas podržava.”


“Sve ide po normalnoj dinamici i kalendaru i druge godine u ovo doba bi taj proces trebao biti završen, nadam se uz snažnu potporu SAD-a kao što je to bilo i do sada.”



Plenković je najavio da će za dva tjedna ponovno posjetiti SAD jer se u Ohiju obilježava 30. obljetnica Daytonskog sporazuma.


Kasnije je na svom X profilu premijer Plenković objavio:


Iznimna mi je čast primiti nagradu za istaknuto vodstvo od Atlantskog vijeća, koje prije svega vidim kao priznanje Hrvatskoj. Kroz svaki izazov, nastojimo voditi našu domovinu sigurnim smjerom i činiti je razvijenijom i prosperitetnijom za sve građane. Cijenimo ulogu SAD-a kao strateškog partnera Hrvatske. Ova nagrada nas ohrabruje da produbimo naše transatlantske veze i gospodarsku suradnju. Dva su principa temelj političke vizije @VladaRH  koju predvodim: moderni suverenizam i socijalna kohezija. Snažna Hrvatska u svijetu te pravednija i naprednija Hrvatska kod kuće – ostaju putokaz za naš daljnji rad, napisao je Plenković.