SJEDNICA VLADE

Plenković: “Donosimo odluku o kraju epidemije koronavirusa u Hrvatskoj, ukida se i nošenje maski”

P. N., Hina

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Povećavane su i naknade za roditelje njegovatelje koji njeguju jedno dijete s 530 eura na 663 eura



U uvodnom govoru na današnjoj sjednici Vlade, koja je upravo počela, predsjednik Vlade potvrdio je da se proglašava kraj epidemije u Hrvatskoj, javlja Televizija N1.


Na početku se osvrnuo na pozitivne rezultate Vlade. Između ostalog, govorio je i o iskorištenosti sredstava iz Fonda solidarnosti.


“Do danas smo iskoristili 321 milijun eura od sredstva za petrinjski potres, 551 milijuna eura od 683 milijuna smo potrošili na sanaciju zagrebačkog potresa. Ostatak ćemo potrošiti do kraja lipnja”, kazao je u uvodnom govoru Plenković.




Nabrajajući o čemu će sve Vlada glasati danas, Plenković je također kazao:


“Slijedom odluke WHO-a, koja je kazala kako više od tri godine to više nije javno zdravstvena opasnost u smislu prekograničnog prometa, donosimo i odluku o kraju epidemije koronavirusa u Hrvatskoj. Iz ove velike zdravstvene ugroze, najveće pandemije u zadnjih 100 godina, moramo izvući pouke u daljnjim potencijalnim krizama ovog tipa.”


Najavio je i da će se uputiti u javnu raspravu Zakon o socijalnoj skrbi.


“Povećavamo naknade za roditelje njegovatelje koji njeguju jedno dijete s 530 eura na 663 eura. Za roditelja njegovatelja koji njeguje jedno dijete koje se radi zdravstvenog stanja ne može uključiti u programe u zajednici s 597 na 796 eura, a za roditelje njegovatelje koji samostalno njeguju dvoje ili više djece sa 796 eura na 995 eura. Novim prijedlogom proširujemo pravo i na osobe s poremećajima autizma 4. stupnja. Dosad roditelji njegovatelji nisu smjeli raditi, a sada im se daje mogućnost rada putem autorskog ugovora ili ugovora o djelu”, najavio je Plenković dodajući da će u slučaju smrti djeteta roditelji njegovatelji uživati svoja prava još 10 mjeseci.


Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je na sjednici Vlade u četvrtak, na kojoj je proglašen kraj epidemije koronavirusa u Hrvatskoj, da će koronavirus najvjerojatnije trajno biti prisutan u populaciji te će se praćenje epidemiološke situacije nastaviti istim kapacitetima i intenzitetom.


Odluka o proglašenju kraja epidemije uslijedila nakon objave Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) da koronavirus više ne predstavlja globalnu zdravstvenu krizu, a Beroš je na sjednici istaknuo da će, sukladno procjeni Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) i dosadašnjim spoznajama o bolesti, koronavirus najvjerojatnije trajno biti prisutan u populaciji, manjim ili većim intenzitetom.


“Očekuje se da će nove podvarijante virusa moguće biti zaraznije od prethodnih, ali i manje virulentne te će se praćenje epidemiološke situacije nastaviti istim kapacitetima i intenzitetom”, dodao je.


Proglašenje kraja epidemije bolesti covid-19 u Hrvatskoj, rekao je Beroš, temelji se na do danas stečenim spoznajama o virusu, virulenciji, posljedicama bolesti te mogućnostima zaštite populacije “tako do ovom trenutku nema više potrebe za mjerama koje se propisuju u uvjetima epidemije”.


Božinović: Prekid obveze korištenja maski


Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović podsjetio je na postupanje Vlade u borbi s “najvećom zdravstvenom ugrozom koju pamti ova generacija naših građana”, odnosno na rad Stožera civilne zaštite imenovanog  20. veljače 2020. godine.


Prva sjednica Stožera održana 25. veljače i od tada kontinuirano djeluje kao operativno tijelo Vlade za sprečavanje širenja bolesti covid-19 (imenovano je i ukupno 576 županijskih, gradskih i općinskih stožera, s ukupno 4600 članova). Stožer je donio ukupno 530 odluka, održao 201. konferenciju za novinare te na mrežnim stranicama objavio više od tisuću raznih priopćenja.


“A danas će se donijeti, budući da nakon proglašenja prestanka epidemije više nema razloga da o nužnim epidemiološki mjerama odlučuje Stožer civilne zaštite, i 531. odluka kojom će se ukinuti jedina odluka koja je još na snazi – ona o nužnoj epidemiološkoj mjeri korištenja medicinskih maski ili masci za lice”, najavio je Božinović.


Građani su kroz rad Stožera, naglasio je, pravovremeno i transparentno informirani o razvoju epidemiološke situacije i educirani o potrebi pridržavanja epidemiološki mjera i preporuka i uputa HZJZ-a.


Stožer je cijelo vrijeme održavao sastanke, kontakte s predstavnicima raznih državnih tijela, gospodarskih udruženja, kako bi epidemiološke mjere koje su se vodile bile adekvatne samoj  situaciji, a istovremeno omogućile nužno odvijanje gospodarskih djelatnosti, istaknuo je Božinović.


Ponovio je i apel MUP-a da, s obzirom na proglašenje prestanka epidemije, građani moraju zamijeniti svoje istekle osobne iskaznice odnosno da u roku od 30 dana trebaju podnijeti zahtjev za izdavanje novih isprava.


Premijer Andrej Plenković i Božinović zahvalili su na suradnji i angažmanu svim županijskim i lokalnim stožerima, sustavu i operativnim snagama Civilne zaštite, policijskim službenicima, inspektorima koji su provodili nadzor, državnim tijelima, institucijama, pravnim osobama i pojedincima koji su pružili pomoć u radu Stožera, svim zdravstvenim radnicima i građanima “bez čijeg odgovornog ponašanja bi sve uvedene mjere bile uzaludne”.


Premijer je još jednom izrazio žaljenje zbog gubitka više od 18 tisuća sugrađana te uputio izraze sućuti njihovim obiteljima.