PREVENCIJA

PGŽ među četiri županije u kojima počinje pilot projekt sistematskih pregleda: ‘Muči me kriterij po kojem će se zvati ljude’

Ljerka Bratonja Martinović

Foto arhiva NL

Foto arhiva NL

U pilot-projektu Ministarstva do kraja ožujka bit će uključeno i do 1.000 osoba. U prvom valu pozivat će se sve građane starije od 40 godina koji najmanje dvije godine nisu posjetili obiteljskog liječnika. Pozvat će ih telefonom administrator Ministarstva zdravstva



ZAGREB – Primorsko-goranska županija bit će jedna od ukupno četiri županije u Hrvatskoj koje ovih dana kreću s preventivnim sistematskim pregledima građana. Riječ je o pilot-projektu Ministarstva zdravstva u koji će još prije kraja ožujka biti uključeno i do 1.000 osoba. U prvom valu pozivat će se sve građane starije od 40 godina koji najmanje dvije godine nisu posjetili svog obiteljskog liječnika. Pozvat će ih telefonom administrator Ministarstva zdravstva, a u najbližem domu zdravlja obavit će potrebne pretrage prije nego što se jave svom obiteljskom liječniku radi rezultata i eventualnih daljnjih pretraga.


Potvrdila nam je to obiteljska liječnica Ines Balint, članica Radne skupine za definiranje preventivnih programa.


Dorada projekta


– Dogovoren je ovakav model: administrator telefonom poziva osobe za koje ima evidentirano da posljednje dvije godine nisu bile kod obiteljskog liječnika. Osobe se javljaju na određeni punkt, vjerojatno pri domu zdravlja, gdje će biti medicinska sestra koja će imati informatičku podršku. Tamo će upisati osnovne podatke o pacijentu i dati mu da ispuni upitnik o svom stanju, dobi i spolu, životnim navikama, eventualnim bolestima, i to će se unijeti u informatičku platformu. Sestra bi zatim trebala pacijentu snimiti EKG, izmjeriti tlak, sve to upisati i izvaditi krv. Krv se upućuje na laboratorijsku obradu, a kad su svi nalazi gotovi, objedinjeni se obrazac putem CEZIH-a dostavlja u zdravstveni karton pacijenta koji se nalazi kod njegovog obiteljskog liječnika, objašnjava Balint proceduru sistematskog pregleda. Pacijentu se odmah da informacija da se nakon određenog datuma treba javiti svom obiteljskom liječniku radi daljnje konzultacije o rezultatima pretraga.
– Kad mi pacijent dođe nakon sistematskog pregleda, ili ga šaljem dalje ako je to potrebno ili mu kažem da je sve u redu i vidimo se za dvije godine, dodaje.




Model koji je osmišljen u Ministarstvu zdravstva je dobar, kaže ova obiteljska liječnica, ali smatra da će mu trebati dorada.
– Muči me sa stručnog stajališta kriterij po kojem će se pozivati na sistematski, dvije godine nejavljanja obiteljskom liječniku. Imate, naime, pacijenata koji se javljaju obiteljskom liječniku, ali zbog administrativnih stvari, na primjer bolovanja za dijete, potvrde za vozački ispit ili za nešto drugo. Njih se neće pozivati. Ali treba krenuti da vidimo kako će ići provedba i što ćemo dobiti, pa ćemo ga dorađivati kad utvrdimo nedostatke, kaže Balint.


Opseg pretraga


Članica radne skupine za preventivne preglede nezadovoljna je činjenicom da se to tijelo već tri tjedna nije sastalo, niti se dosad definirao opseg pretraga, sukladno dobi i spolu, koje će se obuhvatiti pilot-projektom. Zna se da će, osim EKG-a i mjerenja tlaka, obuhvatiti pregled krvne slike i urina, s ciljem detekcije onih koji imaju povišen šećer u krvi, bubrežne bolesti i slične kronične nezarazne bolesti koje uzimaju sve više maha. Nije joj poznato ni hoće li se za sistematski pregled dobivati plaćeni slobodan dan.


– Zadnji put smo se sastali prije tri tjedna, i definirali informatički način provođenja pilot-projekta. Tada je rečeno da će se raditi u dvije županije, Međimurskoj i Primorsko-goranskoj, jer se, s obzirom na to da je posao informatike povjeren tvrtki MCS, išlo na domove zdravlja gdje većina liječnika radi u MCS-u. Do danas se nismo sastali, dobivamo informacije iz medija, navodi Balint. Ljuti se i zbog najave ministra Beroša da je krenulo rasterećenje obiteljskih liječnika i da oni više neće morati izdavati putne naloge za nadoknadu troškova prijevoza pacijentima.


– Na sjednici Vlade nije bilo nikakvih promjena zakona u tom smjeru. To je obmana liječnika, a i javnosti, upozorava Balint.