Prve presude

Pastorčić i Borovac morat će isplatiti male dioničare PIK-a Rijeka, iznos im se neće svidjeti

Orjana Antešić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Trgovački sud donio je prve presude u korist manjinskih suvlasnika tvrtke



Puževim korakom i gotovo Sizifovim mukama, ali mali dioničari PIK-a polako dolaze na svoje. Na Trgovačkom sudu u Rijeci “pale” su prve dvije presude, doduše nepravomoćne, prema kojoj su Gino Pastorčić, Igor Borovac i PIK-ESOP solidarno dužni otkupiti dionice od malih dioničara PIK-a po cijeni od 17,92 eura.


To je, podsjetimo, gotovo tri puta više od iznosa kojeg su Borovac i Pastorčić nudili u ponudi za preuzimanje PIK-a, međutim, Hanfa ih je glatko odbila, utvrdivši da minimalna cijena koju moraju platiti po dionici mora biti upravo 17,92 eura (134,99 kuna), a nikako 6,50 eura (49 kuna) koju su regulatoru bili stavili na stol.


Nakon što su od Hanfe dobili odbijenicu za svoju ponudu, Pastorčić i Borovac odnosno PIK-ESOP, pokrenuli su upravni spor i uložili žalbu, međutim, Upravni sud u Rijeci još je u ljeto prošle godine odbio njihov tužbeni zahtjev.




Pokušali su potom i na Visokom upravnom sudu, no i na toj je instanci njihova žalba odbijena, i to početkom ožujka ove godine. Time je i drugo Hanfino rješenje u postupku nadzora nad PIK-om postalo pravomoćno.


Dvije presude


To je u potpunosti otvorilo put malim dioničarima da mogu putem nadležnog trgovačkog suda zahtijevati obavezno sklapanje ugovora o prodaji dionica pod uvjetima pod kojima je morala biti objavljena ponuda za preuzimanje, drugim riječima po otkupnoj cijeni koju je utvrdila i odredila Hanfa.


– U ovom trenutku imamo dvije prvostupanjske presude u našu korist, kojima je naloženo tuženicima sklapanje ugovora s tužiteljem.


Nesporna je činjenica da rješenje Hanfe predstavlja prethodno pitanje u smislu članka 12. Zakona o parničnom postupku te je sud vezan uz to rješenje, kako u pogledu nastale obveze, tako i u pogledu cijene dionice jer se radi o upravnom aktu donesenom po Zakonu o općem upravnom postupku što znači da bi postupci iste činjenične i pravne prirode trebali biti pravomoćno okončani bez pretjeranog okolišanja i odugovlačenja, imajući u vidu da je dokazivanje u ovakvim sporovima ograničeno te da je pravac kretanja spora već unaprijed zacrtan.


Nadam se da će predmetna presuda djelovati kao poticaj svim dioničarima koji još nisu ustali tužbom u ostvarivanju prava koja im pripadaju, kazao je za naš list odvjetnik Domagoj Olujić iz Splita, koji zastupa dva mala dioničara PIK-a koji su upravo izvojevali nepravomoćnu presudu u svoju korist.


Vrijedi spomenuti da je po ova dva predmeta, kako doznajemo, održano samo jedno ročište na sudu, nakon kojeg je odmah uslijedila presuda jer je sud dužan postupati po pravomoćnim rješenjima Hanfe. Kako o utvrđenju obveze za Pastorčića i Borovca za preuzimanje PIK-a, tako i rješenja u kojem je propisana minimalna otkupna cijena dionice PIK-a.


Direktor nijem


Upit za komentar presude Trgovačkog suda u Rijeci tražili smo od i od Pastorčića i od Igora Borovca. Direktor PIK-a ostao je nijem dok je Borovac odgovorio kako su i na ovu odluku suda uložili žalbu. Koliko će im to donijeti dodatnog vremena, ostaje za vidjeti.


Prema podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD), potencijalna financijska obveza koja se solidarno nadvila nad Pastorčićem, Borovcem, kao fizičkim osobama, te PIK-ESOP-om penje se do 2,2 milijuna eura s obzirom na to da je, ugrubo, riječ o ukupno 124.000 preostalih dionica PIK-a, za koje im je još u proljeće 2021. godine naloženo da daju ponudu za preuzimanje.


Konačan financijski ceh ovisit će samo o tome koliko će dioničara odlučiti zatražiti sudskim putem sklapanje ugovora o kupoprodaji dionica.


Po raznim internetskim forumima, kao i iz mailova pojedinih malih dioničara koji su se obratili našoj redakciji, može se zaključiti da je u preuzimanju riječkog PIK-a sudjelovao širi krug ljudi koji su kupovali dionice ove nekog moćne riječke tvrtke, premda je vlasničko-upravljački koncentrat u rukama Gine Pastorčića i Igora Borovca.


Funčićeve dionice


Nakon PIK-ESOP-a, kojim je spomenuti dvojac “zagospodario” još krajem 2018. odnosno početkom 2019. godine, drugi najveći pojedinačni dioničar PIK-a je Ivan Funčić.


PIK-ESOP raspolaže s 28,85 posto udjela u temeljnom kapitalu PIK-a dok Funčić, prema zadnjim podacima podacima SKDD-a, “drži” 16,26 posto odnosno ukupno 32.866 dionica PIK-a.


Funčić s Pastorčićem dijeli nekadašnje suvlasničke veze u zaštitarskoj tvrtki Protect, a od proljeća prošle godine bio je imenovan u Nadzorni odbor PIK-a.


Međutim, zadnje objave u sudskom registru pokazuju da je Funčić početkom travnja ove godine dao ostavku na tu funkciju. Prema sada pravomoćnom Hanfinom rješenju, Funčićeve dionice vrijede blizu 590.000 eura ako, kojim slučajem, odluči sudskim putem natjerati Pastorčića i Borovca da ih kupe.


Jedan od dioničara PIK-a je i Centar za restrukturiranje i prodaju čijih 2.506 dionica PIK-a, prema Hanfi, vrijede blizu 45.000 eura.


Rasprodao sve


U svakom slučaju, nemali novci za dionice tvrtke koja je u zadnje četiri i pol godine, pod upravljačkom palicom Pastorčića, umjesto korak naprijed, učinila dva i više nazad.


Najveći dio imovine i nekretnina je poprodavan – od pekarskih pogona na Rabu, poslovnih prostora u Rijeci i Crikvenici, Poreču, zemljišta u Malinskoj, ugašena je mljekarska djelatnost, a oprema i pogoni “Tonke” na Škurinju prodani dok su pogoni Pekare na Vežici zakaparirani.


Samo prema onom čemu smo uspjeli ući u trag u zemljišnim knjigama, u pitanju je oko 22.000 četvornih metara, što u zemljištu, što u poslovnim prostorima na kojima su upisani novi vlasnici ili su te nekretnine pod zabilježbama.


Sve se to dogodilo za vrijeme dok se nad PIK-om natkrilio Zakon o preuzimanju diončkih društava (ZPDD), sa svojim vrlo striktnim odredbama u kojima se, između ostalog, propisuje da za cijelo vrijeme, dok traje proces preuzimanja, Uprava društva ne može sklapati nikakve poslove izvan redovnog poslovanja, što uključuje i prodaju imovine, mimo suglasnosti Glavne skupštine.


To je i jedan od razloga zbog kojih se vuku repovi iza prodaje Tonkine mljekare na Škurinjama, o čemu je pisao naš list. Poznati lanac diskontnih trgovina Eurospin u veljači ove godine tužio je PIK i potražuje obeštećenje na račun izmakle koristi od gotovo 18 milijuna eura, a traže i da se kupoprodajni ugovor između PIK-a i Auto Hrvatske – Stanice za tehnički pregled iz Osječke iz travnja prošle godine proglasi ništetnim.


Pripremno ročište po ovom predmetu na Trgovačkom sudu u Rijeci bilo je zakazano za drugu polovinu lipnja, a uvodom u zemljišne knjige vidljivo je da je u vlastovnici nekadašnjih Tonkinih pogona i dalje aktivna zabilježba tog spora.