Razotkriveni moćnici

Pandora Papers otkrili stvarne vlasnike lošinjske Jadranke, evo kako su prebacivali milijune

Vanja Vesić

Vjenčanje Nike Perenčević, kćeri Mihajla Perenčevića, i Emila Tedeschija mlađeg u hotelu Bellevue u Malom Lošinju / Foto Goran Kovačić/PIXSELL

Vjenčanje Nike Perenčević, kćeri Mihajla Perenčevića, i Emila Tedeschija mlađeg u hotelu Bellevue u Malom Lošinju / Foto Goran Kovačić/PIXSELL

Pandorini dokumenti otkrivaju stvarne vlasnike Jadranke i kako su preko poreznih oaza prebacivali milijune eura iz Rusije



Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ) objavio je prve rezultate spektaktularne istrage simbolično nazvane Pandora Papers, a koja razotkriva svjetske političke lidere, poznate i manje poznate moćnike koji su preko posrednika sakrili novac u tzv. »poreznim oazama« diljem svijeta preko off-shore kompanija – od ruskog predsjednika Vladimira Putina, bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, českog premijera i milijardera Andreja Babiša, crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, jordanskog kralja Abdulaha II, te bivšeg šefa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominique Strauss-Kahna.


Prema BBC-u riječ je o jednom od najvećih curenja financijskih dokumenata u kojem se spominje oko 35 sadašnjih i bivših lidera te više od 300 dužnosnika. U međunarodnoj istrazi radilo je 600 novinara koji su proučili čak 11,9 milijuna raznih dokumenata iz više od 29.000 off-shore kompanija iskorištenih za skrivanje bogatstva i izbjegavanje plaćanja poreza.


Fuchsov sin i Sejšeli


Hrvatska tu nije izuzetak – spominje se čak 8.000 puta, samo Zagreb 1.900 puta, a u međunarodnoj novinarskoj mreži uključen je hrvatski web-portal Oštro.hr koji je objavio ime Rikarda Fuchsa, sina HDZ-ovog ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa.




On je, po pisanju Oštro.hr-a, 2017. osnovao tvrtku See Project Ltd. na Sejšelima, s ciljem »posjedovanja udjela u hrvatskoj tvrtki koja će kupiti nekretninu u Hrvatskoj«.


Fuchs mlađi je, pak, rekao da svrha tvrtke nije bila vezana uz Hrvatsku, već da se radi o »projektu koji se trebao raditi u Nizozemskoj, zajedno s jednim američkim fondom«. Projekt nije realiziran, a tvrtka je likvidirana prošle godine.


Priča o lošinjskoj Jadranci


Portal Oštro objavio je priču o obiteljima Perenčević i Filipović otkrivši da one stoje iza preuzimanja poznatog lošinjskog turističkog diva Jadranka. Pandorini dokumenti otkrivaju stvarne vlasnike Jadranke i kako su preko poreznih oaza prebacivali milijune eura iz Rusije.


Od toga su 3,1 milijun dividendi ruskog Velesstroya prebacili na Lošinj za obnovu od požara uništenog restorana. U travnju 2018. godine u luksuznom lošinjskom hotelu Bellevue izbio je požar. Bila je to vijest za lokalnu kroniku.


Photo: Goran Kovacic/PIXSELL


No, prva istraga portala Oštro iz globalnog istraživačkog projekta Pandorini dokumenti otkriva kako su stvarni vlasnici lošinjske Jadranke požar upotrijebili kao argument za prijenos 3,1 milijuna eura dividendi od vlasnika ruske tvrtke Velesstroy do lošinjske Jadranke.


– Godinama se već sumnja, no nikad nije bilo dokazano da iza preuzimanja Jadranke u 2013. godini stoji Mihajlo Perenčević, hrvatski poduzetnik koji predvodi ruski Velesstroy. Perenčević je početkom 2015. godine tvrdio kako je u preuzimanju bilo njegova utjecaja, ali ne i novca.


Podaci iz Pandorinih dokumenata otkrivaju kako su iza preuzimanja Jadranke zapravo stajali članovi obitelji Mihajla Perenčevića te njegova suradnika u Velesstroyu Krešimira Filipovića, ističe se u objavi.


Novinari Oštra analizirali su više od 1.500 dokumenata iz razdoblja od 2010. do 2019. godine te su utvrdili da lošinjsku Jadranku nije preuzeo ruski kapital nego hrvatski državljani, rezidenti Rusije.


Uloga tvrtke, koja pripada ruskoj banci Promsvyazbank, koja je 2013. godine formalno preuzela Jadranku i na temelju koje se u Hrvatskoj proširilo mišljenje da su je preuzeli ruski bogataši, bila je upravljati imovinom ruskog zatvorenog fonda AB Fund.


Iza nje se krila mala mreža tvrtki iz različitih poreznih oaza od Cipra do Britanskih Djevičanskih otoka.


Egzotični otoci


U posao analize dokumenata iz »Pandore« bili su uključeni novinari uglednog britanskog Guardiana u kojem se opisuje kako funkcionira financijski sustav u sjeni te globalna offshore ekonomija pomoću koje najbogatiji i najmoćniji olako izbjegavaju porez.


Generalni je i upozoravajući zaključak kako off-shore porezne oaze nisu više samo udaljeni egzotični otoci iz dokumentaraca nego da je u takve rabote sve više uključen niz moćnijih zemalja i da SAD postaje jedna od vodećih država koja se koristi za skrivanje bogatstva.


Osim političara na popisu poreznih skrivača našla se i pop-diva Shakira, njemačka manekenka Claudia Schiffer, producent nominiran za Oscara Konstantin Ernst i dr.


Putinove romanse


Dokumenti su povezali ruskog predsjednika Vladimira Putina sa skrivenim bogatstvom u Monaku, a Guardian je daljnjom analizom otkrio da jedna od sumnjivo stečenih imovina pripada stanovitoj Svetlani Krivonogikh, navodno intimnoj družici ruskog lidera koja ima na raspolaganju imovinu u vrijednosti od sto milijuna američkih dolara.


Silna imovina uključuje luksuzne stanove u Monaku, Sankt Petersburgu i Moskvi i jahtu. Transakcija iz 2003. godine otkriva da je offshore tvrtka Brockville Development Ltd. koju kontrolira Krivonogikh kupila luksuzni stan tik iznad monegaškog kasina za 3,6 milijuna eura. Prijateljstvo Svetlane s Putinom datira još iz vremena dok je ruski vođa bio zamjenik gradonačelnika Sankt Petersburga.


Svetlana Krivnogikh ljubavnica Vladimira Putina


U neugodnom položaju našao se aktualni češki premijer, konzervativac Andrej Babiš, kojeg ovaj tjedan čekaju parlamentarni izbori – u Pandori se dovodi u vezu da je prešutio offshore investicijsku shemu preko koje su kupljene dvije vile za 14 milijuna eura na jugu Francuske.


Češki web portal Investigace.cz, koji je zajedno s novinarima iz 117 zemalja proučavao dokumente iz »poreznih oaza«, objavio je da je sadašnji češki premijer 2009. godine osnovao dvije off-shore kompanije i preko njih sam sebi poslao 22 milijuna eura kako bi kupio 16 luksuznih nekretnina, među njima i mali zamak blizu Cannesa na Azurnoj obali.


Babiš, koji tada još nije bio u politici, već samo jedan od čeških tajkuna, vlasnik agrokemijskog diva Agrofert, kompanije i novac nije naveo kasnije u imovinskoj kartici. Očekivano, tamošnja je oporba na nogama i zahtijeva da se hitno istraže Babiševi poslovi.


Balkanski poslovi


Prozvan »češkim Berlusconijem«, Babiš je ušao u politiku 2011. godine i osnovao novu političku stranku, ANO, i to s narativom – borbe protiv korupcije. Postao je ministar financija 2014. i premijer 2017. godine, zamrznuvši svoje vlasništvo u Agrofertu prije nego što je preuzeo češku vladu.


Od ranije je suočen s istragom zbog navoda da je skrio vlasništvo nad projektom izgradnje konferencijskog i rekreacijskog odmarališta izvan Praga kako bi se kvalificirao za dva milijuna eura subvencija EU-a. Politički potresi očekuju se i u najbližem susjedstvu.



U Pandorinu mrežu ulovio se bivši premijer i aktualni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i njegov sin Blažo. Otkriveno je da su tata i sin sklopili 2012. godine tajne ugovore o upravljanju imovinom skrivajući se iza mreže kompanija iz Velike Britanije, Švicarske, Britanskih Djevičanskih Otoka, Paname i Gibraltara, navodi se u priopćenju crnogorskog Istraživačkog centra MANS koji je sudjelovao u globalnoj istrazi.


Kako se navodi, sin predsjednika Crne Gore iskoristio je strukturu da formira i dvije skrivene kompanije s tvrtkama kćerima u Londonu i Crnoj Gori. Milo Đukanović formirao je Victoria Trust, a njegov sin Capecastel Trust.


Uspostavljeni su na razdoblje od 80 godina, a kompanija koja upravlja fondovima ovlaštena je da za račun Đukanovića može kupovati i prodavati nekretnine i firme, otvarati nove kompanije i žiro račune, davati i uzimati kredite i sl. Pandora Papers otkrili su još jednu zvjerku iz susjedstva.


Bliski suradnik srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, tamošnji ministar financija Siniša Mali, vlasnik je 23 luksuzna stana na bugarskoj rivijeri, vrijednih pet milijuna eura. Mali vlasništvo nije prijavio Agenciji za sprječavanje korupcije.


Apartmane je kupio od tvrtke Srđana Dabića, bivšeg košarkaša i direktora srpskog ogranka ruske naftne kompanije »Lukoil«, objavio je KRIK iz Srbije kao dio globalne novinarske mreže.