OTPIS

Osuđenici za ratni zločin neće morati otplaćivati novčani dug. Hrastovu Vlada oprostila potraživanja

Dražen Ciglenečki

Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Osuđeni za ratni zločin vraćao je državi odštetu koju je ona platila žrtvama zločina. Osim osuđenih pripadnika HV-a, potraživanja parničnih troškova oslobođeni su Srbi koji su tužili državu i izgubili sudski postupak



Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček otkazao je, zbog bolesti, za jučer najavljenu konferenciju za novinare o »političkim, financijskim, pravnim i ustavnopravnim posljedicama nedavnog donošenja Vladine odluke o otpisu parničnih troškova Srbima koji su tužili Republiku Hrvatsku«. Doista, Vlada je na svojoj sjednici 28. prosinca usvojila odluku kojom se, kako to sugerira Pavliček, pogoduje Srbima, ali to nije čitava istina o ovom dokumentu. Njime se, što je Pavliček, barem u naslovu svoje press-konferencije, namjeravao prešutjeti, ide na ruku i Hrvatima i to onima s osudom za ratni zločin, temeljem koje su neki Srbi tužili Hrvatsku i dobili sudski spor.


Milanovićevo upozorenje


U pitanju je, zapravo, još jedna tema o kojoj identične stavove imaju Vlada i predsjednik Zoran Milanović. Još prije dvije i pol godine Milanović je upozorio na problem hrvatskih branitelja osuđenih za ratni zločin, od kojih država naplaćuje odštetu koju je ona platila građanima srpske nacionalnosti koji su je tužili zbog tih zločina. Konkretno je tada bila riječ o Mihajlu Hrastovu, branitelju koji je 1991. na Koranskom mostu u Karlovcu ubio 13 zarobljenih rezervista JNA i dvojicu ranio. Sudski proces mu je jako dugo trajao, nekoliko puta je ponavljan, a na koncu je Hrastov dobio kaznu u visini četiri godine zatvora i još mu je kasnije država nametnula obvezu da milijune kuna plati članovima obitelji rezervista, koje je inače ona podmirila nakon njihove tužbe.


– Je li normalno da država, koja kažnjava i treba kazniti one koji su počinili ratne zločine, kao za autokasko odgovornost iste ljude tereti još financijski iznosima od više milijuna kuna? O tome sam sada razgovarao s ministrom Tomom Medvedom, to je situacija koja traži koordiniranu i visoku političku akciju. Što da rade ljudi koji su već odgovarali za svoje grijehe, da opljačkaju banku? To ne može riješiti nijedan ministar sam ni DORH, to može oprezno, sućutno, inteligentno riješiti predstavničko tijelo i hrvatska Vlada. Ako hoće, a siguran sam da hoće, rekao je Milanović početkom srpnja 2021. na promociji monografije o postrojbi specijalne policije kojoj je pripadao i Hrastov.




Nije tada bilo reakcija iz Banskih dvora, ali je krajem prošle godine Vlada donijela odluku koju je predsjednik Republike zagovarao.


Politička ravnoteža


– Otpisuju se nenaplaćene tražbine temeljem pravomoćnih presuda u regresnim parnicama koje se odnose na Domovinski rat za naknadu novčanih iznosa koje je Republika Hrvatska isplatila temeljem pravomoćnih presuda sukladno Zakonu o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata i Zakonu o odgovornosti za štetu nastalu uslijed terorističkih akata i javnih demonstracija, navodi se u trećoj točki te odluke. Usto, iznos koji je Hrastov već isplatio, država će mu vratiti. Odnosi se to i na druge osuđene branitelje u jednakoj situaciji poput Mirka Norca i Tihomira Oreškovića. Možda i zbog političke ravnoteže, država je na isti način oprostila i potraživanja troškova parničnog postupka na osnovu dva spomenuta zakona u kojima su tužbeni zahtjevi prihvaćeni, ali i onih u kojima su odbijeni uz obvezu da tužitelj nadoknadi Republici Hrvatskoj parnične troškove.


– Tek 16 posto tužitelja koji su bili obvezni platilo je ili plaća te parnične troškove. Većina takvih slučajeva nije naplativa ni u ovršnim postupcima. Iako su obveznici plaćanja u teškoj socioekonomskoj situaciji, na većinu ih nije primjenjiva Uredba o kriterijima, mjerilima i postupku za odgodu plaćanja, obročnu otplatu duga te prodaju, otpis ili djelomičan otpis potraživanja.


Socijalna uključenost
i zaštita


Otpisivanje postojećih dugova kao i povrat naplaćenih sredstava kroz ovrhe i dobrovoljna plaćanja troškova postupka ima izravne učinke na socijalnu uključenost i zaštitu izravnih i neizravnih stradalnika Domovinskog rata, ističe se u obrazloženju Vladine odluke, za provedbu koje će, procjenjuje se, potrebno biti oko 700 tisuća eura.