RAZLIČITE TAKTIKE

Oporba traži da joj Milanović pomogne održati aferu HEP: On, ako želi, može sazvati izvanrednu sjednicu Sabora

Dražen Ciglenečki

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Oporba je i jučer bila aktivna, devet zastupničkih klubova, bez Domovinskog pokreta, sročilo je priopćenje o »opasnim namjerama«, parlamentarne većine da izmjenama Zakona o LNG terminalu »ugrozi vlasništvo građana nad nekretninama«



Nisu uopće prestala međusobna podbadanja pojedinih oporbenih stranaka. I proteklih dana je povremeno iskrilo između Mosta i Možemo! te Mosta i Domovinskog pokreta. Ali, unatoč tome, opozicija opet intenzivno surađuje. Danas će se njezini čelnici još jednom sastati, a zbog završnog dogovora o prijedlogu za sazivanje izvanredne sjednice Sabora.


Potom će taj prijedlog, s dnevnim redom izvanredne sjednice, biti predan predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću. Točka dnevnog reda ne može biti rasprava o aferi HEP, oporba mora formulirati konkretan zaključak s tim u vezi. No, kakav god predložili, izvjesno je da Jandroković neće pristati sazvati izvanrednu sjednicu. On je to već najavio, a svaki drugi njegov postupak bio bi politički neprirodan.


Oporbi parlament treba kao pozornica s koje bi pokušali održati na životu aferu za koju procjenjuju da nanosi političku štetu Vladi. S druge strane, interes je HDZ-a da se ova tema što prije ugasi u javnosti. Stoga je jedina kakva-takva nada opozicije da će predsjednik Zoran Milanović iskoristiti svoju ustavnu ovlast i sam sazvati izvanrednu sjednicu Sabora.




Milanović to dosad nije nagovijestio, u najmanju ruku nije rekao da će uskoro sazvati izvanrednu sjednicu, nego je izjavio da će pričekati rezultate istrage Državnog odvjetništva. Razumljiva je predsjednikova nevoljkost da premijeru Andreju Plenkoviću i HDZ-u pruži konačan dokaz da je u dosluhu s oporbom, koja ga javno pritišće da usred ljeta pozove zastupnike da prekinu godišnji odmor.


Oporba je i jučer bila aktivna, devet zastupničkih klubova, bez Domovinskog pokreta, sročilo je priopćenje o »opasnim namjerama«, parlamentarne većine da izmjenama Zakona o LNG terminalu »ugrozi vlasništvo građana nad nekretninama«. »Na mala vrata se hrvatskim građanima želi podvaliti izvlašćivanje njihovih nekretnina izravno u korist tvrtke LNG Hrvatska d.o.o., umjesto dosadašnjih odredbi zakona kojim su se nekretnine potrebne za izgradnju terminala izvlašćivale u korist Republike Hrvatske«, ističe se u priopćenju.