Istraživanje proizvoda

Opasnost za bebe: Utvrđeno da čak 97% kolijevki ne zadovoljava kriterije sigurnosti

Jagoda Marić

Pixabay

Pixabay

Tek dva proizvoda iz kategorije »gnijezda, kolijevke i vreće za spavanje« za bebe od više od 60 ispitanih u potpunosti su ispunjavala sigurnosne zahtjeve. Nešto sigurnije su dječje sjedalice koje su ispunile potrebne zahtjeve u 57 posto slučajeva.



ZAGREB – Čak 97 posto kolijevki, »gnijezda« i vreća za spavanje za bebe ne ispunjava kriterije sigurnosti, pokazalo je istraživanje što ga je provela Europska komisija. Riječ je o programu Koordiniranih aktivnosti za sigurnost proizvoda (CASP) u sklopu kojeg su nacionalna tijela članica EU-a, a u Hrvatskoj je to državni inspektorat, u akreditiranim laboratorijima Europske unije ispitivali sedam kategorija proizvoda, od kojih se najveći broj odnosi na opremu za bebe.


Najlošije su u toj kontroli prošle »gnijezda, kolijevke i vreće za spavanje«, gdje su samo dva proizvoda od njih više od 60, koliko ih je ispitivano, u potpunosti ispunjavala sve zahtjeve koji se tiču sigurnosti.


U priopćenju CASP-a navodi se da je zabrinjavajuće i to da se u vrijeme česte kupovine opreme za igru na otvorenome pokazalo da čak 80 posto te opreme nije ispunilo sve potrebne zahtjeve.
– Nešto sigurnije su dječje sjedalice koje su ispunile potrebne zahtjeve u 57 posto slučajeva, što nažalost također zabrinjava, stoji u priopćenju CASP-a.


Opasni materijali




Osim dječje opreme, opreme za igru na otvorenom, ispitivani su i kabeli i mali kuhinjski uređaji za grijanje. Pokazalo se da su u tom testu najbolje prošli kabeli jer je 77 posto uzoraka zadovoljavalo uvjete sigurnosti. Kod malih kućanskih uređaja je bilo drukčije, čak 63 posto uzoraka nije u potpunosti zadovoljavalo uvjete sigurnosti.


S obzirom na to da sve više raste i udio e-trgovine provjeravana je sigurnost nakita koji se kupuje putem interneta, odnosno provedeno je ispitivanje o tome sadrži li nakit opasne metale. Ispitano je 179 uzoraka i pokazalo se da njih 37 posto ne ispunjava zahtjeve kad su u pitanju opasni materijali.


Kad se gleda ukupni rezultat, odnosno kad se uključi svih sedam kategorija proizvoda koji su testirani, što znači i dječja oprema i oprema za igru na otvorenom, i kablovi i kućanski uređaji i nakit, ispada da 70 posto proizvoda ne zadovoljava sve zahtjeve sigurnosti.


Iako problemi zbog kojih određeni proizvodi ne ispunjavaju zahtjeve ne moraju nužno predstavljati ozbiljan rizik, što se napominje i u priopćenju CASP-a, navode i preporuke kojih bi se potrošači trebali držati i pri kupnji i korištenju tih proizvoda. Tako, primjerice za nabavu dječjih igračaka savjetuju da se prouči upozorenje, ali i preporuke o tome u kojoj se dobi djeca mogu igrati s nekom igračkom, te se napominje da prirodna guma može izazvati ozbiljne alergijske reakcije, stoga treba paziti na upozorenja o lateksu. Uz to bi prilikom online kupnje trebalo provjeriti jesu li dostupne sve točne informacije, kako bi se proizvod mogao provjeriti i prije kupnje.


Provjeriti upute


– Nadgledajte djecu u svakom trenutku! Odrasla osoba treba biti prisutna kad god se djeca igraju. Za napuhavanje balona upotrijebite zračne pumpe. Ne dajte loš primjer stavljajući balone u usta, jedna je od preporuka. Uz to se savjetuje i pažljivo odlaganje ambalaže kako u blizini ne bi ostali komadići plastike.


Savjetuje se da se provjeravaju upute i da se djeca ne ostavljaju bez nadzora u »gnijezdu« ili kolijevci, ali i to da se kupuju u specijaliziranim trgovinama, kao i autosjedalice.


– Uvijek se pridržavajte uputa, posebno je važno da roditelji ili skrbnici pažljivo prate upute za postavljanje i pažljivo ih slijede. Ako upute nisu jasne, najbolje je da se obratite uvozniku ili specijaliziranoj trgovini u kojoj je proizvod kupljen kako biste bili sigurni da je sjedalo pravilno postavljeno i da su djeca pravilno odjevena. Uvjerite se da je sjedalo odgovarajuće veličine i za dijete i za vozilo u koje će biti ugrađeno, navodi se u preporukama.


Kad je u pitanju kupovina nakita, a testiran je i dječji nakit, podsjeća se da je svaki treći testirani proizvod sadržavao ili otpuštao prevelike količine opasnih metala. I kod preporuka o nakitu, napominje se da treba paziti na djecu, jer je olovo slatkog okusa pa ih to može potaknuti da stave nakit u usta. Ako dijete proguta nakit, odmah treba potražiti liječničku pomoć.


– Ne nosite nakit dok spavate. Nakit koji oslobađa prekomjernu količinu nikla i dolazi u dulji kontakt s kožom mogao bi povećati zdravstvene rizike za potrošače. Manji nakit može se slučajno progutati dok spavate, savjetuju još iz Komisije.