POVRATAK »GRANICA«

Obišli smo Rupu i Pasjak na prvi dan suspenzije šengenskog režima: Slovenci kažu da gledaju samo “sumnjive”

Orjana Antešić

Snimio: Mateo Levak

Snimio: Mateo Levak

S obzirom na velik broj turista koji još boravi u Istri, jučer u popodnevnim satima na graničnom prijelazu na Dragonji stvarale su se poduže kolone, pa se na prelazak granice čekalo po dvadesetak minuta



RUPA – U prijepodnevnim satima prvog dana privremene suspenzije šengenskog režima slobodnog kretanja na graničnim prijelazima Rupa i Pasjak sa slovenske strane nisu se stvarale veće gužve, unatoč suboti, uobičajenom tajmingu Riječana i Primoraca za prekogranični šoping u Ilirskoj Bistrici ili Trstu.


Aktualna kontrola vozila i osoba na oba granična prijelaza Jelšane i Starod od strane slovenske policije, dojam je, nešto je labavija nego što je to bio slučaj prije ulaska Hrvatske u Schengen početkom ove godine. Rampe se ne spuštaju, slovenski policajci kontrolu obavljaju pored kućica, ali unatoč najavama kako se neće svima pregledavati dokumenti već samo onima za koje policija ocijeni da je potrebno, naša reporterska ekipa zamijetila je da se osobne isprave uglavnom traže od svih. Međutim, taj pregled osobnih dokumenata više je usmjeren prema vizualnoj kontroli odgovaraju li isti broju putnika u vozilima. Mrvu dulje zadržavanje kod slovenske granične kontrole primijetili smo kod vozila i putnika iz trećih zemalja.


Granični prijelazi Rupa/Jelšane i Pasjak/Starod dva su od dvanaest graničnih prijelaza za međunarodni cestovni i teretni promet za koje je Slovenija odredila 24-satnu privremenu kontrolu, sada definiranu do 30. listopada, ali s mogućnošću njezina produljenja.


Povremena kontrola




Nakon što je Ljubljana od ponoći uvela kontrole granica s Hrvatskom i Mađarskom zbog migracijskog pritiska i povećanog rizika od terorističkih napada, slovenska novinska agencija STA izvjestila je kako je u prvim satima subote slovenska policija evidentirala ukupno osam ilegalnih prelaska granice s Hrvatskom i Mađarskom. Dva odbijena putnika zatečena su na graničnim prijelazima na Dragonji i u Sečovlju koji su također pod ingerencijom Policijske uprave Koper. Izvjestio je to Viljem Toškan, voditelj Odjela za državnu granicu i strance pri PU Koper. Na Dragonji je odbijen Ekvadorac koji nije imao dokumente za ulazak, na granični prijelaz stigao je kao putnik u vozilu, a zatražio je azil. Na graničnom prijelazu u Sečovlju, međutim, Filipinka koja je u autobusu putovala bez dokumenata odbijena je.



Toškan je izvjestio, prenosi ljubljansko Delo, kako su s postojećim osobljem uspjeli pokriti sve granične prijelaze namijenjene međunarodnom prometu. Tamo gdje granicu smiju prelaziti samo građani Europske unije i oni koji imaju posebna prava prema zakonima EU-a, kontrola će biti povremena. Uspostavljeni su i malogranični prijelazi za pogranično stanovništvo. Osim na graničnim prijelazima Dragonja, Sečovelj, Sočerg, Starod i Jelšane, koparska policijska uprava osigurala je 24-satnu kontrolu, svaki dan u tjednu i za željezničke granične prijelaze Rakitovac i Ilirska Bistrica.


Granični prijelaz Podgorje namijenjen je samo građanima EU-a.
– Granična kontrola provodi se ciljano, usmjerena je na otkrivanje osoba koje bi mogle predstavljati sigurnosni rizik, poručio je Viljem Toškan. Dodao je i da na graničnim prijelazima policijski službenici s pojačanim snagama nadziru zelenu granicu, a u tome im pomažu sustavi videonadzora i druga oprema. Toškan je kazao i kako nastavljaju djelovati mješovite patrole, kako u suradnji s hrvatskim tako i s talijanskim sigurnosnim tijelima. Talijani su, prema najavama, kontrolu na granicama sa Slovenijom uspostavili jučer u 14 sati.


Kolone na Dragonji


S obzirom na velik broj turista koji još boravi u Istri, jučer u popodnevnim satima na graničnom prijelazu na Dragonji stvarale su se poduže kolone, pa se na prelazak granice čekalo po petnaestak, dvadesetak minuta. Kako javlja STA, duga kolona vozila stvarala se na međunarodnom graničnom prijelazu s Mađarskom u Pincama, gdje se na prelazak čekalo oko pola sata. Do jutra je na toj je granici odbijeno šest stranaca koji nisu ispunjavali uvjete za ulazak u šengenski prostor, pa tako ni u Sloveniju.



Slovenija nije jedina zemlja šengenskog prostora bez unutarnje kontrole granica koja ih je ponovno privremeno uvela. Zbog migracijskog pritiska, ali i nakon nedavnog atentata u Bruxellesu i u kontekstu nove eskalacije na Bliskom istoku, devet zemalja nedavno je uvelo ili odlučilo proširiti kontrole na unutarnjim šengenskim granicama.


 


Putnici podržavaju odluku


Na jednom od ključnih graničnih prijelaza Hrvatske i Slovenije, Bregana/Obrežje dvoje policajaca stoji uz stare kućice za kontrolu osobnih dokumenata, vozila usporavaju, ali ne pregledavaju se svima dokumenti već onima za koje policija procijeni da je to potrebno. Slovenski policajci kažu da »graničnu kontrolu ne provodimo sustavno, nego kada procijenimo da je to potrebno ili na temelju analize rizika«, odnosno kada im se vozilo učini sumnjivim. Kolone uglavnom nema, osim pri zaustavljanju i kontroli određenog vozila kada se stvori kolona od petnaestak automobila, ali i vrlo brzo oslobodi.


Putnici na granici bili su informirani da će se uvesti kontrole i odluku Slovenije podržavaju.
»Apsolutno podržavam, ja bih volio da se Schengen ukine potpuno zbog svih koji prelaze«, rekao je za Hinu muškarac u automobilu zagrebačkih registracijskih oznaka. Dvije žene također iz Zagreba koje putuju u Sloveniju kažu da im dokumente nisu pregledali na granici, a također se slažu sa slovenskim potezom.


»Slažem se s odlukom zbog svega što se događa«, kaže jedna od njih.


Muškarac iz Beograda u automobilu s nekoliko putnica putuje u Ljubljanu i njima kontrole nisu nepoznate, a ove koje se uvode u šengenskom prostoru podržava.