MINISTARSTVO OBRAZOVANJA

Novi pravilnik o polaganju mature: Neće biti strožeg kažnjavanja prepisivača

Ingrid Šestan Kučić

Photo: Tomislav Milicevic/VLM/PIXSELL

Photo: Tomislav Milicevic/VLM/PIXSELL

Situacije s ponovljenim pisanjem ispita za učenike kod kojih se utvrdilo varanje na ispitima, još jednom su potvrdile nužnost izmjene Pravilnika, koje je Nacionalni centar već u nekoliko navrata predlagao



RIJEKA – Iako je Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja odmah nakon prošlogodišnjih ispita državne mature izradio prijedlog novog Pravilnika, prema kojem bi se ispiti državne mature znatno postrožili te bi se uvele ozbiljne kazne za prekršitelje, sasvim je izgledno da od toga neće biti ništa, jer Ministarstvo znanosti i obrazovanja otvorilo je javnu raspravu o izmjenama Pravilnika o polaganju državne mature i Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Prema prijedlozima tih dokumenata za učenike se zapravo ništa bitno ne mijenja. Štoviše, niti jedna sugestija Nacionalnog centra nije uzeta u obzir.


Umjesto strožih pravila i ponovnog uvođenja minimalnog bodovnog praga na eseju, za što se zalaže Nacionalni centar, Ministarstvo predlaže promjene kojima bi se neke ovlasti vezane uz provedbu mature prebacile s ministra obrazovanja na Upravno vijeće. Tako se predlaže da popis ispita izbornog dijela mature donosi i dalje Nacionalni centar, ali više ne uz suglasnost ministra obrazovanja, nego Upravnog vijeća, koje bi umjesto ministra trebalo davati suglasnost i na ispitne kataloge.
Nacionalni centar bi i dalje ostao odgovoran za kvalitetu pripreme i provedbe mature, ali sada je dužan Upravnom vijeću u pisanom obliku dostaviti izvješće o provedbi ispita državne mature u ljetnom i jesenskom ispitnom roku.


Važna poruka


U skladu s tim, kvalitetu provedbe državne mature više neće pratiti i vrednovati ministarstvo nadležno za obrazovanje preko povjerenstva za praćenje provedbe državne mature. Jedina novost za maturante je da pristupnik koji nije zadovoljan prvim rješenjem žalbe koje donosi Nacionalni centar, drugi prigovor više neće podnositi povjerenstvu za praćenje državne mature koje je prijašnjih godina imenovao ministar. Ministarstvo predlaže da se druga žalba sada šalje također Upravnom vijeću Nacionalnog centra.




Novim Zakonom o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja Ministarstvo predlaže da prava i dužnosti osnivača više ne obavlja Vlada, nego Ministarstvo obrazovanja. Ideja je i da Statut Nacionalnog centra donosi Upravno vijeće uz suglasnost Ministarstva, a ne kako je do sada bilo, uz suglasnost Sabora. Također, izmjenama Zakona koje predlaže Ministarstvo bit će dopušteno da ravnatelj Nacionalnog centra ima svog pomoćnika, što do sada nije bio slučaj.


U Nacionalnom centru ne kriju nezadovoljstvo predloženim Pravilnikom, jer kako kažu, kao institucija odgovorna za provođenje državne mature, susretali su se tijekom pripreme i provedbe ispita državne mature u prethodnim školskim godinama s manjkavostima i nedorečenostima Pravilnika te su upravo zbog želje za jasnijim i konkretnijim definiranjem članaka uputili prijedlog Pravilnika još u srpnju 2020. godine. Cilj predloženih izmjena je, svim sudionicima državne mature, ali i javnosti, poslati važnu poruku i stvoriti temelj za promjenu svijesti o etičnom i objektivnom pristupu obrazovanju i vrednovanju znanja.


– Situacije s ponovljenim pisanjem ispita za učenike kod kojih se utvrdilo varanje na ispitima, još jednom su potvrdile nužnost izmjene Pravilnika, koje je Centar već u nekoliko navrata predlagao, rukovodeći se svojim stručnim znanjem i stečenim iskustvom primjene Pravilnika u praksi.


Što s prigovorima


Prvenstveno je riječ o izricanju odgovarajućih mjera i provedbi postupka prilikom utvrđenog prepisivanja. Nadalje, ukidanje minimalnog praga prolaznosti na eseju omogućilo je uspješno polaganje ispita iz hrvatskog jezika te uvrštavanje na upisne rang liste traženih fakulteta za više od 600 pristupnika koji su ispit položili bez ijednog boda na esejskome dijelu ispita.


Dvije mogućnosti

Prema prijedlogu Pravilnika kako ga vidi Ministarstvo očito je da će sankcije ostati na razini dosadašnje tek dvije predviđene kazne za učenike za koje se tijekom ocjenjivanja uoči da su prepisivali. Riječ je o poništavanju svih položenih ispita i zabranom polaganja ispita u roku te mogućnošću da ih Nacionalni centar kazni ponovnim polaganjem ispita u istom roku. Upravo je ta blaža sankcija ponovnog polaganja ispita u istom roku korištena prošlog ljeta kada je u dvije škole utvrđeno da je došlo do prepisivanja za vrijeme ispita državne mature.

Smatramo kako su uvođenje primjerenih mjera za sve sudionike nedopuštenih procesa – pristupnike, učitelje, ravnatelje i škole, ali i vraćanje minimalnog praga prolaznosti na eseju iz hrvatskog jezika važna poruka cijelom društvu, ali i korak naprijed u unaprjeđivanju kvalitete obrazovanja te jačanju povjerenja u pravednost hrvatskog obrazovnog sustava. S obzirom na to da niti jedna predložena izmjena i dopuna Pravilnika od strane Centra nije uzeta u obzir, ono što nam preostaje jest sudjelovati u proceduri e-savjetovanja i iznijeti sve ono na što smo ukazivali. Prijedlogom da prigovore u drugom stupnju rješava Upravno vijeće Centra, a ne Povjerenstvo koje je osnovao MZO ne rješava problematiku zastarjelog i nedorečenog Pravilnika, već dovodi i u pitanje je li to pravno ispravno s obzirom da rješavanje prigovora u drugom stupnju nije propisano Poslovnikom rada Upravnog vijeća Centra, upozoravaju u Nacionalnom centru.


Prijedlog mjera


Nacionalni je centar u svom prijedlogu Pravilnika predlagao i izmjene rokova prijave i odjave ispita, a najveće promjene predložili su u onim područjima koja su se u procesu provedbe i vrednovanja ispita ljetnog roka državne mature u prošloj školskoj godini pokazale kao sporne ili nedovoljno definirane. Te manjkavosti prvenstveno se odnose na rokove prijava i odjava ispita, detaljnije definiranje nedozvoljenih ponašanja pristupnika te mjere koje se izriču u slučajevima utvrđenog nedopuštenog ponašanja.


Tako je predloženo da pristupnici mogu prijavljeni ispit promijeniti zbog opravdanih razloga najkasnije 60 dana prije početka ljetnoga ispitnog roka, odnosno najkasnije 15 dana prije jesenskog ispitnog roka, kao i da se na popis nedopuštenih ponašanja uvrsti korištenje pametnih satova, kao i takozvanih bubica i kamera ili nekih drugih nedopuštenih elektroničkih pomagala kako bi se Pravilnikom pratio ubrzani razvoj tehnologija koje pristupnicima olakšavaju nedopuštena ponašanja.


Predlagali su i da se omogući mjera neocjenjivanja ispita te podmirivanja naknade troškova polaganja ispita državne mature za utvrđene oblike nekih nedopuštenih ponašanja, kao i da se u nekim slučajevima nedopuštenog ponašanja omogući mjera izricanja zabrane polaganja ostalih ispita u tom ispitnom roku, ali i mjera izricanja zabrane polaganja ispita na sljedeća dva roka kod nekih nedopuštenih ponašanja. Njihov je prijedlog i da se pristupniku ne isporuče rezultati već položenih ispita državne mature sve dok traje zabrana pristupanjima ispitima.