UDARNI VIKEND

Na Rupi sve rampe otvorene, kolona čak do Ilirske Bistrice: “Uzalud smo krenuli noću, čekamo već dva i pol sata”

Marinko Glavan

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Vozimo se već 16 sati. Prešli smo granicu i sada znamo da smo već blizu Crikvenice. Nije ugodno čekati dva sata, ali što se može, važno je da dođemo na odredište. Pandemija? Pandemija je loša, ali koliko smo vidjeli i čitali u Hrvatskoj je situacija ok i ne bojimo se, kažu Nijemci.



RIJEKA – Udarni turistički vikend, prvi nakon što su počeli praznici u njemačkim pokrajinama Bavarskoj i Baden Wurtembergu, kao i talijanski ferragosto, opravdao je sva očekivanja turističkih djelatnika, barem ako je suditi po prometnim gužvama na praktički svim graničnim prijelazima, autocestama, ali i državnim cestama te trajektnim lukama i pristaništima tijekom subote.
U Hrvatsku je, do ranih poslijepodnevnih sati, ušlo više od 360 tisuća putnika, a najveća gužva za ulazak bila je na graničnom prijelazu Rupa, gdje se od ranih jutarnjih sati u kolonama sa slovenske strane čekalo i više od dva sata. Kako smo se i sami uvjerili u Rupi, unatoč tome što su za ulaz i izlaz iz Hrvatske bile otvorene sve rampe na granici, kolona se, sa slovenske strane protezala sve do Ilirske Bistrice, dok je i za izlazak kolona povremeno bila duga gotovo dva kilometra. Policajci iz postaje pogranične policije, prema onome što smo vidjeli, davali su sve od sebe regulirajući promet i usmjeravajući vozila u pojedine trake, kako bi se maksimalno ubrzao protok vozila, ali dugotrajno je čekanje bilo neizbježno.


Noćni polazak


– Krenuli smo u noćnim satima, nadajući se da ćemo izbjeći gužve, ali evo, nije nam uspjelo. Ovo je grozno, čekamo na prijelaz granice između Slovenije i Hrvatske već dva i pol sata. Prvi put dolazimo na odmor u Hrvatsku, idemo na Krk, gdje ćemo provesti dva tjedna. Dobro je što smo, napokon, blizu graničnog prijelaza i što smo relativno blizu odredištu pa se nadamo da ćemo brzo stići do otoka, kazao nam je njemački bračni par koji je na odmor krenuo s dvoje djece.


Što se tiče pandemije Covida, kažu kako se ne boje, jer je Hrvatska i službeno u Njemačkoj proglašena zemljom s niskim stupnjem rizika.


Foto Marko Gracin




Situacija na cestama prema Krku i jugu Hrvatske, međutim, kako smo se nešto kasnije uvjerili, jučer je bila takva da je i od Rupe do Krka trebalo puno strpljenja, jer već na naplatnim kućicama na autocesti A7 kod rupe kolone su, u smjeru juga, bile duge oko kilometar, a na Krčkom mostu kolona sve protezala i više od dva i pol kilometra, sve do tunela Burlica na riječkoj zaobilaznici.


Oni koji su putovali dalje od Kvarnera morali su se posebno naoružati strpljenjem, poput mlade četveročlane talijanske ekipe iz Udina koja je krenula put Splita.
– Nismo nestrpljivi. Već godinama ljetujemo u Hrvatskoj i znamo kakve su gužve na graničnim prijelazima u ovo doba godine. Gužve su velike i u Italiji u vrijeme godišnjih odmora, rekli su nam Talijani koji u Splitu namjeravaju provesti tjedan dana. Razgovarali smo i s mladim parom iz Italije koji je automobilom na odmor krenuo put Albanije.


Čvrsti živci


– Nema smisla nervirati se, znamo da nas čeka dug put i gužve. Samo polako, kažu nam, unatoč gužvi, dobro raspoloženi Talijani.
Na odmorištu tik uz granični prijelaz zatekli smo i bračni par Hottmann iz Njemačke, koji je na odmor u Crikvenicu krenuo sa svoje troje djece. Također je riječ o »starim« gostima koji se nisu previše nervirali zbog zastoja na graničnom prijelazu.


– Vozimo se već 16 sati. Prešli smo granicu i sada znamo da smo već blizu Crikvenice. Nije ugodno čekati dva sata, ali što se može, važno je da dođemo na odredište. Pandemija? Pandemija je loša, ali koliko smo vidjeli i čitali u Hrvatskoj je situacija ok i ne bojimo se, kažu Nijemci.
Inače, upravo gosti iz Njemačke ove su godine najbrojniji strani turisti u Hrvatskoj. Prema podacima Hrvatske turističke zajednice u zemlji ih trenutno boravi više od 260 tisuća, najviše u Istri i na Kvarneru.



U dosadašnjem dijelu godine zabilježeno je milijun i 170 tisuća dolazaka te gotovo osam milijuna i 200 tisuća noćenja njemačkih turista, što je rast od gotovo 25 posto u dolascima te 20 posto u noćenjima u odnosu na prošlu godinu, kada su Nijemci također bili najbrojniji gosti.


– Ono što je nama bitno je zadržati dobru epidemiološku situaciju u svim hrvatskim županijama. Valja napomenuti da se trenutno za Nijemce važne destinacije poput Španjolske, Portugala, Cipra, Tunisa te Nizozemske i Velike Britanije nalaze na popisu visokorizičnih. Na pragu te klasifikacije su još i Francuska, Grčka, ali i Italija. U Hrvatskoj trenutno boravi preko 260.000 Nijemaca, a od početka godine s ovog tržišta ostvarujemo preko 20 posto više noćenja u odnosu na lani. Najave za nastavak sezone i za podsezonu su, prema povratnim informacijama naših najvažnijih partnera na njemačkom tržištu dobre te će ovisiti o nastavku dobre epidemiološke situacije u Hrvatskoj, poručuju iz HTZ-a.


Povratak Austrijanaca


U HTZ-u očekuju i rast broja dolazaka turista iz Italije, iako su ovogodišnje brojke prilično skromne pa je tako Talijana u petak, 6. kolovoza, u Hrvatskoj bilo tek 23 tisuće, pri čemu ih je, kao i Nijemaca, najviše bilo u Istri i na Kvarneru, a ukupno su talijanski gosti u ovoj godini ostvarili 163 tisuće dolazaka i 811 tisuća noćenja.



Na Kvarneru, prema riječima direktorice Turističke zajednice Irene Peršić Živadinov, trenutno boravi 200 tisuća turista, što je brojka identična onoj iz predpandemijske, 2019. godine, u isto vrijeme.
– Tijekom ovog vikenda očekujemo pojačani dolazak gostiju, u prvom redu iz njemačkih regija Bavarske i Baden Wurttemberga, odakle tradicionalno dolazi velik broj turista na Kvarner. Inače Nijemci čine 30 posto svih turista u dosadašnjem dijelu sezone, a s obzirom na relativno dobru epidemiološku situaciju u našoj regiji, kao i na pojačane aktivnosti u promociji prije sezone, očekujemo još veći broj njemačkih turista.


Odlične su i brojke turista iz Slovenije, a posebno nas raduje povratak gostiju iz Austrije, kojih lani gotovo da i nije bilo. Što se tiče talijanskih turista, njih je definitivno puno manje nego u sezonama prije COVID-19 pandemije, a iako je počeo ferragosto, brojke sigurno neće biti na razini 2019. ili prethodnih godina, rekla je Peršić Živadinov.