Posljednja sjednica Vijeća za obranu održana je u studenome 2021.


Nakon što je u siječnju ove godine osvojio novi mandat na čelu države, predsjednik Milanović ponovno je predložio premijeru Plenkoviću da sjednu za isti stol, što je ovoga puta Plenković i prihvatio. No, prije toga su u Vladi pripremali vojne dokumente koje Vijeće treba raspraviti.




U travnju je premijer Milanoviću uputio nacrt Strategije obrane RH i Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga RH te su se usuglasili o održavanju sjednice u svibnju, nakon prvog kruga lokalnih izbora.


“Predsjednik Republike pozdravlja činjenicu što je predsjednik Vlade prihvatio njegov prijedlog da se sazove sjednica Vijeća za obranu na kojoj će se raspravljati o nacrtu Strategije obrane Republike Hrvatske i nacrtu Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske. Ured predsjednika RH zaprimio je nacrte spomenutih dokumenata koji će narednih tjedana biti analizirani kako bi se na sjednici Vijeća za obranu o istima mogla provesti temeljita rasprava”, priopćili su sredinom travnja iz Ureda predsjednika.


Sada je stigla potvrda da su se predstavnici dva brda dogovorili i o terminu sjednice – održat će se ovoga petka, 23. svibnja, u Uredu predsjednika RH na Pantovčaku.


Među temama koje treba raspraviti i uvođenje je obveznog vojnog roka, koje Vlada planira krajem ove ili početkom iduće godine izmjenom Zakona o obrani.