
Sanna Marin / Foto Davor Kovačević
Finska premijerka je šetala i razgledavala umjetnine u dvorani na Pantovčaku.
povezane vijesti
Finska premijerka Sanna Marin u službenom je posjetu Hrvatskoj, gdje se sastaje s predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem i premijerom Andrejom Plenkovićem.
So.. yep … the Prime Minister of Finland is visiting Croatia today and the President of Croatia had her wait for him almost two minutes in his office. Power play or protocol?
This is a video of @MarinSanna just walking around, looking at pictures @Ured_PRH
🎥@RTLtelevizija pic.twitter.com/aGVGCw1Ztt
— Ivan Skorin (@IvanSkorin) June 21, 2022
Međutim, ono što je privuklo pažnju okupljenih na Pantovčaku bilo je iščekivanje predsjednika Milanovića koji je finsku premijerku vrlo “džentlmenski” ostavio da ga čeka oko dvije minute prije nego što se pojavio, javlja N1.
Šetala i razgledavala umjetnine
Njegovi suradnici, za razliku od Milanovića, nisu kasnili. Za to vrijeme, finska premijerka je šetala i razgledavala umjetnine u dvorani.
Podsjetimo, Milanović je ranije u javnosti slao poruke da ulazak Finske u NATO Hrvatska mora uvjetovati rješavanjem izbornog zakona u BiH, odnosno ravnopravnosti Hrvata u BiH.
Evo što je danas poručio, nakon što se napokon pojavio.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović rekao je u utorak finskoj premijerki Sanni Marin kako se ne protivi načelno prijemu Finske u NATO, ali joj je istodobno ukazao na težak položaj Hrvata u BiH te na sigurnosne probleme s kojima je suočena Hrvatska zbog nestabilne situacije u toj zemlji.
“Budući da je Finska podnijela zahtjev za članstvo u NATO-u, predsjednik Milanović upoznao je premijerku Marin sa svojim stavovima vezanim uz širenje NATO-a.
“Načelno se ne protivim”
Pri tome je pojasnio kako se načelno ne protivi ulasku Finske u NATO i da razumije sigurnosne razloge zbog kojih je Finska aplicirala za članstvo, ali je finskoj premijerki istodobno ukazao na sigurnosne probleme s kojima je suočena Hrvatska zbog nestabilne političke situacije u Bosni i Hercegovini”, stoji u priopćenju iz Ureda predsjednika.
Milanović je također “informirao svoju sugovornicu o teškom položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini kojima je uskraćeno demokratsko pravo biranja svojih legitimnih predstavnika”, dodaje Pantovčak.
Hrvatski predsjednik već dulje vremena inzistira da se zeleno svjetlo Finskoj i Švedskoj, koje su aplicirale za NATO kao odgovor na rusku invaziju Ukrajine koja je počela 24. veljače, uvjetuje reformom izbornog zakona u BiH.
Na sastanku su Milanović i Marin razgovarali o odnosima dviju država koje povezuje članstvo u Europskoj uniji, zatim o NATO summitu koji će se održati u Madridu idućeg tjedna, kao i o sigurnosnoj i političkoj situaciji u jugoistočnoj Europi s naglaskom na Bosnu i Hercegovinu.
O širenju EU
Predsjednik Milanović prenio je predsjednici finske vlade svoje uvjerenje kako je potrebno nastaviti proces širenja EU.
U tom je kontekstu ponovio svoju podršku za dodjelu statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji, ali je upozorio kako se status kandidata istovremeno mora osigurati i Bosni i Hercegovini, te započeti pregovore s državama jugoistočne Europe koje su ispunile tražene uvjete za to.
Istaknuvši kako su stabilnost BiH i ravnopravnost Hrvata u toj državi posebno važni za Hrvatsku, predsjednik Milanović rekao je premijerki Marin kako od partnera iz EU, uključujući Finsku, očekuje više razumijevanja i podrške za interese Hrvatske jer je međusobna podrška smisao savezništva kako u EU, tako i u NATO-u, dodaje se.