ODGOVORNO GOSPODARENJE

Karlovac građanima u obiteljskim kućama besplatno dijeli 3000 kompostera

Hina

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Direktor Čistoće Vlatko Ivka poručio je građanima da bi fiksni dio cijene odvoza otpada trebao biti 51 kunu po kućanstvu, a varijabilni dio ovisit će o težini zelene kante, one s miješanim komunalnim otpadom.



KARLOVAC – Grad Karlovac je preko svoje komunalne tvrtke Čistoće dosad podijelio 1300 spremnika za kompostiranje biootpada, a danas je počela podjela još 3000 kompostera za građane u obiteljskim kućama, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za novinare te tvrtke.


Gradonačelnik Damir Mandić rekao je da se time nastavlja intenzivna uspostava infrastrukture za novi sustav gospodarenja otpadom, a s njom ide i mijenjanje starih navika i podizanje odgovornosti prema okolišu. To ipak podrazumijeva i višu cijenu odvoza otpada, o čemu je počelo jednomjesečno javno savjetovanje.


“Nadam se da će konačna cijena gospodarenja otpadom biti prihvatljiva građanima, ali i da će uz nju sustav gospodarenja otpadom moći funkcionirati”, rekao je Mandić.




Direktor Čistoće Vlatko Ivka poručio je građanima da bi fiksni dio cijene odvoza otpada trebao biti 51 kunu po kućanstvu, a varijabilni dio ovisit će o težini zelene kante, one s miješanim komunalnim otpadom.


“Varijabilni dio ne bi trebao biti veći od 20 i koju kunu, ali samo ako se u nju neće odbacivati plastiku, papir i biootpad, već u žutu, plavu i smeđu kantu, ili u komposter. Tko neće odvajati otpad, to će ga dodatno koštati”, rekao je Ivka.


Uz kompostere, koji će se ovih dana dijeliti po mjesnim odborima i poslije po gradskim četvrtima, ide i uputa o njihovu sklapanju i korištenju, rekao je Ivka i dodao da je to plastični spremnik s odzračnicima kako bi se odloženi otpad (od kuhanja, trava, korov) što lakše razgradio u kompost. Tko želi postupak ubrzati, ima otopina bogatih mikroorganizmima koje ubrzavaju raspadanje biomase.


U Karlovcu je 9715 obiteljskih kuća i planira se nastaviti s podjelom kompostera u svih 12 gradskih četvrti i 26 mjesnih odbora. Voditelj Odjela razvoja Čistoće Marijan Butković smatra da će maksimalno 80 posto kućanstava pokazati interes za kompostiranjem biootpada.


Građani koji žive u stambenim zgradama uglavnom su već dobili smeđe kante za biotpad ili će ih dobiti do kraja svibnja, a sada traje distribucija 100 posto biorazgradivih vrećica, dvije na tjedan po stanu.


“Budu li građani brzo prepoznali važnost odvojenog skupljanja biootpada, pa i njegovo kompostiranje, Karlovac će postati ekološki osviješten grad”, rekao je Butković.