Američka potpredsjednica

Kamala Harris podržala zahtjev za istragom ruskih ratnih zločina u Ukrajini

Hina

Reuters

Reuters

"Apsolutno bi trebalo doći do istrage. Svi bi trebali promatrati, a ne sumnjam da su oči svijeta uprte u ovaj rat i ono što je Rusija učinila u pogledu agresije i tih zločina", kazala je Harris



VARŠAVA – Američka potpredsjednica Kamala Harris u četvrtak je dala američku podršku zahtjevima za međunarodnom istragom ratnih zločina tijekom ruske invazije na Ukrajinu, napominjući da su Ujedinjeni narodi započeli ispitivati navode o zločinima.


“Apsolutno bi trebalo doći do istrage. Svi bi trebali promatrati, a ne sumnjam da su oči svijeta uprte u ovaj rat i ono što je Rusija učinila u pogledu agresije i tih zločina”, kazala je Harris na novinskoj konferenciji u Varšavi nakon susreta s poljskim liderima.


Harris je u tom kontekstu spomenula bombardiranje rodilišta u južnom gradu Mariupolju u srijedu.




Rusija, koja invaziju naziva posebnom vojnom operacijom, negira da je gađala civile.


Rusija je u četvrtak mijenjala svoj stav u vezi s granatiranjem bolnice – od snažnog negiranja do poziva da se utvrde jasne činjenice.


Poljski predsjednik Andrzej Duda, koji je govorio pored Harris, kazao je da je rusko djelovanje u Ukrajini “barbarizam s elementima genocida”.


Harris je posjetila Poljsku u jeku spora Washingtona i Varšave zbog moguće isporuke borbenih zrakoplova Ukrajini.


SAD je u utorak odbio ponudu Poljske da prebaci njene ruske mlažnjake MiG-29 u američku bazu u Njemačkoj i stavi ih na raspolaganje SAD-u kako bi se obnovilo ukrajinsko zrakoplovstvo.


SAD je oprezan oko poteze za koje smatra da bi ih mogli uvući u izravan sukob s Rusijom.


“Spremni smo dati svoju opremu besplatno, ali želimo da odluku donese savez zajedno”, rekao je Duda.


Poljski je predsjednik također zatražio dodatnu pomoć za udomljavanje i prehranu ukrajinskih izbjeglica. Kazao je i da je pitao Harris može li Washington ubrzati proces prihvaćanja izbjeglica koje žele u SAD ili možda tamo imaju članove obitelji.


Oko 1,43 milijuna Ukrajinaca izbjeglo je u Poljsku od početka invazije 24. veljače, priopćila je Poljska granična straža u četvrtak.


Ukupno je više od 2,3 milijuna ljudi izbjeglo iz Ukrajine do 10. ožujka, prema podacima agencije UN-a za migracije IOM.


Harris se susrela sa sedam ukrajinskih izbjeglica u Poljskoj, a razgovarala je i s poljskim premijerom Mateuszom Morawieckim, dok će se kasnije sastati s kanadskim premijerom Justinom Trudeauom koji je također u posjetu Varšavi.