RADIKALNA MJERA

Kako je propala totalna zabrana pušenja na Novom Zelandu: Trebala je stupiti na snagu 2025. i posebno pogoditi Maore

P. N.

Foto iStock

Foto iStock

U usporedbi s drugim skupinama stanovništva, među njima je udio pušača posebno velik



Novi Zeland je svojim pristupom nulte tolerancije za vrijeme korona-krize već́ pokazao sklonost radikalnim mjerama. Sličan potez uslijedio je prošle godine: prema želji tadašnje premijerke Jacinde Ardern ta pacifička otočna država trebala je postati zemlja bez duhanskog dima, piše Deutsche Welle.


Prema tom zakonu, svi rođeni poslije 2008. više ne bi mogli kupiti cigarete. Broj licenciranih prodavaonica duhana bio bi desetkovan, sa 6.000 na 600, a sadržaj nikotina u cigaretama trebao je pasti ispod granice za koju se općenito smatra da izaziva ovisnost. Za prekršaje su bile predviđene visoke kazne.


Nova vlada – novi pogled na svijet


Ali dolaskom na vlast novog premijera Christophera Luxona taj plan je za sada na ledu. Nova vlada želi ukinuti set zakona prije nego što uopće stupe na snagu. Taj neobičan korak vlada opravdava strahom od širenja crnog tržišta. Luxon je također priznao da je porezni prihod od prodaje cigareta svakako dobrodošao, međutim, kako je objasnio, to nije bila „motivacija za mjeru”. Prema riječima nove ministrice financija Nicole Willis, dodatni prihod bit će iskorišten za porezne olakšice, prenosi britanski Guardian.




Luxonova Nacionalna stranka prošlog petka je objavila da formira trostranačku koaliciju s desno-liberalnom strankom ACT i populističkom Prvo Novi Zeland (New Zealand First). Willis je rekla da su ACT i Prvo Novi Zeland inzistirali na slabljenju mjera protiv pušenja.


Maori su posebno pogođeni


To bi moglo imati dalekosežne učinke, posebno za Maore, autohtono stanovništvo Novog Zelanda. U usporedbi s drugim skupinama stanovništva, među njima je udio pušača posebno velik. Prema studijama, na Novom Zelandu svakodnevno puši u prosjeku oko osam posto odrasle populacije. Za Maore, međutim, to je oko 20 posto. Rak pluća je vodeći uzrok smrti među Maorkama.


Mnogo je razloga zašto Maori češće posežu za cigaretom. Prema časopisu Novozelandski medicinski žurnal, smatra se da su Maori i dalje u značajno nepovoljnijem položaju u odnosu na druge Novozelanđane: prihodi su im niži, obrazovanje lošije – a to su opći faktori rizika za način života koji je štetniji po zdravlje. Pored toga, duhan je u 19. stoljeću bio uobičajena trgovinska roba između Maora i ne-Maora, doprinoseći njegovoj širokoj potrošnji u toj autohtonoj skupini.


„Na račun života Kivija“


Zdravstveni stručnjaci su šokirani. „Ovo je veliki gubitak za javno zdravlje i veliki dobitak za duhansku industriju, čiji se profit povećava na račun života Kivija“, priopćila je nevladina organizacija Health Coalition Aotearoa. Građani Novog Zelenda sebe nazivaju Kivijima, a Aotearoa je maorski naziv za Novi Zeland.


Vodeća zdravstvena organizacija Maora Hapai te Hauora nazvala je to „nesavjesnim udarcem po zdravlje i dobrobit svih Novozelanđana“ i na društvenoj mreži X pozvala na potpisivanje peticije.


ritičari također nisu prihvatili argument o porezu na cigarete. Lisa Te Morenga, predsjednica organizacije Aotearoa, u razgovoru za Guardian je ukazala na nedavne modele koji su pokazali da će propisi o zabrani pušenja, ako se u potpunosti primijene, u narednih 20 godina zdravstvenom sustavu uštedjeti 1,3 milijarde dolara. Dodala je da bi se nakon zabrane stopa smrtnosti smanjila za 22 posto kod žena i devet posto kod muškaraca.


Velika Britanija kao novi uzor?


Luxon u međuvremenu ističe da će njegova vlada nastaviti pokušavati smanjiti udio pušača duhana kroz obrazovanje i druge mjere.


Već desetljećima na Novom Zelandu samo odrasli stariji od 18 godina mogu legalno kupiti cigarete, a pušenje je zabranjeno u velikoj većini barova i restorana. Porez na cigarete je od 2010. porastao za 165 posto, a cijena kutije cigareta trenutno je preko 20 eura.


Pionirska uloga Novog Zelanda u suzbijanju pušenja duhana sada je stvar prošlosti. I u drugim zemljama su nedavno uloženi veliki napori da se drastično ograniči pušenje. Velika Britanija je tako najavila niz vrlo sličnih mjera, uključujući i zabranu kupovine cigareta za osobe rođene nakon 2009. godine. I Malezija je htjela slijediti model Novog Zelanda.