TEŠKO POGOĐENI PANDEMIJOM

Indija izdvaja 610 milijuna dolara za povećanje kapaciteta za proizvodnju cjepiva

Hina

Reuters

Reuters



NEW DELHI – Indijska vlada dodijelit će proizvođačima cjepiva Serum Institute of India (SII) i Bharat Biotech 45,67 milijardi rupija (610 milijuna dolara) kako bi povećali proizvodne kapacitete s obzirom na snažnu potražnju potaknutu širenjem covida 19.


Najveći svjetski proizvođač cjepiva SII dobit će 30 milijardi rupija (400 milijuna dolara), a Bharat Biotech preostalih gotovo 16 milijardi, rekla je u ponedjeljak ministrica financija Nirmala Sitharaman za CNBC-TV18.


Novac će biti isplaćen u obliku bespovratne pomoći.




Dvije tvrtke nisu odgovorile na Reutersov zahtjev da komentiraju informaciju o državnoj pomoći.


SII je tražio novac od vlade kako bi do kraja svibnja povećao mjesečne proizvodne kapacitete na više od 100 milijuna doza, sa sadašnjih do 70 milijuna.


Broj novozaraženih u Indiji eksponencijalno raste i središnja vlada teško podmiruje potražnju iz mnogih indijskih država. Indija ima ukupno oko 1,3 milijarde stanovnika.


Najveći svjetski proizvođač cjepiva, uključujući AstraZenecina, uskoro bi trebao početi proizvoditi i cjepivo Novavax, podsjeća Reuters.


Indija je do sada podijelila više od 112 milijuna doza AstraZenecina cjepiva, najviše u svijetu, unatoč bojaznima koje je raspirilo stvaranje krvnih ugrušaka kod određenog broja cijepljenih.


“Jasno je da ćemo omogućiti svu potrebnu podršku kako bi se razvila i povećala dostupnost cjepiva u zemlji”, izjavio je vladin izvor, želeći ostati neimenovan budući da nije ovlašten javno govoriti o tom pitanju.


Od sredine siječnja kada je počela cijepiti stanovništvo Indija je podijelila ukupno 123 milijuna doza cjepiva, uključujući gotovo 11 milijuna domaćeg cjepiva Covaxina, čiju proizvodnju vlada također nastoji povećati.


Indija je odgodila velike pošiljke cjepiva u inozemstvo nakon oštrih kritika iz oporbenih redova i u ovom je mjesecu izvezla samo oko dva milijuna doza, u usporedbi sa 64 milijuna doza izvezenih od kraja siječnja do ožujka.


Promijenila je i propise o uvozu cjepiva po hitnom postupku tvrtki Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson, podsjeća Reuters.