Francuski predsjednik Emmanuel Macron u četvrtak je najavio da Pariz u rujnu na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda namjerava priznati palestinsku državu.


Vlada u petak u svom priopćenju nije navela hoće li to učiniti i Hrvatska nakon što su Palestinu prošle godine priznale Španjolska, Irska, Norveška i Slovenija, a Malta najavila da će im se pridružiti ove godine.




Navodeći da pozorno prati sve relevantne međunarodne inicijative, uključujući i Macronovu najavu o mogućem priznanju Palestine te slične poteze pojedinih europskih država, Banski dvori ističu da je potreba za rješenjem izraelsko-palestinskog sukoba sve hitnija i sveprisutnija tema međunarodnih odnosa.


“Vjerujemo da je jedino održivo rješenje izraelsko-palestinskog sukoba ono koje uključuje uspostavu dviju država – Izraela i Palestine – koje bi postojale jedna uz drugu, u miru, sigurnosti i međusobnom priznanju”, priopćili su Banski dvori.


“To rješenje mora proizići kroz dijalog, pregovore i uz snažnu podršku međunarodne zajednice”, smatra vlada ističući da je priznanje Palestine „važno političko pitanje” i poziva da EU o tome donese usklađenu odluku.


U priopćenju stoji da Hrvatska jasno i dosljedno podržava postizanje pravednog i trajnog mira na Bliskom istoku te da je „nedopustivo stradavanje civilnog stanovništva u Pojasu Gaze” i ključno je da humanitarna pomoć stigne do svih ugroženih civila, posebno žena i djece.


Priopćenje vlade na tragu je ranijih izjava o priznanju palestinske države. Šef diplomacije Gordan Grlić Radman je u lipnju prošle godine rekao da je Hrvatska “apsolutno za priznanje”, no tek kad se ono može implementirati.


Dodao je da dvodržavno rješenje mora biti rezultat pregovora dviju strana te da prije priznanja treba definirati teritorij i “atribute koje određuju jednu državu, vlast, to su simboli, zastava, valuta”.


S druge strane, predsjednik Zoran Milanović pozvao je da Hrvatska prizna Palestinu, nazvavši to „moralnom” odlukom.