Tragične posljedice kaosa u hrvatskom zdravstvu

Žena umrla pred vratima zatvorene Hitne pomoći u Umagu

Tanja Kocijančić

Vrata su bila zatvorena jer su oba tima bila na intervenciji, kaže ravnateljica



UMAG » Na podu ispred zaključanih vrata umaške Hitne pomoći u petak navečer oko 19.30 sati preminula je 74-godišnja Margarita Klaj iz Petrovije. 


  – Majci je bilo loše, a pogoršalo se oko 18.30 sati kada smo odlučili nazvati Hitnu pomoć. Rečeno nam je da su ekipe na terenu, pa da čekamo a onda da sami dovezemo majku na umašku hitnu. Bila je teško pokretna, ali ipak smo je nakon svih peripetija, čekanja i telefoniranja odvezli, nadajući se da ćemo ondje konačno naći spas. Došavši na HMP, naišli smo na sva vrata zaključana. Otrčao sam na gornji kat Doma zdravlja ali nikoga nigdje nije bilo, ispričao je sin nesretne žene Đani Klaj. Zatim je išao u stacionar i našao dvije sestre, a kasnije je stigao i mladi doktor iz turističke ambulante. Majku su izvadili iz auta, polegli na pod i krenuli s reanimacijom. 


  – Svi smo je zajedno pokušali oživjeti, a onda je nakon 20-ak minuta stigla ekipa hitne pomoći s terena, izvadila svoju aparaturu i preuzela reanimiranje. Nadali smo da će je spasiti, ali nisu uspjeli, ispričao je Klaj, istaknuvši da su liječnici i sestre, koji su priskočili u pomoć dali sve od sebe. 




  – Ako sistem tako funkcionira, onda je stvarno žalosno. U našem slučaju minute su bile bitne. Ovo se može desiti i puno mlađima. Što bi bilo da se dijete udarilo u glavu ili porezalo – moglo bi tamo iskrvariti čekajući! Zaista smo bespomoćni, ogorčen je Klaj. 


  Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Istarske županije Ksenija Družetić Božić objasnila je da su vrata Hitne bila zatvorena jer su obje ekipe imale intervencije – jedna u Novigradu, a druga je bila na povratku iz Pule. Na pitanje je li mogla biti organizirana još jedna ekipa odgovorila je negativno. 


  – Tko će to platiti? Ne znam je li Grad Umag spreman platiti treću ekipu koja će ondje biti 24 sata i koja na godišnjoj razini košta oko 600 tisuća kuna, veli Družetić Božić.   Umaški dogradonačelnik Niko Čančarević rekao je da je to već treći incident takve vrste u Umagu, a razlog je nefunkcioniranje sustava. Kaže da Grad izdvaja godišnje više od 217.000 kuna da bi se zadržao postignuti standard u HMP-u prije reforme, ali problem je što se Poreč nije uspio izboriti za viši standard pa se timovi iz Umaga šalju i tamo. 

  – Problem je i u čelnoj osobi Zavoda za hitnu medicinu, koja u dosadašnjim susretima nije pokazala potreban stupanj razumijevanja za specifičan položaj Ispostave HMP-a Umag, koja je od najbliže bolnice udaljena najmanje 90 kilometara, naglasio je je Čančarević.