Sukob oko Vukovara

Zastupnik Domovinskog pokreta kaže da se zarekao: ‘SDSS ove godine neće bacati vijence u Dunav’

Dražen Ciglenečki

Stipo Mlinarić / Foto Patrik Macek/PIXSELL

Stipo Mlinarić / Foto Patrik Macek/PIXSELL

Domovinski pokret namjerava pomrsiti plan SDSS-a 17. studenoga



Trenutačno se, tri dana prije vukovarske Kolone sjećanja, čini da bi ta komemoracija ipak mogla proteći mirno. Politički je za svakog aktera isuviše riskantno učiniti 18. studenoga nešto što bi u javnosti potencijalno bilo protumačeno kao oskrvnuće ili opstrukcija Kolone sjećanja. Ali problema bi moglo biti dan ranije, kada, počevši od 2018., SDSS komemorira žrtve u Vukovaru 1991.


Taj čin Milorada Pupovca i njegovih kolega već je i prvi put izazvao negodovanje dijela Vukovaraca. Neki su građani te 2018. došli na mjesto gdje su SDSS-ovi dužnosnici bacali vijence u Dunav i okrenuli im leđa.


Tada još Domovinski pokret nije ni postojao, Ivan Penava je bio HDZ-ov gradonačelnik Vukovara i smetalo mu je to bacanje vijenaca mimo Kolone sjećanja. Danas je Penava, osim što je i dalje gradonačelnik, predsjednik Domovinskog pokreta, stranke iz koje stižu upozorenja da u petak SDSS-ovci neće moći nastaviti tradiciju začetu prije pet godina.


»Nova sol na ranu«




Saborski zastupnik DP-a Stipo Mlinarić danas će održati konferenciju za novinare na temu »SDSS-ovo bacanje vijenaca u Dunav planirano za 17. studenoga 2023. godine u Vukovaru«. Stoga nam jučer nije htio otkriti detalje, ali je ipak otkrio bit onoga što kani reći.


– Cirkusa neće biti, SDSS ove godine neće bacati vijence u Dunav, odlučan je Mlinarić.


O pojedinostima namjera Domovinskog pokreta nije ni Penava govorio u ponedjeljak, tek je kazao da će vrijeme reći »hoćemo li se samoorganizirati, hoće li to napraviti netko treći ili ćemo imati cirkus kao dosad, novu sol na vukovarsku ranu«.


Svjestan okolnosti, Pupovac je oprezan, ali niti on ne misli ustuknuti. Predsjednik SDSS-a je jučer gostovao na N1 televiziji i tom prilikom je izjavio da je SDSS za dolazak u Vukovar »odredio dan ranije, kada se okuplja najveći broj naših ljudi«.


»Odlazimo na Dunav zbog vrlo jasnog razloga, tamo su završavali ubijeni civili, Hrvati i Srbi. To je samo poštovanje prema strašnom vidu stradanja. Znamo da su stradali Hrvati, da su stradali Srbi, odabrali smo to kao način da se to ne zaboravi.


Nakon toga idemo na Ovčaru položiti vijence za ubijene iz vukovarske bolnice, a potom u crkvi svetog Nikolaja palimo svijeće za sve bez obzira na nacionalnost«, istaknuo je Pupovac.


No, nešto kasnije tijekom intervjua dodao je »još ćemo objaviti točan plan dolaska, ne bojimo se doći ni 17. ni 18., oprezni smo zato što ne želimo da se okalja sjećanje, ne našom gestom nego reakcijom na nju«.


Nakon što je predsjednik SDSS-a sa suradnicima 17. studenog 2018. bacio u Vukovaru dva vijenca u Dunav, naglasio je da je »jedan za građane srpske nacionalnosti koji su skončali u vodama Dunava, a drugi za žrtve hrvatske nacionalnosti koje su završile u vodama Dunava«.


Dakle, SDSS to nije zamislio kao odavanje počasti isključivo srpskim žrtvama, ali tako to shvaćaju njihovi protivnici i zato im je neprihvatljivo bacanje vijenaca u Dunav.


Žrtve agresije i žrtve agresora ne mogu biti jednake, teza je Penave i DP-ovaca, općenito hrvatske desnice. Stav ljevice je, međutim, drukčiji. Zastupnik Možemo! Bojan Glavašević, rođeni Vukovarac, smatra da SDSS ima pravo komemorirati žrtve u tom gradu.


Narativ desnice


– Činjenica je da SDSS svake godine 17. studenog održava komemoraciju za sve civilne žrtve, iako desnica gura narativ da oni kao žrtve »švercaju« samo Srbe. Drugo, falsificiranje povijesti je tvrditi da su prije službenog početka rata ubijani i nestajali jedino Hrvati. I Srbi su, nije to nikakva tajna u Vukovaru, rekao nam je jučer Glavašević.


Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u kontekstu Vukovara također govori o cirkusu, ali ga ne pripisuje SDSS-u nego Penavi i Domovinskom pokretu.


– U slobodnoj državi bi izražavanje pijeteta žrtvama trebalo biti nešto oko čega se ne rade drame. Ni Vukovar ni Hrvatska nisu feudalno leno Ivana Penave. On nije dobio u nasljeđe nekakvom kraljevskom poslanicom da s tim gradom može raditi što god hoće.


To Penavino cirkusiranje, koje mu možda i donosi privremene političke poene, ovoj zemlji radi nevjerojatnu štetu. Ako netko strada, baš me zanima hoće li Penava biti spreman preuzeti odgovornost za ono što je napravio, izjavio je jučer Grbin.