Sporni sporazum

Zaštitarske tvrtke pod paskom AZTN-a: Dogovor o minimalnoj nadnici zaštitara kartelski?

Ana Raić Knežević

AZTN će u postupku utvrditi je li dogovor sedam tvrtki protivan odredbama članka 8. Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja



ZAGREB  Nakon što je sedam najvećih zaštitarskih tvrtki najavilo da će dogovoriti minimalni trošak zaštitara od 32,50 kuna našle su se na udaru Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN). 


   Naime, AZTN je pokrenula je postupak protiv tvrtki »Sokol Marić Security«, »Securitas Hrvatska«, »AKD-Zaštita«, »Klemm Security«, »Bilić-Erić Security« i »Arsenal-Ivezić« radi utvrđivanja narušavanja tržišnog natjecanja zbog postojanja indicija o sklapanju zabranjenog sporazuma. 


  Primanja sve niža


   – Agencija će u postupku utvrditi jesu li se navedeni poduzetnici dogovorili o parametrima za određivanje njihovih cijena pri pružanju zaštitarske usluge što je protivno odredbama članka 8. Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja, potvrđeno je iz AZTN-a. 




   Reakcija je to na sastanak što je krajem prošle godine održan u redakciji časopisa »Zaštita« gdje su za okrugli stol sjeli Zlatko Marić (Sokol Marić), Trpimir Lučić (Securitas Hrvatska), Neven Martić (AKD Zaštita), ujedno i predsjednik Udruge tjelesne zaštite pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, Boris Lončarić (Klemm Security), Matija Jozić i Slaven Petričević (Bilić-Erić), Zdravko Prša (V Grupa) i Ilija Ivezić (Arsenal-Ivezić), te predsjednik Hrvatskog ceha zaštitara Damir Funčić.


Svrha sastanka bio je pokušaj zaustavljanje propadanja ove profesije. Naime, zaštitarska primanja sve su niža, zakoni koji propisuju zaštitu sve se lošije provode, selekcija kadrova je sve negativnija. Nezadovoljstvo, prije svega zbog niskih primanja za posao koji je izuzetno stresan i rizičan, ključa. Tome doprinosi i nelojalna konkurencija, jer zaštitarske tvrtke koristeći političke veze sklapaju poslove po cijenama što im ne omogućuju ni normalnu isplatu plaća zaposlenicima, no gomilanjem poslova u konačnici uspijevaju popuniti poslovne blagajne i opstati. 


  Poznate ovlasti


Zato su se »sedmorica najvećih« dogovorili da će ubuduće minimalni trošak sata rada zaštitara, uz poštovanje svih zakona i pravilnika koji reguliraju status zaštitara, iznositi 32,50 kuna. 


   Informacije što su do Agencije došle bile su dostatne za započinjanje provjera, iako one ne moraju nužno uroditi postupkom protiv zaštitarskih tvrtki koje su sudjelovale u dogovoru. Agencija se na ovaj potez odlučila temeljem svojih ovlasti. 


   I Republički sindikat radnika Hrvatske, posebno njegov sindikalni centar »Zaštita« želi da AZTN, ali i MUP koji je nadležan za zaštitarski sektor, donesu propise koji bi ubuduće onemogućili nelojalnu konkurenciju, korupciju i oštećivanje radnika. 


   – Taj propis trebao bi se temeljiti na minimalnim troškovima rada zaštitara, dodaju iz RSRH prema čijoj računici trošak radnog sata zaštitara ne bi smio biti niži od 28,37 kuna. Lani su neke tvrtke poslove sklapale i za 19,90 kuna po satu.