Parlamentarna većina

Zar je netko sumnjao? Nakon odlaska reformista, Plenković je novu ruku u Saboru isti dan našao u – Zekanoviću

Dražen Ciglenečki

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

HDS je informaciju o pojačanju za stranku i Plenkovićevu vladu greškom jučer stavio na svoju internetsku stranicu



ZAGREB – Parlamentarna većina brzo je nadoknadila odlazak Natalije Martinčević iz Narodna stranke – Reformisti, pristupio im je Hrvoje Zekanović tako da Vladu Andreja Plenkovića opet podržava 77 zastupnika, jedan više od nužnog minimuma.


Zekanović se u HDZ-ovu koaliciju, iz koje je zbog ideološkog razilaženja otišao tijekom prošlog saziva Sabora, u travnju 2018., vratio na način da se učlanio u Hrvatsku demokršćansku stranku (HDS), kojoj je na čelu većinski zastupnik Goran Dodig. Vijest o tome trebao je danas objaviti sam Zekanović, na konferenciji za novinare koju je pod nazivom »Jasno ‘ne’ jeftinom populizmu i bezidejnim politikama« on sazvao još prije mjesec dana.


No, HDS je informaciju o pojačanju za stranku i Plenkovićevu vladu greškom jučer stavio na svoju internetsku stranicu. Kasnije su je maknuli, ali Hini to nije promaknulo. »Polazeći od višedesetljetne potrebe za okupljanjem i suradnjom hrvatskih kršćanskih, suverenističkih i konzervativnih političara te imajući na umu pogubnost bezidejnih i populističkih politika koje bježe od svjetonazora, kao i stalnu opasnost od lijevih neoliberalnih politika, s velikim zadovoljstvom možemo izvijestiti kako od danas Hrvatska demokršćanska stranka osim Gorana Dodiga u Hrvatskom saboru ima još jednog autentičnog borca za kršćanske, konzervativne vrijednosti, Hrvoja Zekanovića«, pohvalio se, kako je prenijela Hina, HDS.




Zekanović je jučer ostao zakopčan, ustrajao je da će sve o vlastitom političkom angažmanu »objasniti na tiskovnoj konferenciji«. Ali, dakle, tu nema nikakve dvojbe, on je 77. ruka za Vladu.


To znači da ona praktično ni trenutka nije počivala na samo 76 zastupnika. Natalija Martinčević je posljednjeg dana zasjedanja Sabora prije ljetne stanke glasovala kao koalicijska partnerica HDZ-a, a i jesensko zasjedanje u četvrtak parlamentarna većina započinje sa 77 zastupnika. Ne predstavlja to naročito iznenađenja jer Zekanović svojom retorikom ionako već neko vrijeme nije bio oporbeni zastupnik. Otkako se krajem prošle godine razišao s Hrvatskim suverenistima, Zekanović nije prestajao verbalno napadati opoziciju, ali u Saboru ipak nije glasovao za Vladu.


Možda bi i dalje tako bilo da Vladi podršku nisu uskratili Reformisti. Većini u Saboru nije lako funkcionirati ako s glasovanja ne smije izostati baš ni jedan zastupnik, pa je u tim okolnostima procijenjeno potrebnim da se Zekanović, koji je u Sabor ušao na listi Domovinskog pokreta predvođenom Miroslavom Škorom, i formalno pridruži koaliciji. HDS je uistinu politički marginalna stranka, u anketama ih redovito podržava manje od jedan posto ispitanika.


Međutim, Plenković je u ljeto 2016., kada je postao predsjednik HDZ-a, na listu za prijevremene izbore stavio Dodiga, a jednako je postupio i 2020. premda je vrlo upitno što mu HDS donosi. Može se očekivati da će na idućim izborima za Sabor na listi HDZ-a, i to na prolaznom mjestu, biti novopečeni HDS-ovac Zekanović, koji je sada prilično važan za Plenkovića. Zekanović je, inače, stari saveznik HDZ-a.


Prvi je put izabran u Sabor na listi Karamarkove Domoljubne koalicije, a i Plenković mu je 2016. omogućio zastupnički mandat.