HRVATSKA POMAŽE

Za prihvat izbjeglica iz Ukrajine trenutno je u Hrvatskoj spremno oko dvije tisuće kreveta

Barbara Čalušić

Foto Emica Elveđi PIXSELL

Foto Emica Elveđi PIXSELL

Do jučer su u Hrvatsku pristigle 63 izbjeglice iz Ukrajine, a od toga je 31 osoba stigla u prihvatni centar u Zagrebu smješten u motelu Plitivice



RIJEKA – Premijer Andrej Plenković jučer je potvrdio da će Hrvatska pomoći u prihvatu izbjeglica, a pripreme će, prema njegovim riječima, izvršiti i Ministarsvo zdravstva kako bi se izbjeglicama pružila potrebna medicinska pomoć.


– Napravit će se resorna skupina kako bi se vidjelo koliko ljudi se može prihvatiti u Hrvatskoj. O konkrentnim brojevima se zasad ne može govoriti, no ​angažirani su svi. Ministarstvo unutarnjih poslova, Civilna zaštita i Ministarstvo turizma te mnogi drugi pokazali su svoju spremnost da prihvate izbjeglice i svi žele pomoći u ovim izvanrednim okolonostima, rekao je Plenković najaviviši da će se na današnjoj sjednici Vlade dogovoriti cjelovit paket pomoći prema izbjeglicama iz Ukrajine.


Do jučer su u Hrvatsku pristigle 63 izbjeglice iz Ukrajine, a od toga je 31 osoba stigla u prihvatni centar u Zagrebu smješten u motelu Plitivice. Većina njih tijekom dana otišla je u druge krajeve Hrvatske, a u zagrebačkom motelu ostalo je smješteno petero Ukrajinica. Detalje njihovog zbrinjavanja pojasnio je ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut.




– Djelatnici Crvenog križa ovdje ih popišu, otvore izbjegličke kartone i uvedu izbjeglice u evidencije, oni se ovdje odmore i idu prema krajnjim destinacijama. Otvorena je još jedna lokacija i u Osijeku, a planira se još jedna u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, u području Varaždinske županije. U ovom trenutku imamo pripremljeno nešto manje od dvije tisuće kreveta. Kako će dolaziti, tako ćemo podizati kapacitete, rekao je Trut.


Sve vrste pomoći


Dan ranije ministar Davor Božinović kazao je kako Hrvatska u ovom trenutku raspolaže s kapacitetima za smještaj 17 i pol tisuća izbjeglica, a s time se podudaraju planovi civilne zaštite.


– Vlada i država pokazuju koliko je ovo bitno i koliko kao država želimo pokazati solidarnost narodu Ukrajine. Danas je koordinacijski sastanak između ministarstva. Mi imamo sve definirano i kroz planove civilne zaštite, ovo je koordinacija, rekao je Trut.
Glasnogovornica Hrvatskog Crvenog križa Katarina Zorić jučer je za naš list potvrdila da je u motel Plitivice u Zagrebu do subote navečer pristigla 31 izbjeglica iz Ukrajine.


– Većina ih je bila u tranzitu i krenuli su prema svojim krajnjim destinacijama na obali te će kad stignu na svoje konačno odredište o njima brigu preuzeti naša lokalna društva Crvenog križa. Oni će im pružiti svu humanitarnu i psihosocijalnu pomoć koja im je potrebna, kazala je Zorić.


U Udruzi hrvatskih autobusnih javnolinijskih prijevoza stavili su hrvatskoj Vladi na raspolaganje svoje autobuse i ljudstvo za prijevoz izbjeglica iz Ukrajine.


– Želimo dati naš doprinos u ljudstvu i vozilima jer je to naša odgovornost, ali i jedini način na koji se može organizirano i učinkovito prevesti izbjeglice s ukrajinske granice na za to predviđene lokacije u Hrvatskoj, izjavio je generalni direktor Arrive.


Kolone na granicama


Dražen Divjak u ime ove udruge koja okuplja velike i male privatne prijevoznike koji imaju velike kapacitete, tisuće autobusa i više od 8.000 radnika, kaže da su prijevoznici partneri i velikom dijelu lokalne i regionalne samouprave te da su sada spremni vratiti zajednici u kojoj funkcioniraju, a koja im je pomogla u pandemiji, kroz pomoć u rješavanju barem dijela izbjegličke krize u kojoj se našla Ukrajina.


Do jučer je iz Ukrajine, prema procjenama UNHCR-a, izbjeglo oko 380 tisuća ljudi. Velik broj njih izbjeglo u Poljsku gdje je i prije rata svoj dom pronašlo oko milijun i pol Ukrajinaca te ostale zemlje u ukrajinskom okruženju. Osim poljske granice, velike kolone izbjeglica stvarale su se na slovačkoj, mađarskoj, rumunjskoj i moldavijskoj granici, a ove zemlje mobilizirale su se u prihvatu izbjeglica. Filippo Grandi, povjerenik za izbjeglice u Ujedinjenim narodima kazao je kako je većina izbjeglih Ukrajinaca krenula prema Poljskoj i Moldaviji.


Procjene o broju izbjeglica koje će svoj zaklon od rata pokušati naći izvan Ukrajine kreću se oko milijun ljudi, dok neke procjene govore čak i o pet milijuna izbjeglica koje će izaći iz ove zemlje pogođene ratom. Očekivano je da će većina izbjeglica koje napuštaju teritorij Ukrajine pokušati pronaći zaklon uglavnom u europskim zemljama kojima u najvećem dijelu mogu putovati slobodno, bez viza. Vize su im potrebne za ulazak u Veliku Britaniju, dok je primjerice susjedna Irska proteklog petka ukinula vize za Ukrajnice.