Eksperimentalni program

Za cjelodnevnu nastavu se prijavila samo jedna škola iz PGŽ, Ministarstvo je objavilo popis

Portal Novi list

Ilustracija (ne prikazuje školu iz teksta) / Foto Arhiva NL

Ilustracija (ne prikazuje školu iz teksta) / Foto Arhiva NL

Iz danas objavljenog popisa vidljivo je da se među 68 škola našla samo jedna iz PGŽ - OŠ Frana Krste Frankopana iz Broda na Kupi



Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je popis osnovnih škola koje su se prijavile na javni poziv za sudjelovanje u programu cjelodnevne škole.


Cijeli naziv ovog eksperimentalnog program jest: “Osnovna škola kao cjelodnevna škola – Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja”.


Popis odabranih škola bit će objavljen početkom idućeg tjedna, a iz danas objavljenog popisa vidljivo je da se među 68 škola prijavila samo jedna škola iz Primorsko-goranske županije.


Kako će to biti organizirano?




To je Osnovna škola Frana Krste Frankopana iz Broda na Kupi.


Ministar Radovan Fuchs ranije je izrazio uvjerenje da će se na javni poziv prijaviti dovoljno škola. Dapače, produžio je rok, jer su neke škole još trebale kompletirati prijavu.


Na pitanje koliku će plaću imati učitelji koji rade u cjelodnevnoj školi, ministar Fuchs odgovorio je da će svi dobiti određeni dodatak shodno tome i za razredništvo pet posto. No, najavio je, svi oni koji rade izvan norme koja je propisana – “plaće im idu do 25% gore”.


OŠ Fran Krsto Frankopan u Brodu na Kupi / Foto Marinko Krmpotić


Djeca će u cjelodnevnoj školi biti do 14 sati. Ondje će i pisati domaću zadaću i učiti. Nakon toga? Ili idu kući ili ostaju u daljnjem programu škole koja treba onda organizirati čitav niz aktivnosti, kaže Fuchs.


“U tom smislu je data, nikada kao do sada, široka autonomija svakoj školi da to kreira kako misli da je najbolje. I u suradnji u dogovoru s roditeljima organizira rad škole”, rekao je Fuchs.


Niz kritika roditelja


Njegov je koncept cjelodnevne škole naišao na niz kritika roditelja, uključujući i to da djeca nakon nastave moraju pisati zadaće, a cjelodnevna škola bi im trebala pružiti upravo da to ne moraju raditi.


Gdje je nastao “kratki spoj”?


Fuchs je uvjeren da kritike dolaze od onih koji su od samog početka bili protiv tog koncepta. Prema njemu, kružio je velik broj dezinformacija, pa i taj da će djeca biti do 17 sati u školi.


“Neki su i govorili ‘nećete nam oduzimati djecu’, što nam nikad nije ni bila namjera”, rekao je Fuchs.


U tom smislu skrenuo je pozornost i na to je bilo kritika i za vrijeme online nastave, uključujući i od roditelja koji su rekli da ne mogu poučavati djecu i da za to nisu osposobljeni, što je i točno, kaže Fuchs.


“Škola je ta u kojoj se mora odvijati obrazovni proces, a odgojni neka se odvija kod kuće”, rekao je ministar Fuchs.


Fuchsove snahe se zainteresirale


Svojedobno je otkrio i i da bi rado vidio svoje unuke u konceptu cjelodnevne škole: “Naravno da bih. I  moje snahe se interesiraju hoće li to tako biti, ali nisam siguran hoće li se njihove škole prijaviti”.


Rekao je i da bi rado vidio svoje unuke u konceptu cjelodnevne škole. “Naravno da bi”, rekao je i dodao: “I moje snahe se interesiraju da li će to tako biti, ali nisam siguran da li će se njihove škole prijaviti”.


Popis škola koje su se prijavile objavljen je danas, a može se vidjeti OVDJE.