Sabor

Vladajući nazvali prijedlog za smjenu Beroša pamfletom: ‘Nedostaje smo optužba da je Beroš osobno zarazio šišmiše u Wuhanu’

Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Sedam Beroševih grijeha, pobrojao je Nino Raspudić (Most), među njima, da nije financijski racionalizirao sustav, totalnu neorganiziranost sustava za naručivanje cijepljenja, da nije sankcionirao ni jedno prekoredno cijepljenje političkih moćnika, dug veledrogerijama, devastaciju državnih bolnica u Zagrebu



Oporbeni prijedlog da Hrvatski sabor iskaže nepovjerenje ministru zdravstva Viliju Berošu, HDZ-ov Željko Reiner u utorak je nazvao politikanstvom, pamfletom, površnim, nestručnim i konfuznim dokumentom punim ispraznih riječi i paušalnih ocjena.


„Nedostaje smo optužba da je Beroš osobno zarazio šišmiše u Wuhanu koronavirusom”, kazao je Reiner i poručio oporbi da se može sramiti.


„Misle li autori ovog pamfleta da su hrvatski građani zlatne ribice pa da se ne sjećaju što se događalo, sramite se”, rekao im je Reiner istaknuvši da zdravstveni sustav dobro funkcionira.




Oporba, međutim, misli drugačije, a popisu Beroševih „grijeha“ Hrvoje Zekanović (HS) dodaje i nepoštivanje odluke Ustavnoga suda kojom je Saboru naredio donošenje novog zakona o pobačaju.


Ministarstvo zdravstva ne poštuje odluku Ustavnog suda koji je još 2017., dakle prije četiri godine, naložio Saboru da u roku dvije godine donese novi zakon kojim će se urediti pobačaj, kazao je zastupnik.


Ministra je pozvao da kaže što je napravila radna skupina koja je formirana za izradu zakona, odnosno izrađuje li se „nešto“?


„Napravite malo bolji zakon, čisto zato da Radi Borić idete na živce, usudite se, izazivam Vas“, poručio je ministru, pa izrazio sumnju da će se to i dogoditi.


Sedam Beroševih grijeha, pobrojao je Nino Raspudić (Most), među njima, da nije financijski racionalizirao sustav, totalnu neorganiziranost sustava za naručivanje cijepljenja, da nije sankcionirao ni jedno prekoredno cijepljenje političkih moćnika, dug veledrogerijama, devastaciju državnih bolnica u Zagrebu.


Raspudić smatra i kako se, kad je o zdravstvu riječ, ne treba  fokusirati na samo jednu osobu, nego na „potpuno promašenu politiku“ HDZ-ove vlade, koju opisuje kao „zdravstveni vlak bez voznog reda čiji je Beroš posljednji vagončić, a znamo tko je lokomotiva“.


I SDP-ov Željko Pavić kritizira sustav cijepljenja, smatra da nisu bili jasni kriteriji za njega, da je na cijepljenje prvo trebalo pozvati stanovništvo koje radi. Kad ste na cijepljenje pozvali učitelje i profesore, trgovce, upitao je ministra?


Profesori i nastavnici su bili predviđeni i pozvani su, no nisu se odazvali u dobroj mjeri, odgovorio mu je Beroš.


Sandra Benčić (Klub zeleno-lijevog bloka) podsjeća da su smjernice za cijepljenje napravljene prije pet mjeseci i tvrdi da sustav još uvijek ne funkcionira.


Mariju Selak Raspudić (Most) zanimalo je, s obzirom na „dramatičan broj smrtnih slučajeva“, koliko je ljudi umrlo s covidom, ne od covida?


Na to pitanje nije moguće dati odgovor iz rukava, kaže ministar i priznaje kako postoje određene dvojbe u tumačenju i zbrajanju tih podataka te kako je HZZO pokrenuo reviziju svih umrlih tijekom covida.


Daniel Spajić (Klub DP-a) ističe kako se ne smije dogoditi da se makne jedan ministar a da koruptivni stroj nastavi raditi. „Potrebna je temeljita antikorupcijska deratizacija”, ocijenio je .


Iako problemi u zdravstvu nisu od jučer, oni se ne rješavaju ili se ne rješavaju dovoljno brzo, kazala je Andreja Marić (Klub SDP-a). „Struka je rekla da je zdravstveni sustav pred kolapsom, nismo to izmislili”, naglasila je Marić i pozvala ministra Beroša da objasni tko je kriv, on ili premijer.


„Odradio je posao katastrofalno loše a osim toga nad njim visi i sumnja u korupciju”, ustvrdila je Anka Mrak Taritaš (Klub GLAS-a i Centra) i zaključila da bi Beroš, da smo pristojna država s pristojnom Vladom, sam podnio ostavku.