Jedan od ciljeva i kod HPB-a i Croatia osiguranja je ostvarenje dodatnih prihoda u državnom proračunu radi umanjenja ukupnog deficita/javnog duga po proračunu za 2013. godinu, kazao je ministar Linić
ZAGREB Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluke o prodaji dionica Hrvatske poštanske banke i Croatia osiguranja iz portfelja Republike Hrvatske. Privatizacijski natječaji bi, prema najavama Vlade, trebali biti raspisani već ovaj mjesec i trajali bi do polovice rujna, a Vlada bi o ponudama raspravljala krajem rujna i početkom listopada.
Prodaju se 871.142 dionice Hrvatske poštanske banke, pojedinačne nominalne vrijednosti 1.100 kuna, ukupne nominalne vrijednosti 958,2 milijuna kuna, što čini 99,13 posto temeljnog kapitala banke. Prodaja će se provesti modelom strukturiranog javnog prikupljanja ponuda strateških investitora.
Predsjednik Uprave Hrvatske poštanske banke (HPB) Čedo Maletić izjavio je danas, komentirajući odluku Vlade o privatizaciji te banke, kako vjeruje da će s novim vlasnikom banka rasti još brže te kako su jedan od preduvjeta za uspješnu privatizaciju rezultati koje je banka postigla.
Vjerujem da su postignuti rezultati jedan od preduvjeta za uspješnu privatizaciju te da će HPB s novim vlasnikom u budućnosti rasti još brže, a svojim klijentima ponuditi još kvalitetnije usluge, izjavio je Maletić za Hinu.
Maletić ističe da HPB raste brže od bankarskog tržišta te da je svoj tržišni udjel od početka 2010. do ožujka ove godine povećala s 3,6 na 4,4 posto.
U tom je razdoblju proširena ponuda i poslovna mrežu i na taj je način omogućen rast banke, posebno u poslovanju s građanima, gdje HPB ima 635 tisuća klijenata i 10-postotni udjel u ukupnom broju tekućih računa u Hrvatskoj.
Osim toga, naglašava Maletić, HPB nema teret odobrenih kredita u švicarskim francima i posljedičnih sudskih tužbi klijenata.
HPB je sedma banka po veličini aktive na hrvatskom tržištu, s aktivom koja je na kraju ožujka ove godine iznosila 17,5 milijardi kuna. Prošle je godine ta banka ostvarila neto dobit od 94 milijuna kuna, dok je prvo ovogodišnje tromjesečje završila s 38,8 milijuna kuna dobiti.
U vlasništvu Hrvatske poštanske banke su i povezana društva HPB-Stambena štedionica, društvo za upravljanje investicijskim fondovima HPB Invest i društvo za promet nekretninama HPB Nekretnine, s kojima zajedno čini HPB Grupu.
Država, po riječima ministra financija Slavka Linića, prodajom želi osigurati rast i razvoj te banke koja sada ima osam postotni udjel na tržištu, a to se, kako je rekao, više ne može kroz proračun.
Kaže da je Vlada razmatrala nekoliko modela, a odlučila se na prodaju kompletnog državnog udjela jer će tako postići bolju cijenu.
Kod Croatia osiguranja država prodaje dio postojećeg vlasničkog udjela Republike Hrvatske tako da i nakon dovršetka procesa prodaje država ostane jedan od vlasnika.
Republika Hrvatska je dioničar u Croatia osiguranju s udjelom od 82,48 posto u temeljnom kapitalu društva pri čemu je nominalna vrijednost ukupnog temeljnog kapitala 442,9 milijuna kuna. Namjera Vlade je prodaja dijela postojećeg vlasničkog udjela države do 50 posto udjela u kapitalu te odgovarajuća dokapitalizacija kroz novu emisiju dionica.
Prema riječima ministra Linića, proces privatizacije i dokapitalizacije potrebno je provesti tako da nakon njegova dovršetka država ostane u vlasništvu najviše 30 posto dionica, odnosno najmanje 25 posto plus jedne dionice kapitalno osnaženog Croatia osiguranja.
Linić ističe kako su ciljevi koje Vlada želi postići prodajom dijela vlasničkog udjela jačanje Croatia osiguranja kako bi moglo povećati tržišni udjel u životnim osiguranjima kao i zadržavanje udjela u osiguranju imovine i autoosiguranju, a da je cilj dokapitalizacije ojačati tržišnu poziciju društva u regiji.
Jedan od ciljeva i kod HPB-a i Croatia osiguranja je ostvarenje dodatnih prihoda u državnom proračunu radi umanjenja ukupnog deficita/javnog duga po proračunu za 2013. godinu, kazao je ministar Linić.