PROSVJED

Više od 600 ugostitelja Istre i Kvarnera zatvorilo objekte: “Tražimo samo ono što je država obećala da možemo zadržati ljude”

Alenka Juričić Bukarica

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

"Velika većina nas ionako ne ostvaruje pravo na daljnje potpore za naše djelatnike, niti vjeruje kako je rješenje za hrvatsko gospodarstvo u beskrajnim potporama", rekao je Vedran Jakominić



RIJEKA – Više od 600 ugostitelja Kvarnera i Istre danas je s početkom u 11 sati i 55 minuta zatvorilo svoje ugostiteljske objekte kako bi podigli razinu svijesti o stanju ovog sektora i nužnosti djelovanja. Inicijator akcije nazvane 5 do 12, je Udruga ugostitelja Kvarnera i Istre, a cilj jednosatnog prestanka usluživanja gostiju bio je potaknuti žurno djelovanje odgovornih institucija kako bi se očuvala radna mjesta u sektoru i spriječio kolaps gospodarstva.


Potpore nisu beskrajne


– Ne tražimo besplatan novac, velika većina nas ionako ne ostvaruje pravo na daljnje potpore za naše djelatnike, niti vjeruje kako je rješenje za hrvatsko gospodarstvo u beskrajnim potporama, već pristup kreditnim linijama za očuvanje likvidnosti, investicije i porezne olakšice kako bismo konsolidirali poslovanja i zadržali naš najvažniji resurs – ljude.





Tražimo da HAMAG i HBOR čine ono što je Vlada obećala, kao i poslovne banke koje, štiteći svoju aktivu, ne oslobađaju sredstva na tržište unatoč relaksaciji od strane HNB-a.“ rekao je Vedran Jakominić, potpredsjednik Nacionalne udruge ugostitelja i predsjednik Udruge ugostitelja Kvarnera i istre uz kojeg su o aktualnim problemima ugostiteljstva na današnjem obraćanju javnosti govorili i članovi Udruge Dean Peloza, Nikola Eterović i Robert Salečić.


Foto galerija: Prosvjed ugostitelja Foto: Marko Gracin


Naime, ugostitelji su istakli kako su mjere za očuvanje radnih mjesta spasile radna mjesta  djelatnika, međutim, nisu spasile same poduzetnike i poduzetništvo, a među njima i one najviše pogođene trenutačnom situacijom – povremeni putnički prijevoz, event industriju, putničke agencije, turističke vodiče, beauty industriju i ugostitelje.


Kako održati nivo ponude?


– Nastojeći održati nivo ugostiteljske ponude na koju su naši gosti navikli, iscrpili smo većinu svojih resursa. Najavljena povoljna kreditiranja koja će država osigurati poduzetnicima ostala su kule u zraku. Pristup bilo kakvoj kreditnoj liniji je blokiran. Sve ovo upućuje kako je kolaps djelatnosti čiji smo ključni faktori, ali i mnogih drugih,  ne samo onih vezanih uz ugostiteljstvo, samo je odgođen s travnja na studeni, dodao je Jakominić.



Ugostitelji stoga traže za ugostiteljstvo i slične radno intenzivne djelatnosti preferencijalnu stopu na hranu od 13 ili 10 posto na jela, kavu, pivo, sokove, vodu i vino, i to prvenstveno jer su ugostiteljsima bankarski koeficijenti u crvenom budući da banke ne očekuju da će ugostitelji moći vratiti posuđeni novac.


Stoga kroz proaktivnu poreznu politiku je potrebno da ti indikatori uđu u žutu zonu kako bi ugostitelji mogli dobiti pristup kreditima za likvidnost i investicije kod polsovnih banaka i HAMAGA, odnbosno HBOR-a. A sve s ciljem da nastave raditi i prežive do proljeća.