Oluja

VIDEO Stigao “ljetoslom”: Iznad Istre i Kvarnera u dva sata zabilježeno više od 2.500 udara munja!

Nikola Pušonjić

Foto Istramet / Ann Chee Ca

Foto Istramet / Ann Chee Ca

Grmljavina, jak vjetar i kiša pogodili zapadnu obalu Istre



Zapadnu obalu Istre jutros nešto prije pet sati pogodilo je snažno grmljavinsko nevrijeme, praćeno jakom kišom, sjevernim i sjeverozapadnim vjetrom te lokalnim nestancima struje.


Kako je i najavljeno, sustav nevremena nadvio se nad regiju još u ranim jutarnjim satima. IstraMet je već oko 4 sata ujutro izvijestio o nadolazećoj oluji, navodeći da se prema zapadnoj Istri približava izražena grmljavinska fronta, a radar je tada bilježio brojne munje i vrlo obilnu kišu.





U Poreču je u vrlo kratkom vremenu palo više od 50 litara kiše po četvornome metru, što je uzrokovalo plavljenje kolnika i bujice, a još obilnija kiša do 6.30 sati zabilježena je u Pomeru – čak 65 mm. Obilne oborine padale su i u Pićnu (38 mm), Pazinu (34 mm) i Rovinju (33 mm).


Iznad Istre i Kvarnera u posljednja dva sata zabilježeno je više od 2.500 udara munja, s glavninom iznad južne i istočne Istre te otvorenog mora. Najjači udar vjetra izmjeren je u Rovinju – 19 metara u sekundi, odnosno gotovo 70 km/h.


Prema podacima IstraMeta, u nastavku dana očekuje nas promjenjivo i osjetno svježije vrijeme u odnosu na protekle dane, zbog čega bi se lako moglo steći dojam da je stigla preuranjena jesen.



Kako pojašnjava voditelj IstraMeta Petar Radovan, “jutrošnje izraženo grmljavinsko nevrijeme koje je zahvatilo čitavu Istru posljedica je djelovanja ciklone koja se iz Genovskog zaljeva premješta prema Jadranu. Ovako izražena ciklonalna aktivnost nije česta u ljetnom razdoblju, a utjecat će na vremenske prilike više dana, uz izražen pad temperature zraka čak i ispod prosjeka za doba godine.”


Radovan dodaje kako kombinacija vrlo tople i vlažne zračne mase, zagrijanog mora i djelovanja ciklone pogoduje snažnom razvoju konvektivnih oblaka – kumulonimbusa, koji se često povezuju u organizirane olujne sustave. “Mjestimice je u svega sat vremena palo više od 60 mm kiše, što odgovara gotovo cijeloj prosječnoj srpanjskoj količini za obalna područja Istre”, ističe.


U takvim okolnostima, upozorava, bujične poplave i plavljenja nižih terena gotovo su neizbježni. Zato su u IstraMetu za ovu iznenadnu promjenu vremena odlučili koristiti termin “ljetoslom” – naziv koji opisuje snažan i nagao obrat u vremenskim prilikama tijekom ljeta, kada temperature padaju ispod sezonskog prosjeka i takve ostaju danima.


“Novih toplinskih valova nema na vidiku ‘do daljnjega’, što je vijest sama po sebi s obzirom na to kakva ljeta imamo u posljednja dva-tri desetljeća. Ipak, ljetu nije kraj – mogući su novi valovi vrućine kroz kolovoz, pa čak i rujan”, zaključuje Radovan.