Građanske ktivistice

Veljača: ‘Sustav je apsolutno zakazao, prava djece su prioritet’; Divjak: ‘Među socijalnim radnicima ima dobrih i loših ljudi’

P. N.

Foto Luka Stanzl PIXSELL / Davor Kovačević

Foto Luka Stanzl PIXSELL / Davor Kovačević

Nismo čuli preuzimanje odgovornosti koji su krivi za činjenicu da je dijete mrtvo", rekla je među ostalim Veljača



Jelena Veljača iz inicijative #spasime i Marta Divjak iz inicijative “Moramo vam nešto reći” sastale su se jučer s ministrom Josipom Aladrovićem, odnosno premijerom Andrejem Plenkovićem. Dojam im je, kažu, da premijer i Vlada žele sudjelovati, a tražile su da djeca budu prioritet.


“Sustav je zakazao. Zakazao je u štićenju pojedinaca. Podržala sam diskurs koji nije primjeren jer smatram da kad službena osoba pogriješi, treba se ispričati i to popraviti. Nismo čuli preuzimanje odgovornosti koji su krivi za činjenicu da je dijete mrtvo”, rekla je među ostalim Veljača za RTL Direkt i dodala da je pravo djece prioritet.


“I iznad biološke obitelji, jer to nije najnužniji i najbitniji faktor. Djeca čekaju i žude za obitelji. Nadam se da će dobiti osam od tih devet točaka. Jer kad se riješe problemi seksualnog nasilja i obiteljskog nasilja, smatram da će se pozabaviti i ovim problemima”, dodala je.


U sustavu 4.200 djece




Veljača kaže da kao građanka ne želi čekati još devet godina da se riješi još jedan slučaj. U sustavu je, dodaje, 4.200 djece, a godišnje ih se posvoji samo 200, rekla je Divjak.


Na pitanje o kvaliteti rada socijalnih radnika, Divjak odgovara da ima dobrih i loših ljudi, kao u svakom poslu, ali socijalni radnici imaju ogromnu odgovornost.


“Ima super socijalnih radnika, ja sam pravi primjer i Tonka isto. Mene su spojili sa divnim ljudima i divnim bračnim parom, ja sam produkt. Postoje slučajevi poput ovog koji se dogodio s ovom djevojčicom, postoje slučajevi iz 2013., 2010., 2019….iz 2013. kad je u Slavonskom brodu nakon smrti bebe otkriven novi skandal, pustili su starije dijete da podvodi svoje svije mlađe… Najavili su reformu zbog grubih propusta u radu, sve četiri socijalne radnice dvaput su vraćene na posao unatoč izvanrednom otkazu”, dodala je Marta Divjak, navodeći da sustavu nedostaje 700 radnika i oni u sustavu postoje.


Toleriranje nasilja


Jelena Veljača rekla je da je najveći problem to što se olako gleda na određene vidove obiteljskog i seksualnog nasilja, što se stavljaju roditeljska prava nasilnika u isti nivo s obiteljskim pravima žrtve, što se djecu koja su svjedočila obiteljskom nasilju ipak tjera da se viđaju s nasilnicima i kad to ne žele, što se žrtve ne slušaju, nasilje se ne prepoznaje i što se nasilje u nekom obimu i tolerira.


“Kad se to prestane događati, mislim da će žrtve vratiti povjerenje u sustav. Mi radimo na tom dijelu, ja se nadam da ministarstvo radi na ovom da jača socijalne centre jer je to stvarn ključno. Ako nemaju ljudi, ne mogu doista obavljati svoj posao kako treba”, dodala je, prenosi RTL.