Oporba slavi

Ustavni sud donio dvije važne odluke. Selak Raspudić: “Jandroković bi trebao dati ostavku”

Dražen Ciglenečki

Miroslav Šeparović, Gordan Jandroković, Marija Selak Raspudić / Foto: Novi list, Pixsell

Miroslav Šeparović, Gordan Jandroković, Marija Selak Raspudić / Foto: Novi list, Pixsell

Čuvari Ustava razvlastili zakonodavce dijela dosad neotuđivih poslova



Ustavni sud jučer je objavio dvije vrlo važne odluke koje se tiču rada Hrvatskog sabora.


U jednoj je promijenio stajalište Ustavnog suda iz 2004. i ukinuo dijelove Poslovnika kojima se Sabor ovlašćuje za davanje vjerodostojnog tumačenja zakona, uz objašnjenje da je to isključivo nadležnost sudova.


Druga odluka je politički intrigantna jer je Ustavni sud prihvatio stav oporbe da svaki zastupnik može predložiti Poslovnik, odbacujući tako argumentaciju predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića i HDZ-ove većine u Odboru za Ustav da jedino ovo tijelo ima to pravo.




Ponedjeljak je stoga bio značajan dan za opoziciju, posebno Mariju Selak Raspudić iz Mosta, koja je prikupila potpise 68 zastupnika i obratila se Ustavnom sudu nakon što njezin prijedlog Poslovnika Jandroković nije htio uvrstiti u dnevni red.


Dugogodišnji običaj


Sabor je godinama davao vjerodostojno tumačenje zakona kada bi se u vezi nekog pojavile nejasnoće o stvarnoj namjeri zakonodavca. Ustavni sud je 2004. i ponovo 2007. odbio prijedloge za pokretanje postupka ocjene suglasnosti više članaka Poslovnika koji su bili pravno uporište instituta vjerodostojnog tumačenja zakona.


U potonjem slučaju je tadašnji sastav Ustavnog suda utvrdio da »zakonodavac tumači zakon apstraktno za sve slučajeve iste vrste, dok sud tumači zakon pojedinačno vezano uz rješavanje konkretnog slučaja, pa nema povrede načela diobe vlasti«.


No, aktualni ustavni suci, osim njih troje, Ingrid Antičević Marinović, Josip Leko i Davorin Mlakar koji su se izuzeli prilikom odlučivanja jer su nekad obnašali zastupničku dužnost, samoinicijativno su pokrenuli postupak i revidirali mišljenje svojih prethodnika.


Ocijenili su da nije u skladu s Ustavom kada se vjerodostojno tumačenje zakona nameće »neovisno o tome kako su zakon u međuvremenu protumačili i primijenili sudovi odlučujući u pojedinačnim konkretnim slučajevima i jesu li bili aktivirani postojeći mehanizmi za ujednačavanje sudske prakse u okviru sudbene vlasti, o čemu je sve nadležan u konačnici odlučivati Ustavni sud u predmetima pokrenutim ustavnim tužbama«. Vjerodostojno tumačenje zakona, upozorava se u odluci Ustavnog suda, »može lišiti sudove njihove ustavne zadaće, ali i odgovornosti, koju u pojedinačnim slučajevima preuzima zakonodavac«.


– Dioba vlasti temeljno je ustavno načelo. Ustavni sud stoga prvenstveno zbog narušavanja načela trodiobe vlasti ocjenjuje da članci Poslovnika u ukinutom dijelu nisu u suglasnosti s člancima 4. i 80. Ustava, navodi se u zaključku odluke Ustavnog suda kojom je prestao postojati institut vjerodostojnog tumačenja zakona.


Zastupnička prava


Članovi Ustavnog suda nisu dirali odredbu Poslovnika kojom se propisuje da je u djelokrugu Odbora za Ustav predlaganje donošenja i promjene Poslovnika. No, stajalište je Ustavnog suda da ta odredba ne znači da samo Odbor za Ustav smije predložiti Poslovnik, nego da to mogu učiniti i zastupnici.


Marija Selak Raspudić je u veljači pripremila novi Poslovnik i poslala ga u proceduru, ali Jandroković joj je rekao da ona nije ovlašteni predlagatelj, a za taj stav su kasnije digli ruku svi članovi vladajuće koalicije u Odboru za Ustav.


Međutim, opozicija se nije složila s ovakvom interpretacijom prava zastupnika, budući da oni mogu predlagati zakone, a Poslovnik ima pravnu snagu zakona, i ovaj je prijepor završio na Ustavnom sudu.


– Prema stajalištu Ustavnog suda, osim Odbora za Ustav, kao radnog tijela Sabora, čiji djelokrug obuhvaća i predlaganje donošenja i promjene Poslovnika, pravo predlaganja donošenja i promjene Poslovnika, koji ima pravnu snagu zakona, sukladno članku 85. Ustava ima i svaki zastupnik, ističe se u odluci Ustavnog suda. Mišljenje Odbora za Ustav kojim je Mariji Selak Raspudić uskraćeno pravo predlaganja Poslovnika, proglašeno je neobvezujućim.


Selak Raspudić: Jandroković bi trebao dati ostavku


Marija Selak Raspudić bila je jučer zadovoljna kao vjerojatno nikad ranije u svojoj trogodišnjoj karijeri parlamentarne zastupnice, Ustavni sud dao je za pravo njoj, a ne predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću.


Odmah se prisjetila kako ju je Jandroković prije nekoliko mjeseci, usred jedne žustre polemike, upitao hoće li mu se ispričati kada se utvrdi da nije pogriješio odbijajući u dnevni red uvrstiti njezin prijedlog promjene Poslovnika.


– Ja od njega ne tražim ispriku, nego da, sada kada je pobijeđen na Ustavnom sudu, otvori u Saboru raspravu o mom prijedlogu i to tako da to bude prva točka. Naravno, da je Jandroković častan, on bi podnio ostavku jer je Ustavni sud utvrdio da je djelovao protuustavno.


Packe su od Ustavnog suda dobili i Jandroković i Odbor za Ustav, koji je podržao njegov stav da Poslovnik može predložiti isključivo taj Odbor. Može se reći da je Ustavni sud ovaj put stao na stranu oporbe, rekla nam je zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić.