Novi kriteriji

Upisi u srednju: Dodatni bodovi samo na znanje, ukida se bodovni prag

Ljerka Bratonja Martinović

Ova promjena neće ugroziti mogućnost upisa učenika u željenu školu, niti bi smjela, kako su tvrdili roditelji, smanjiti interes djece za glazbene i plesne škole. Pa nisu ih valjda upisivali u takve škole samo zbog bodova – ocijenio je Jovanović



ZAGREB  Pri upisu u srednju školu učenici više neće dobivati dodatne bodove na račun završene glazbene ili plesne škole, drugog stranog jezika ili klasičnog jezika, a neće se vrednovati ni kategorizirane sportaše.


Pravo na izravan upis u srednju školu gube djeca vojnih i civilnih invalida rata i djeca obrtnika koja upisuju obrtničke programe, ali se pravo na izravan upis temeljem rezultata na natjecanjima znanja proširuje s prvog mjesta u 7. i 8. razredu na prva tri mjesta u natjecanjima znanja od 5. do 8. razreda.


Ukida se i minimalni bodovni prag, pa se više neće događati da zbog premalo bodova čitavi razredi djece ostanu neupisani u željenu školu.




Nova upisna pravila, u skladu s preporukom Ustavnog suda, svoj će djeci osigurati da se kod upisa u srednju školu natječu pod jednakim uvjetima, poručio je ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, predstavljajući prijedlog nove Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I razred srednje škole u školskoj godini 2014/2015.


– Nismo dobili šamare od Ustavnog suda, kako su to tvrdili mediji. Preporuka Ustavnog suda dio je javne rasprave koju smo otvorili prvi put dosad, a njome su riješene sve dileme o tome kako bi trebalo definirati upisne kriterije – ustrvdio je Jovanović. I lani je, kaže, probao uvesti reda u to područje, ali su dodatni bodovi bili kamen smutnje, a optuživalo ga se i za kulturocid.


Odsad će se, najavljuje ministar, kod upisa primarno vrednovati znanje, a onda socijalni elementi koji su mogli omesti učenika u ostvarivanju rezultata. Škole će dobiti veću autonomiju, moći će same odabrati po jedan predmet i jedno natjecanje znanja koje će bodovati na upisu, a manjinske će škole moći vrednovati materinji jezik.


Umjesto dosadašnjih 10 programa u pet različitih škola, učenici će se moći prijaviti za šest programa, a minimalni bodovni prag se ukida se jer, po ocjeni ministra, nakon uvođenja e-upisa »gubi smisao«. Dosad je za upis u gimnaziju trebalo imati minimalno 56 bodova, za eksperimentalne strukovne programe 50 bodova, a za četverogodišnje strukovne programe minimalno 44 boda. Bez bodovnog praga, učenici će se, vele u MZOS-u, ionako rasporediti na listi prema uspjehu i sposobnostima.


Na račun zdravstvenih teškoća dobivat će se jedan umjesto ranija dva boda, a sastavljen je jedinstveni popis kontraindikacija za upis u pojedina zanimanja zbog ranije neujednačenosti zdravstvenih zahtjeva kod upisa istih obrazovnih programa. Hrvatski državljani iz inozemstva pravo na izravan upis imat će ako su se najmanje dva od posljednja četiri razreda školovali u inozemstvu.


Od 46.854 učenika, koliko ih je lani upisalo srednju školu, njih 70 posto realiziralo je dodatne bodove temeljem dosadašnjih upisnih kriterija. Njih 49 posto, ili 23.223 učenika, dobili su bodove na učenje drugog stranog jezika, oko 7,1 posto ili 3.325 učenika dobilo je bod više zbog otežanih uvjeta školovanja, a na račun zdravstvenih teškoća njih 2.872 ili 6,1 posto. Oko 2.000 djece dobilo je bodove na račun završenih šest razreda osnovne glazbene škole, a samo 117 učenika, ili 0,25 posto, dodatne je bodove dobilo zbog uspjeha na natjecanjima znanja. U MZOS-u ističu da bi uz nove kriterije, na račun izvrsnosti bodove dobio 171 učenik.


Dok se kategorizirane sportaše neće dodatno bodovati, jer sva djeca nemaju pristup profesionalnom sportu, i dalje će se kod upisa honorirati uspjeh na školskim sportskim natjecanjima. Što se glazbenih natjecanja tiče, dodatne će bodove za upis učenici dobivati samo na natjecanjima školskih zborova.   


– Ova promjena neće ugroziti mogućnost upisa učenika u željenu školu, niti bi smjela, kako su tvrdili roditelji, smanjiti interes djece za glazbene i plesne škole. Pa nisu ih valjda upisivali u takve škole samo zbog bodova – ocijenio je Jovanović.


Ove će godine upisni postupak trajati nešto kraće kako bi se, tumači ministar, izbjegao nepotrebni stres. Učenici se u sustav mogu logirati od 26. svibnja, a prijave za upis u željene obrazovne programe predaju se 25. lipnja.