Rad u mirovini

Umirovljenici se bune zbog novog zakona, idu na Ustavni sud: “Mislim da je to nemoralno”

Portal Novi list

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Mogućnost rada u mirovini pozdravljaju, ali traže zaštitu svojih prava



Tko bude radio puno radno vrijeme, primat će pola mirovine – novo je to zakonsko rješenje koje, javlja Dnevnik Nove TV, umirovljenici žele staviti pod povećalo Ustavnog suda.


“Pokrećemo ustavnu tužbu provjere zakonitosti, smatramo da je nepravedno umirovljenicima da za to što ideš raditi zato što ne možeš preživjeti, Vlada ti uzima pola stečena prava koja si za vrijeme radnog vijeka stekao – mirovinu na koju je plaćen sav porez i doprinos”, objasnio je za Novu TV Lazar Grujić, predsjednik Stranke umirovljenika.


Mogućnost rada u mirovini, kaže, pozdravljaju, ali traže zaštitu svojih prava.


Rekorderi po radu umirovljenika




“Zakonodavac mu omogući da radi, ali s ove strane na ovih 300 eura, uzme mu 150. Mislim da je to asocijalno, nemoralno i neosjetljivo”, dodaje Grujić.


Tužbu će podnijeti početkom tjedna, a nadaju se kako će ipak biti sluha.


Po radu umirovljenika, prema Eurostatu, rekorderi smo. Prema Zavodu za mirovinsko osiguranje, u Hrvatskoj je oko 36.000 umirovljenika-radnika, što je tri posto.


SDP: Žalosno je što se radi


Odbor za mirovinski sustav podijeljen. Iz HSU-a kažu da je procedura odrađena, a oporba je kritična.


“Žalosno je da se mi u ovakvim situacijama moramo uspoređivati sa zemljama poput Njemačke. Tamo kad ste zaradili mirovinu, ona je vaša i nema razloga nijednog osim politike Plenkovićeve Vlade da tako ne bude i kod nas”, govori Mišo Krstičević, SDP-ov član Odbora za mirovinski sustav.


Ministarstvo: sve se dogovaralo


Iz Ministarstva poručuju da se sve dogovaralo u sklopu Nacionalnog vijeća umirovljenika.


“Napominjemo da se sustav obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti temelji na uzajamnosti i solidarnosti, što znači da sadašnji osiguranici financiraju mirovinu sadašnjih umirovljenika. Slijedom navedenog ne može se govoriti o zadiranju u ustavno pravo na imovinu”, poručuju iz Ministarstva za Dnevnik Nove TV.


Cijeli prilog pogledajte OVDJE.