Novi model mirovina

Umirovljenici pohrlili po obiteljske mirovine u HZMO, ali gužvi ipak nema: ‘Da bar sve ovako funkcionira’

Ante Peričić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Od osam pa do podneva najveće su gužve, ali i njih lako savladavamo, kazali su nam zaposlenici područnih službi



ZAGREB – S novom godinom na snagu je stupio i novi model obiteljskih mirovina kojim je članu obitelji (bračnom/izvanbračnom drugu/razvedenom bračnom drugu s dosuđenim pravom na uzdržavanje/životnom partneru ili neformalnom životnom partneru), uz korištenje starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine, omogućeno korištenje i dijela obiteljske mirovine. Iz tog razloga, mnogi naši sugrađani umirovljenici pohrlili su u Zavod za mirovinsko osiguranje kako bi se informirali ili predali zahtjeve za isplatu drugog dijela obiteljske mirovine.


Obiteljske mirovine u Hrvatskoj prima oko tri stotine tisuća od 1,22 milijuna umirovljenika i one će svakome porasti deset posto (u prosjeku 250 kuna) jer se povećao udio mirovine koji udovica ili udovac primaju od preminulog partnera, i to sa 70 na 77 posto njihove mirovine. Tim, zatečenim korisnicima obiteljske mirovine, HZMO će automatski odrediti obiteljsku mirovinu s povećanim mirovinskim faktorom i to bez donošenja rješenja, stoga za navedeno povećanje nije potrebno podnositi zahtjeve, odnosno sve će obiteljske mirovine u veljači biti povećane 10 posto i to neovisno o predaji zahtjeva.


Zadovoljni korisnici


S obzirom na očekivane gužve, odlučili smo posjetiti dvije zagrebačke poslovnice HZMO-a, i to one u Ulici Andrije Žaje te u Tvrtkovoj ulici. Na gužve naišli nismo, dapače, u obje poslovnice zaposlenici i informatori odmah priskaču u pomoć i odgovaraju na sva pitanja, a umirovljenici iz Zavoda izlaze zadovoljni, s pohvalama.




– Jako su organizirani, baš sam to komentirala – neka nam barem nešto štima u našoj Hrvatskoj. Svaka im čast. Pripremila sam papire, trebalo je ispuniti još dodatne dokumentacije, ali djevojka mi je bila na usluzi, sve je ispunila za mene, nisam trebala niti naočale koristiti. Prezadovoljna sam. Da makar tako sve funkcionira u našoj zemlji, prepričava nam umirovljenica Ruža Kadić čiji je suprug preminuo prošle godine i koja je došla predati zahtjev za dio obiteljske mirovine.


– Dobit ćemo 27 posto, zar nam nisu mogli dati barem 40? Moja sestra u inozemstvu prima 65-70 posto mirovine pokojnog supruga. Ali, hvala im i na ovome. Mi, umirovljenici, zadovoljni smo sa svime što nam se da, zaključila je Kadić.


Zahtjev za isplatu dijela obiteljske mirovine može se podnijeti u svim područnim službama/uredima HZMO-a, poštanskim uredima diljem Republike Hrvatske, mirovinskim informativnim centrima ili online putem e-Usluga HZMO-a unutar sustava e-Građani. Tiskanica zahtjeva može se preuzeti na internetskoj stranici HZMO-a ili kupiti u Narodnim novinama, a dostupna je i u područnim službama/uredima HZMO-a. Od dokumenata, najvažniji su smrtovnica i vjenčani list, uz rješenja o mirovinama. Pri ispunjavanju tiskanice zahtjeva umirovljenicima nerijetko asistiraju informatori i zaposlenici HZMO-a.


Dobra organizacija


– Nakon podneva, već nastupa zatišje. Dobro smo se organizirali, ima nas dosta i komunikacija je dobra. Od osam pa do podneva najveće su gužve, ali i njih lako savladavamo, kazali su nam zaposlenici područnih službi. Uvjeti za korištenje dijela obiteljske mirovine su navršenih 65 godina života; da je udovica/udovac jedini korisnik obiteljske mirovine (uz iznimku da se isplata dijela obiteljske mirovine može odrediti onom članu obitelji koji koristi obiteljsku mirovinu uz druge članove obitelji kojima je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti ili opća nesposobnost za rad ili uz dijete kojem je priznat status osobe s invaliditetom) te ukoliko ukupna svota mirovina iz obveznog mirovinskog osiguranja (I. i II. stup) ne prelazi iznos od 80 aktualnih vrijednosti mirovine.


Očekuje se da će oko 150 tisuća umirovljenika, udovica i udovaca, koji primaju svoju mirovinu jer im je ona bila povoljnija tražiti da im se dodijeli i dio mirovine preminulog bračnog druga. Taj dio od 27 posto ne može biti manji od 30 eura niti, zbrojeno s vlastitom mirovinom, veći od 824 eura. Iznos će se povećavati dvaput godišnje, istovremeno s usklađivanjem mirovine. Također, preporuka je udovicama i udovcima koji su primali svoju mirovinu, pa nakon smrti uzeli mirovinu od preminulog bračnog druga, tj. obiteljsku mirovinu, provjeriti je li im povoljnije ostati u obiteljskoj i samo nju primati ili se vratiti na svoju i tražiti dio obiteljske mirovine.


Važno je naglasiti da će, bez obzira na to kada će predati zahtjev tijekom ove godine, što uključuje i posljednje radne dane prosinca, svi dobiti zaostatke počevši od siječnja ove godine, stoga nema potrebe za brigu i za gužve.