Poziv na sastanak

Udruga hrvatskih sudaca podržala štrajk i pozvala na nastavak dijaloga

Hina

Foto Grgo Jelavic/PIXSELL

Foto Grgo Jelavic/PIXSELL

UHS poziva Ministarstvo pravosuđa i uprave (MPU) i Sindikat državnih i lokalnih namještenika (SDLSN) na žuran sastanak i nastavak dijaloga



Udruga hrvatskih sudaca (UHS) priopćila je u utorak da podržava zahtjeve sudskih službenika i namještenika te poziva Ministarstvo pravosuđa i uprave (MPU) i Sindikat državnih i lokalnih namještenika (SDLSN) na žuran sastanak i nastavak dijaloga.


UHS je u priopćenju podsjetio da je još ranije, kao prioritete za poboljšanje uvjeta funkcioniranja hrvatskog  pravosuđa, istaknuo znatno poboljšanje materijalnog položaja sudskih službenika i namještenika te osiguranje dovoljnog broja službenika i namještenika u sudovima.


Udruga je precizirala kako je te zahtjeve iznijela na Zboru UHS-a održanog u Dubrovniku u ožujku 2023., na sjednicama Upravnog odbora tijekom ove godine, a upućeni su i MPU-u tijekom svibnja prilikom razgovora o uvjetima rada sudaca.




Pritom je traženo i da se materijalni položaj službenika i namještenika poboljša odmah, ne čekajući sljedeću godinu, budući da su službenici i namještenici neophodni kako bi suci mogli ostvarivati svoju ustavnu i zakonsku ulogu.


”Dogovor o poboljšanju materijalnog položaja sudskih službenika i namještenika neophodan je kako bi sudovi mogli obavljati zakonom propisanu ulogu, a građani ostvariti svoja prava. Nepostizanje dogovora ugrožava dugoročno funkcioniranje cjelokupnog pravosudnog sustava”, stoji u priopćenju UHS-a.


Službenici obavljaju samo nužne poslove


Pravosudni službenici i namještenici u sedmom su tjednu štrajka. Nakon što su jučer iz SDSLN-a poručili da nastavljaju obavljati samo nužne poslove na sudovima, na sastanku s predsjednikom Vrhovnog sudu definirano je što sve ulazi u tu kategoriju.


“To su poslovi na slučajevima koji dovode u pitanje život, zdravlje i sigurnost kućanstva. Dakle, istrage, privođenje, obiteljsko nasilje, maloljetnici, odluke o izdvajanju djeteta iz kućanstva”, kazala je predsjednica SDSLN-a Iva Šušković.


Do sada za zaposlenici u štrajku obavljali i one poslove koji su suci procijenili kao hitne, no područje nužnih poslova dosta je suženo u odnosu na one hitne


Prema odluci ministra pravosuđa Ivana Malenica, od ovog se tjedna službenicima i namještenicima neće plaćati vrijeme provedeno u štrajku.


S druge strane, radnicu u sudstvu ne odustaju od zahtjeva za povećanjem plaća za 400 eura neto ili od ponude resornog ministarstva za povećanjem plaća na način koji je njima prihvatljiv.


Međutim, tjednima ističu da od Ministarstva pravosuđa ne dobivaju nikakve konkretne ponude, a potpisivanje “Memoranduma o razumijevanju” ne prihvaćaju.