Ogorčenje

Učitelji u PGŽ revoltirani popisom nagrađenih nastavnika, u ministarstvu se brane: “Divjak je odabrala povjerenstvo”

Ingrid Šestan Kučić

Foto arhiva

Foto arhiva

Deseci nastavnika shvatili da su na popisu od petstotinjak dobitnika imena onih koji imaju manje bodova od njih samih, kao i da u nekim slučajevima članovi Povjerenstva uopće nisu pregledali dokumentaciju nastavnika



Otkako je u ponedjeljak, u povodu Dana učitelja objavljen popis 504 najbolja nastavnika u Hrvatskoj koji su dobili nagradu od 10 tisuća kuna bruto, među prosvjetnim djelatnicima diljem Hrvatske vlada nezadovoljstvo i gorčina izazvani netransparentnim radom Povjerenstva koje je ministru znanosti i obrazovanja Radovanu Fuchsu predložilo imena ovogodišnjih laureata, a on ih je vjerujući trinaesteročlanom povjerenstvu i odobrio te im dodijelio nagrade.


Deseci nastavnika nemalo su se iznenadili kada su shvatili da su na popisu od petstotinjak dobitnika imena onih koji imaju manje bodova od njih samih, kao i da u pojedinim slučajevima članovi Povjerenstva uopće nisu pregledali dokumentaciju nastavnika ili su je pak tek djelomično pregledali.


U iskazivanju nezadovoljstva takvim površnim radom najdalje su otišli primorsko-goranski nastavnici koji su čak angažirali i odvjetnički ured kako bi istjerali pravdu. Njih ukupno sedamnaest iz škola Primorsko-goranske županije, nakon što su se pojedinačno obratili Ministarstvu i tražili objašanjenje te dobili neadekvatne odgovore, udružili su se s ciljem da dokažu netransparentan rad Povjerenstva. Jedna od tih sedamnaest nastavnica pojašnjava kako su pravila za dobivanje nagrade jasna, a pravo prijave ima svaki prosvjetni djelatnik.


Površne ocjene




– Riječ je o nagradi koja je utemeljena prošle godine i lani je sve transparentno prošlo. Međutim, ove godine nagrađivanje nije slijedilo prošlogodišnji pravilnik. Ove je godine sve išlo online zbog situacije s epidemijom, no jasno je propisano koju dokumentaciju i u kojem roku moramo dostaviti i svi smo to i učinili. Svi su prijavu uredno i u roku poslali, sve bodove potkrijepili dokazima u prijavi točno po Pravilniku za nagrađivanje i uputama koje su izašle uz objašnjenje svake pojedine kategorije.


Čak su se pojedinci konzultirali sa službom Ministarstva oko nedoumica pojedine kategorije i dobili konkretne odgovore i upute po kojima su onda pravovremeno postupili. Međutim, sada sumnjamo u manipulacije i površnost ocjene iz razloga što postoje dokazi da uopće nije učinjen pristup pojedinim poveznicama kandidata.


Također, postoje dokazi da je pristupljeno samo određenoj ili pojedinoj mapi kandidata, što je dokaz da se prijava kandidata nije u cijelosti pregledala, nego površno ili djelomično. Vidljivo je i da su ovogodišnje nagrade primali odgojno-obrazovni djelatnici s manjim brojem bodova, čak trostruko manjim brojem, od nas koji nagradu nismo dobili.


Konkretno, ja sam imala 84 boda, a nisam dobila nagradu, ali je moj kolega iz iste škole s 25 bodova dobio nagradu. Sada se i ja i on loše osjećamo. Postoji velik broj učitelja koji rade volonerski i to sustav ne vrednuje. Konačno smo dobili nagradu koja takav rad uvažava i onda se dogodi da se površnim radom Povjerenstva ona omalovažava, kaže učiteljica.


Iz Ministarstva su nam pak jučer odgovorili da je prijave na Javni poziv za nagrađivanje razmatralo Povjerenstvo koje je imenovala bivša ministrica Blaženka Divjak na period od tri godine, ali su dali i naslutiti da s radom tog Povjerenstva nisu zadovoljni.


– Ministarstvo razmatra načine kako model nagrađivanja učiniti boljim te će se iduće godine svakako učiniti određene promjene s ciljem pravednijeg i što objektivnijeg nagrađivanja. U planu su i izmjene Pravilnika o nagrađivanju, a s tim u svezi očekujemo široku javnu raspravu svih dionika kako bi se ovakve i slične situacije, koje je trenutna administracija naslijedila, izbjegle u budućnosti, poručili su iz ministarstva.


Ujedno su nas uputili na predsjednicu Povjerenstva izv. prof. dr. Eminu Berbić Kolar koja pak ističe da navode osoba koji se provlače po društvenim mrežama pod izmišljenim profilima ne želi komentirati, ali i da će iznijeti činjenice.


Neusporedive godine


– Nas 13 odradilo je 1.769 prijava. Sve prijave koje su nam dostavljene iz Ministarstva, obradili smo sukladno Pravilniku. O tome koliko je prijava pristiglo ili nije pristiglo u Ministarstvo ne mogu govoriti.


Povjerenstvo je radilo u timovima, timovi su se nakon vrednovanja svakoga kandidata usuglašavali i zamijenili kandidate, nakon toga je rađena cjelovita tablica. Ono što kandidati očito ne razumiju je da se prošla i ova godina ne mogu ni po čemu uspoređivati.


Prošle godine bilo je 550 prijava i 510 nagrađenih, ove godine 1.769 prijavljenih i 504 nagrađenih. Konkurencija je bila puno veća ove godine te je bespredmetno povlačiti paralele između prijave prošle i ove godine.


Nadalje, ukoliko bi član Povjerenstva dobio kandidata kojega poznaje ili s kojim surađuje, morao je prijaviti sukob interesa te prebaciti kandidata na provjeravanje drugom timu. Ono što smo uočili u brojnim prijavama jest nepoznavanje Pravilnika o nagrađivanju pa su mnogi posložili svoju prijavu prema Pravilniku o napredovanju, osim toga sve aktivnosti su morale biti dokazano odrađene u razdoblju od 16. 6. 2019. do 15. 6. 2020.


Ukoliko nije bilo dokaza s datumom, aktivnost se nije mogla vrednovati. Uz to, poveznice su morale biti aktivne i dostupne, što također nije bio slučaj kod nekih kandidata. Uza sve to, kandidati su slali različite materijale iz prijašnjih godina i to podvodili pod vrednovano razdoblje što također nije bilo moguće vrednovati.


Nadalje, svaka se aktivnost mogla vrednovati u jednoj kategoriji, a mnogi su si kandidati provlačili istu aktivnost kroz više kategorija, pojašnjava izv. prof. dr. Berbić Kolar.


Ujedno dodaje da je Povjerenstvo odradilo jako velik i zahtjevan posao u kratkom vremenu za vrijeme godišnjih odmora kako bi zaista najizvrsniji bili nagrađeni za Dan učitelja i kako bi se ova nagrada dodijelila i ove godine.


– Ne osporavajući ukupnu izvrsnost većine kandidata, moram napomenuti da i izvrsnost ima svoje nijanse i da uvijek postoje izvrsniji i bolji. Broj bodova posljednjeg nagrađenoga ove godine je puno veći od broja bodova posljednjeg nagrađenoga prošle godine i dobro je da je tako jer je ovaj javni poziv pokazao da Hrvatska ima puno izvrsnih učitelja. Ono što me rastužuje jest nemogućnost prihvaćanja pojedinaca da ove godine nisu bili najizvrsniji, kaže predsjednica Povjerenstva.


Nepravedno omalovažavanje


Odgovor predsjednice Povjerenstva nije naišao na odobravanje nastavnika koji kažu da ih se nepravedno omalovažava tvrdnjom da ne poznaju Pravilnik. Ujedno dodaju i da su članovi Povjerenstva za odrađeni posao bili adekvatno plaćeni.


– Ove godine je izostalo čak i objašnjenje zbog čega je netko nagrađen, što je lani javno objavljeno. Imena dobitnika nisu sortirana, nema rednog broja, bodova ni opisa zbog čega su nagradu zaslužili. Ne želimo da se dobitnike s te liste makne, ali želimo da Povjerenstvo pravedno odradi posao za koji je plaćeno i da se ovakva situacija više ne ponovi, zaključuje primorsko-goranska nastavnica.