Ima šanse

Ubojicama obitelji Zec može se suditi i nakon 30 godina? Nobilo: ‘Postoje dva načina da se sve opet pokrene’

P. N.

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Kaže kako je Haag želio omesti nacionalna pravosuđa da osumnjičenicima za ratne zločine sude zbog nečeg drugog, a ne zbog ratnog zločina



Odvjetnik Anto Nobilo uvjeren je da postoji pravna mogućnost da se, trideset godina nakon zločina, ipak sudi ubojicama obitelji Zec. Dosad je za taj zločin osuđen samo Tomislav Merčep, ali su izravni počinitelji oslobođeni, iako su nakon uhićenja sve priznali.


“Ne znam u kojem je trenutačno stanju spis o ovom slučaju. Dio osumnjičenika je umro, ne znam jesu li živi svjedoci koji su tada dali iskaze, no postoje dva načina da se postupak ponovno pokrene: da se pribavi neki novi dokaz i da ih se optuži za ratni zločin”, rekao je za Slobodnu Dalmaciju Nobilo, koji je u vrijeme ubojstva obitelji Zec bio šef kaznenog odjela na Okružnom javnom tužiteljstvu u Zagrebu.


Kaže da u trenutku privođenja osumnjičenika u Tužiteljstvu nisu znali razmjere djelovanja tog eskadrona smrti.




“Tužilaštvo je imalo samo ubojstvo te obitelji, a dosta toga je tada upućivalo na to da je podloga zločina bila pljačka. Međutim, kasnije se u slučaju Pakračke poljane pokazalo da su oni sustavno odvozili Srbe, i pritom ih naravno pljačkali, ali da je to bilo djelovanje koje se može okarakterizirati kao ratni zločin”, dodaje. Naknadno se dokazalo u suđenju Merčepu da je na taj način ubijeno 44 muškaraca, jedna žena i jedno dijete, a Merčep je tada po zapovjednoj odgovornosti osuđen i za obitelj Zec.


Kaže kako je Haag želio omesti nacionalna pravosuđa da osumnjičenicima za ratne zločine sude zbog nečeg drugog, a ne zbog ratnog zločina.


“Time se na neki način suspendira staro pravno načelo po kojemu se u istoj stvari ne može suditi dva puta. Vrhovni sud je već u nekoliko presuda odustao od tog principa pozvavši se na Statut Haaškog suda. Sada bi, naravno, trebalo vidjeti sve detalje i ispitati može li se ili ne pokrenuti novi postupak u slučaju likvidacije obitelji Zec”, dodaje Nobilo.


Komentirao je i tvrdnje Vladimira Šeksa kako su “tadašnji tužitelji Nobilo i Tihomir Rubeša zapravo krivi jer su propustili upozoriti istražnog suca da ne ispituje osumnjičene jer nema branitelja”.


“Šeks je stari manipulator. U to je doba Zakon o kaznenom postupku određivao da je obvezna obrana za kaznena djela za koje je predviđena smrtna kazna. A onda je božićnim Ustavom iz 1990. ukinuta smrtna kazna i uvedena maksimalna kazna od 20 godina. U toj situaciji Okružni sud na svojem Kolegiju sudaca istrage zauzima stav da više nema obveze za odvjetnikom. Suprotno tome, Tužilaštvo je smatralo da za najteža djela okrivljenik treba imati obranu od početka i upravo sam ja na Kolegiju taj stav elaborirao”, rekao je Nobilo za Slobodnu Dalmaciju.