Bilanca hitne pomoći

U požarima ozlijeđeno 80 ljudi, uglavnom vatrogasaca. Udisanje dima, opekline ruku i nogu, problemi s očima

Hina

foto: Facebook

foto: Facebook

»Svi ti ozlijeđeni su većinom vatrogasci, nešto malo ima i civila. Uglavnom se radilo o reakcijskom konjuktivitisu, prekomjernom udisanju dima i lakšim opeklinama ruku i nogu. Na požarištu se i dalje nalaze naša tri tima liječnika, tehničara i vozača koji gasiteljima pružaju pomoć u slučaju da im ona zatreba«, kazao je Luetić i dodao da prate situaciju kako će se odvijati.



SPLIT – U požaru koji od ponedjeljka bukti na više kilometara dugoj fronti od Omiša do Splita lakše je ozlijeđeno 80 osoba, uglavnom vatrogasaca, doznaje se od ravnatelja županijske Hitne medicinske pomoći Lea Luetića.


Luetić je u utorak izjavio kako je Hitna u posljednja 24 sata pružila pomoć 80-ero osoba, od kojih su većina vatrogasci s terena, ističući kako je prava sreća da nitko od njih nije teže ozlijeđen.


»Svi ti ozlijeđeni su većinom vatrogasci, nešto malo ima i civila. Uglavnom se radilo o reakcijskom konjuktivitisu, prekomjernom udisanju dima i lakšim opeklinama ruku i nogu. Na požarištu se i dalje nalaze naša tri tima liječnika, tehničara i vozača koji gasiteljima pružaju pomoć u slučaju da im ona zatreba«, kazao je Luetić i dodao da prate situaciju kako će se odvijati.




Doznaje se i da je večeras u Prihvatnom centru Spaladium Arene, organiziranom za zbrinjavanje u slučaju evakuacije i ozljeda zbog požara, sklonište zatražilo ukupno 11 osoba, od čega osam stranaca.


Stanje na požarištu oko Splita i dalje je nepromijenjeno – na stotine vatrogasaca iz gotovo svih dijelova Hrvatske bori se s vatrom, a u pomoć su im jutros oko 7 sati stigli i kanaderi.


U Županijskom vatrogasno-operativnom centru najavili su da će oko 10 sati svim medijima poslati posebno priopćenje vezano uz požar, koji je do sada poharao i uništio 4500 hektara borove šume, maslinika, niskog raslinja, trave i makije, ali i u kojemu su gorjela vozila, kuće, poslovni objekti.


Iako je poznato o kolikoj se ukupnoj opožarenoj površini radi, kao i koliko vatrogasaca sudjeluje u gašenju požara, još se pouzdano ne zna koji mu je uzrok. Iako mještani s opožarenog područja ukazuju na mogućnost da su požari podmetnuti, u splitskoj policiji ističu kako se još uvijek ne može govoriti o uzrocima.


»Tek kada požar bude ugašen, na mjestu događaja može biti obavljen očevid koji bi trebao pokazati koji je uzrok tog požara. Do tada ne možemo govoriti o njegovom nastanku. Policija radi po dojavama građana, a jesu li one točne pokazat će se uskoro«, kratko je na upit Hine odgovorila Ana Čepić iz splitske policije.


Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) Maja Grba Bujević izjavila je u utorak ujutro kako je hitna medicinska služba na splitskom području, na dijelovima zahvaćenim požarom, imala teška 24 sata.


Hitna je na terenu imala dodatnih sedam timova i, prema prvim informacijama, više od 70 intervencija – zbog saniranja opeklina, reaktivnog konjuktivitisa, trovanja dimom, iščašenja pa do pomoći koju su ‘hitnjaci’ pružali u evakuaciji stanovnika.


Ravnateljica HZHM-a ističe kako su, za slučaj da se ukaže potreba, za ispomoć na splitskom području bili spremni i djelatnici hite službe iz Šibenika, Dubrovnika i Metkovića, te kaže kako je primila puno poziva kolega iz hitne službe koji su bili spremni doći i pomoći, na čemu im zahvaljuje.


Nakon što se bura smirila, od utorka ujutro u 6 sati na gašenju požara na splitskom području ponovno su angažirane protupožarne namjenski organizirane snage Oružanih snaga iz sastava 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, a u gašenju sudjeluju i kopnene vojne snage.


Ministarstvo obrane priopćilo je kako su na široku vatrenu frontu upućena dva kanadera i dva airtractora, koji će prioritetno gasiti požar na najugroženijim područjima.


Tijekom ponedjeljka zračne snage sudjelovale su u gašenju deset požara na području Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Zadarske županije, pri čemu su ostvarile 74 sata naleta te na požarišta izbacile 3.500 tona vode.


U protekloj noći, u Raketnoj bazi Žrnovnica i splitskim gradskim četvrtima Kamen i Kila pripadnici Hrvatske kopnene vojske bili su angažirani na gašenju požara, a nakon toga i u kontroli opožarenog područja. Također, na teren je dodatno upućeno 286 pripadnika Hrvatske kopnene vojske, koji su smješteni u Lori i Divuljama.


U MORH-u napominju kako su zračne snage od početka ovogodišnje protupožarne sezone sudjelovale u gašenju 96 požara (37 u Šibensko-kninskoj, 28 Splitsko-dalmatinskoj, 24 u Zadarskoj, pet u Dubrovačko-neretvanskoj te po jedan u Ličko-senjskoj županiji i Istarskoj županiji).


U dosadašnjem dijelu protupožarne sezone zračne snage ostvarile su oko 750 sati naleta, pri čemu je izbačeno oko 26.000 tona vode te prevezena 193 zemaljska vatrogasca i vojnika, kao i 12 tone vatrogasne opreme i vode do požarišta.