Sramotna participacija

U HZZO-u misle da cijena okvira naočala za djecu stoji poput jednog bureka: ‘Nitko nam nije predložio drugačije…’

Ljerka Bratonja Martinović

Foto iStock

Foto iStock

Prijedloge za stavljanje pomagala na liste podnose proizvođači iz Hrvatske ili distributeri za Hrvatsku, kažu u HZZO-u



ZAGREB – Riječanka koja se nedavno javno požalila na sramotno nizak iznos participacije kojom HZZO sudjeluje u trošku okvira za naočale za djecu, primila je ovih dana iz Direkcije HZZO-a odgovor u kojem se tvrdi kako zdravstveno osiguranje djeci u cijelosti pokriva trošak nabavke ovog pomagala.


Koliko je to daleko od istine, govori činjenica da HZZO pokriva cijenu naočala za dijete u iznosu od 83 kune, a osnovni model koji zadovoljava potrebe malog djeteta stoji oko 100 eura.


Potvrđuju nam to u optikama, gdje kažu da »socijalni« okvir, koji prema cjeniku HZZO-a stoji 21 kunu, a za djecu je jedini besplatan, nitko ne uzima. Isto je i s naočalnim lećama kod kojih HZZO pokriva najjeftiniju plastičnu varijantu. Problem je što je ista veličina propisana za dijete od godinu dana, kao i za 17-godišnjake. U pravilu, roditelji se odluče za silikonski okvir koji može nebrojeno puta padati i uvijek se vraća u prvobitno stanje, a ručkice se same stišću oko glave da naočale ne padnu. Takav okvir stoji oko 400 kuna ili 20 puta više od iznosa koji HZZO odobrava za okvire za djecu. Slično je i sa staklima, gdje HZZO pokriva 30-ak kuna po leći, a cijena koju plaćaju roditelji višestruko je veća.


Nema se




Susjedna Slovenija ima značajno drukčiju praksu: zdravstvena blagajna osigurava djeci s poteškoćama vida iznos u rasponu od 50 do 100 eura godišnje, čime roditelji svom djetetu mogu nabaviti solidne i funkcionalne naočale. I u Hrvatskoj je, kako doznajemo, prije desetak godina situacija bila bitno povoljnija, a cijena predviđena za »socijalne« naočale značajno veća.


Naočale su vjerojatno jedina pomagala čija cijena na listi pomagala HZZO-a nema nikakve veze sa stvarnošću. Kome je to u interesu, i koliko je istine u tvrdnjama da se socijalne naočale namjerno ne nude jer optičarima odgovara situacija u kojoj ne moraju čekati na isplatu HZZO-a, već umjesto toga prodaju svoj skupi proizvod, može se samo nagađati. Činjenica je da optike nerijetko niti nude, niti imaju socijalne okvire, čak ni ako su ih ugovorile s HZZO-om jer znaju da te naočale nitko neće tražiti.


Indikativno je da za razliku od farmaceuta ili drugih proizvođača pomagala koji su jako zainteresirani da im novi proizvodi uđu na listu pomagala HZZO-a, u ovom slučaju takvih zahtjeva nema.


– Prijedloge za stavljanje pomagala na liste pomagala HZZO-u podnose proizvođači iz Hrvatske ili predstavnici, odnosno distributeri za Hrvatsku koji imaju ovlaštenje proizvođača. Ono što možemo reći jest da zadnjih godina HZZO nije zaprimio prijedloge za stavljanje novih pomagala na liste pomagala iz skupine očnih pomagala, odnosno okvira i leća za naočale, odgovorili su nam iz Direkcije HZZO-a na pitanje o tome zašto su im cijene naočala na listi pomagala potpuno nerealne. Dodaju, osim toga, da HZZO trenutno prema važećim pravilnicima nema mogućnosti povećanja cijena pomagala na listama.


U Hrvatskom društvu optičara i optometrista tvrde da su u proteklim godinama u više navrata tražili od HZZO-a korekciju aktualnih cijena naočala, ali bez uspjeha. Rečeno im je, kako prenose, da u zdravstvenom budžetu za to nema sredstava.


Skuplji repromaterijal


– U HZZO-ovom pravilniku o pomagalima uključene su cijene repromaterijala, a ne kompletnog proizvoda koji izrađujemo u optici. Ne uzima se u obzir poskupljenje repromaterijala, energenata, rad optičara… Ne govorimo o naočalama kakve kupimo u DM-u, nego o individualnom pomagalu koje mora uzeti u obzir razmak zjenica, dioptriju, niz drugih parametara. Kad dođete do poražavajuće činjenice da je HZZO za to spreman platiti 21 kunu, onda znate kakav proizvod možete za to dobiti. To je cijena kilograma kruha, ilustrira Robert Wachtler, predsjednik udruge.


Za problem s pokrićem troškova naočala za djecu zainteresirala se i pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević koja je od HZZO-a zatražila očitovanje o tom problemu. Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak već je javno podržala zahtjev Udruge roditelja djece s poremećajem vida Oko za povećanjem iznosa subvencije za naočale, no u HZZO-u kažu da to ne mogu bez intervencije Ministarstva zdravstva u važeći pravilnik.


Čitava ova birokratsko-interesna zavrzlama roditelje ne zanima.


– Moje pitanje glasi gdje nabaviti u Rijeci okvire za djecu od 16 mjeseci po cijeni od 21 kunu? Toliko nam velikodušno refundirate od strane HZZO-a jer očito nema inflacije od 1987. godine. One iste okvire koji prema vašim pravilnicima djeci moraju potrajati minimalno godinu dana i pritom zadovoljavati minimalne standarde kvalitete. Usporedbe radi, pizza-cut u Mlinaru košta 15,89 kn, a burek u Lovranu izvan sezone 18 kuna. Svojoj djeci sam već platila naočale. Platit ću ih još tko zna koliko puta sama, a u HZZO ću odlaziti po ovu naknadu tek toliko da pošaljem po jedan burek u Sabor i HZZO jer više od toga ne mogu kupiti »naknadom« za okvire naočala za djecu, poručila je ravnatelju HZZO-a Ivona Miličević, Riječanka s početka priče.


Na njezinu su pritužbu iz Direkcije HZZO-a odgovorili inspekcijom koja bi trebala utvrditi jesu li ih u optici možda zakinuli za pravo na naočale od 21 kunu.