HITRO

U HDZ-u su se odlučili požuriti. Pozicije Beroša i Grlića Radmana žele “obraniti” u Saboru prije ljetne stanke

Dražen Ciglenečki

Ministra vanjskih poslova premijer je odlučio braniti po kratkom postupku i izbjeći izvanrednu sjednicu Sabora



ZAGREB – U HDZ-u su se odlučili požuriti, pa će do ljetne stanke u radu Sabora zastupnici raspraviti i odbiti ne samo prijedlog za opoziv ministra Vilija Beroša nego i za njegovog kolegu Gordana Grlića Radmana, koji je jučer uvršten u dnevni red.


O ministru zdravstva, što je inicirala lijevo-liberalna oporba, raspravljat će se danas. U tom je slučaju vodstvo HDZ-a maksimalno iskoristilo ustavni rok od 30 dana jer se prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Berošu nalazi u proceduri od 13. lipnja. No, ministra vanjskih poslova je premijer Andrej Plenković odlučio obraniti po kratkom postupku.


– Nastojat ćemo biti učinkoviti i riješiti to prije ljetne pauze, dakle idući tjedan, izjavio je jučer Plenković.


Prikupljeni potpisi




Vlada ima osam dana za očitovanje o zahtjevu za opoziv, o kojem se u Saboru ne može glasovati prije nego što protekne sedam dana. Znači da će o Grliću Radmanu zastupnici raspravljati i potom odlučivati u samom finišu proljetnog zasjedanja Sabora. Na ovaj će način vladajuća koalicija izbjeći izvanrednu sjednicu Sabora, koju bi, sukladno Ustavu, mogao sazvati i predsjednik Zoran Milanović. Marijan Pavliček, predsjednik Hrvatskih suverenista koji su predložili smjenu ministra vanjskih poslova, rekao nam je, prije nego što je Plenković objavio svoj plan, da će posegnuti za svim ustavnim instrumentima kako bi zbog Grlića Radmana bila sazvana izvanredna parlamentarna sjednica. Nju, osim predsjednika Republike, mogu sazvati Vlada, većina zastupnika i predsjednik Sabora uz prethodno pribavljena mišljenja klubova. Kako je HDZ-ova većina u Saboru prije tri godine protumačila da ljetna stanka ne ulazi u spomenutih 30 dana, za očekivati je bilo da će izvanredna sjednica ovisiti o volji predsjednika Milanovića. Ali, premijer je jučer najavom žurne rasprave o Grliću Radmanu otklonio tu opciju.


Inače, stranke oporbene ljevice održale su obećanje Pavličeku i osigurale su mu zastupničke potpise koji su mu nedostajali da bi mogao pokrenuti postupak opoziva šefa hrvatske diplomacije. Prikupio je ukupno 32 potpisa, a na jučerašnjoj konferenciji za novinare ponovio je argumente protiv Grlića Radmana.


Nedorasli ministar


– Ministar jednostavno nije dorastao funkciji koju obnaša. Hrvatska doslovno nema vanjsku politiku, nema diplomaciju. Niti jedan vanjskopolitički cilj u mandatu Grlića Radmana nije ispunjen, a on je davao smiješne izjave, široj javnosti nerazumljive, rekao je Pavliček. U dokumentu što ga je dostavio predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću pobrojeno je sve u čemu je, po mišljenju Hrvatskih suverenista, ministar vanjskih poslova zakazao. Nisu promijenjena izborna pravila u BiH kako bi bila više u hrvatskom interesu, u Srbiji i Crnoj Gori hrvatska nacionalna manjina nije dovoljno zaštićena, granični sporovi nisu riješeni, hrvatski veleposlanik u Srbiji Hidajet Biščević »skandalozno je ocrnjivao« Tomislava Žigmanova, tolerira se korupcija u hrvatskoj diplomatskoj mreži. I predstavnici drugih opozicijskih stranaka jučer su bili izrazito kritični prema Grliću Radmanu.


– On je jedan od najnepopularnijih ministara, loš ministar koji prikriva korupciju. Morao bi biti i puno spretniji u izražavanju i artikuliranju naših ciljeva. Ne znam na temelju kojih je uopće kriterija došao na to radno mjesto, kazao je Nikola Grmoja iz Mosta.


Ljevica i BiH

SDP-ovac Siniša Hajdaš Dončić priznao je da se »jednom dijelu lijevo-liberalnog tijela priča o BiH ne čini važnom«, ali on smatra da to nije tako.


– To je važno za hrvatske nacionalne interese. Hrvatima u BiH prava su ugrožena izbornim zakonom i Radman i Plenković trebali su učiniti veći napor u okvirima svojih ovlasti, ocijenio je Hajdaš Dončić. Rasprava o ministru vanjskih poslova mogla bi biti jedna od zanimljivih koje su održane o članovima Plenkovićeve vlade.