Civilna zaštita

Trut: Ne očekuje se da bi Hrvatska bila meta nuklearnog napada; ali ni u najgorem slučaju skloništa nisu potrebna

P. N.

Foto Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Foto Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Za takve situacije, naglašava, nisu potrebna skloništa, već je dovoljno skloniti se u zatvoreni objekt koji se može hermetički zatvoriti. "Tada se zatvaraju prozori i ventilacija dok val ne prođe", zaključio je



Ravnatelj Civilne zaštite i pomoćnik ministra unutarnjih poslova Damir Trut rekao je kako je danas, do 6 sati u Hrvatsku stigla 3641 izbjeglica iz Ukrajine, od kojih je njih 204 već otišlo. “Mjesta za smještaj izbjeglica je dovoljno, trenutno imamo tri prihvatna centra i šest kolektivnih, a razmješteni su po cijeloj Hrvatskoj, dok je u pojedinačnom smještaju 2945 osoba”, rekao je Trut u HRT-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska.


“Prihvatni centri služe za boravak do 48 sati kako bi se obavio administrativni dio, oni mogu imati kapacitet do pet tisuća kreveta, a nakon toga osoba ide u kolektivni ili pojedinačni smještaj”, objasnio je i dodao kako se izbjeglice prioritetno smještaju pojedinačno, prenosi Index.


Potvrdio je da se građani javljaju i nude pomoć. “Objekti za smještaj izbjeglica moraju biti kvalitetni i primjereni za život te opremljeni. Pravilo je napraviti fotoelaborat kako bi se dokumentiralo u kakvom je stanju smještajni kapacitet”, kazao je Trut i potvrdio da sada imaju 150 objekata u pričuvi.


Dođe li do nuklearnog napada, postupa se prema planu za sigurnost u radiološko-nuklearnim nesrećama ili izvanrednom događaju




“Zakonom iz 2015. skloništa su dana na upravljanje lokalnoj samoupravi, ona koja su bila u društvenom vlasništvu, a skloništa koja se nalaze u sklopu stambenih objekata, pripadaju vlasniku, odnosno suvlasnicima tog objekta, te su oni dužni skrbiti o njima, država je izgubila pravo nadzora i upravljanja nad njima”, nastavio je Trut.


“Ne očekuje se da bi Hrvatska bila meta nuklearnog napada, ali ako bi došlo do takvih aktivnosti u Ukrajini, tada se kod nas postupa sukladno planu za sigurnost u radiološko-nuklearnim nesrećama ili izvanrednom događaju koji propisuje kako postupati”, izjavio je.


Za takve situacije, naglašava, nisu potrebna skloništa, već je dovoljno skloniti se u zatvoreni objekt koji se može hermetički zatvoriti. “Tada se zatvaraju prozori i ventilacija dok val ne prođe”, zaključio je.